Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Визначена ДСА модельна кількість справ не відповідає реаліям судової системи, - звернення голів судів

19 червня 2019, 18:07

Видання: Юридична Газета
Номер видання: 18.06.2019 

Голова Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Олексій Нестеренко, Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Наталя Вікторович та Широківського районного суду Дніпропетровської області Олена Леонідова звернулися до ВРП, ДСА України та РСУ із спільною пропозицією щодо штатної чисельності Четвертого окружного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.

У спільному зверненні йдеться про те, що Вища рада правосуддя 18 квітня 2019 р. розглянула питання про погодження кількості суддів в окружних судах. При цьому було погоджено тимчасову кількість суддів (18 суддів) для здійснення правосуддя у Четвертому окружному суді міста Кривого Рогу, який включає юрисдикцію на території трьох районів - Інгулецького та Металургійного районів міста Кривого Рогу та Широківського району Дніпропетровської області.

Як зазначається, на початок поточного року правосуддя на територіях вказаних районів загалом мали здійснювати 20 суддів, з яких у Інгулецькому районі міста Кривого Рогу - 7, Металургійному районі міста Кривого Рогу - 10, Широківському районі Дніпропетровської області - 3.

"Однак, фактично, на початок поточного року правосуддя на територіях вказаних районів здійснюється лише 11 суддів, з яких у Інгулецькому районі міста Кривого Рогу - 5, Металургійному районі міста Кривого Рогу - 5, Широківському районі Дніпропетровської області - 1.

При останніх розрахунках необхідної кількості суддів для здійснення правосуддя на окружній території взято до уваги тільки пропозицію ДСА України з урахуванням модельного річного навантаження на одного суддю в кількості 183 справи. Водночас вищевказаним рішенням ВРП №1201/0/15-19 від 18 квітня 2019 р. ДСА України зобов’язано в місячний термін передати до ВРП доопрацьовані пропозиції окружних судів щодо кількості суддів, оскільки при визначені необхідної кількості суддів не враховані дослідження нормативів часу необхідних для розгляду справ.

З огляду на зазначене, судді Інгулецького та Дзержинського районних судів міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, а також Широківського районного суду Дніпропетровської області, які мають увійти до складу Четвертого окружного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, вважають за необхідне висловити свої пропозиції стосовно запланованого скорочення посад суддів та висвітлити своє бачення вирішення проблемних питань", - йдеться у зверненні.

Зокрема, зазначається, що обраний ДСА України підхід для визначення необхідної кількості суддів шляхом опитування суддів є "поверховим та відірваним від реального судового навантаження в конкретному регіоні та у відповідному суді". Крім цього, вказано, що підхід не лише не узгоджується з новими процесуальними кодексами, а й суперечить європейській цивілізованій практиці.

Також у зверненні наголошується на тому, що визначена ДСА модельна кількість справ - 183 справи на рік на одного суддю - не відповідає реаліям, які склалися в судовій системі, оскільки середньомісячне навантаження на суддю станом на січень 2019 р. становить понад 126 справ та матеріалів.

"Оскільки такі навантаження для суддів Четвертого окружного суду міста Кривого Рогу є понаднормовими, доцільно було б передбачити у штаті Четвертого окружного суду міста Кривого Рогу 34 посад суддів, з яких для Металургійного району - 16 суддів, Інгулецького району - 13 суддів, Широківського району - 5 суддів. Така кількість суддів дозволить формувати колегії суддів для розгляду кримінальних проваджень на місцях, унеможливить погіршення якості і строків судового розгляду, а головне, покращить доступ громадян до правосуддя та забезпечить навантаження на суддю принаймні в розмірі 532 справи на рік при умові повного штату суддів Четвертого окружного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області", - йдеться у зверненні.

З повним текстом звернення голів судів можна ознайомитися за посиланням.