Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ОГЛЯД ЗМІ. У ВРП обговорили виклики для судової влади

01 квітня 2024, 11:42
 
29 березня 2024 року у Вищій раді правосуддя відбулися «Дискусії про новочасні виклики для судової влади: розбудова інституційної спроможності в умовах воєнного стану та повоєнного періоду». В заході взяли участь представники органів суддівського врядування та самоврядування, Верховного Суду, Конституційного Суду України, Верховної Ради України та міжнародних організацій. Модерував захід керівник секретаріату ВРП Михайло Шумило.
 
Доповідаючи про діяльність Вищої ради правосуддя після відновлення її роботи та про подальші напрями діяльності судової гілки влади, голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик серед іншого зробив акцент на необхідності напрацювання механізмів безперервності роботи ключових для судової влади органів, щоб не допустити ситуації неповноважності органів суддівського врядування.
 
Також очільник ВРП назвав одним із пріоритетних завдань наповнення судової влади новими кадрами. Зокрема, з моменту відновлення повноважності Вища рада правосуддя, розглянувши рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів, уже внесла Президенту України 55 подань для призначення суддів.

Що стосується відновлення ВРП дисциплінарної функції, то, за словами Григорія Усика, від початку цього року вже надійшло більш ніж 2 тисячі скарг, а середній показник їх надходження становить 700 скарг на місяць. Водночас середньомісячний показник розгляду дисциплінарних скарг ВРП — 950. Також пан Усик зауважив, що на участь у конкурсі на посаду дисциплінарного інспектора подали документи 416 кандидатів, а на посаду керівника Служби дисциплінарних інспекторів претендують 16 осіб.

«Наразі конкурсна комісія активно працює, ми з нею в постійному контакті, і це вселяє впевненість, що орієнтовно у вересні 2024 року ця служба буде сформована», — зазначив Григорій Усик.

Нова мережа судів

На важливості для судової системи питання побудови нової мережі судів наголосив Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко. «Якщо відбулось укрупнення районів, то ми повинні в цій площині вибудовувати принципи формування судової системи України», — зауважив очільник ВС.

За його словами, це, зокрема, може допомогти вирішити безпекові проблеми шляхом розміщення судів на безпечній території, а також вплине і на кадрове питання — кандидати в судді, які перебувають у процедурі призначення, розумітимуть, у який саме суд вони призначаються.

«Давайте повернемося до питання фактично побудови нової мапи судів», — закликав Станіслав Кравченко, висловивши впевненість, що це можна зробити цього року.

Законодавчі пріоритети

Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Денис Маслов, розповідаючи про першочергові напрями роботи, серед іншого зауважив, що Комітет зараз опрацьовує питання підстав для дисциплінарної відповідальності суддів. За словами пана Маслова, формулювання, які містяться сьогодні в законі, є занадто широкими та загальними, і це може спричинити свавільне застосуванням згаданих підстав.

«Ми не хочемо, щоб у нас суддів притягали за все до дисциплінарної відповідальності. Суддя має працювати в нормальних умовах. Для того, хто дійсно свідомо допускає порушення в роботі, має існувати чітка передбачувана відповідальність», — наголосив Денис Маслов.

Зі свого боку суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко зазначив, що основоположною засадою збереження та посилення інституційної спроможності судової влади, особливо в умовах воєнного стану, є забезпечення її незалежності, гарантованої Конституцією України.

«Саме через статтю 55 Конституції України «Право на справедливий суд» реалізуються і захищаються всі інші гарантовані в розділі ІІ права і свободи людини та громадянина», — наголосив пан Городовенко.

Комунікаційна перспектива

На важливості розбудови комунікаційної політики для судової влади серед інших пріоритетів наголосив голова Ради Суддів України Богдан Моніч.

«У нас професія судді стає непривабливою», — зауважив пан Моніч.

Зокрема, спікер підкреслив, що має зберігатися певний баланс під час висвітлення інформації про роботу судів, а не тільки говорити про негатив, і закликав представників громадськості змінити риторику, оскільки українці мають бути єдиними перед ворогом і розбудовувати Україну та незалежні справедливі суди.

Член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Віталій Гацелюк розповів про напрацювання Комісії з часу відновлення її роботи.

Також у рамках заходу відбулися дискусії щодо подолання кадрової кризи в судовій системі та забезпечення сталості та єдності практики притягнення суддів і прокурорів до дисциплінарної відповідальності.

"Юридична практика"