Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Що потрібно знати, якщо в декретну відпустку зібрався тато, - роз'яснення суду

20 січня 2020, 09:48

Якщо ще десять років тому почути, що чоловік пішов у декретну відпустку, було чимось подібним до невдалого жарту, то зараз в Україні все більше людей адекватно і логічно сприймають інформацію, що не лише мама може доглядати за дитиною у перші роки життя. Стереотипи суспільства потроху руйнуються і це – добре. Бо те, хто має бути з дитиною, повинні вирішувати саме батьки, з урахуванням усіх сімейних обставин, а не нав’язані думки соціуму. Яким чином у собі поєднуються слова «чоловік», «декретна відпустка» і «Законодавство України» - говоримо далі.

Поняття «декретна відпустка» об’єднує у собі два види соціальної відпустки: якщо у відпустку у зв’язку з вагітністю і пологами може піти лише жінка, то по догляду за дитиною по досягненні  нею трьох років, коло людей розширюється.

Українським законодавством передбачено, що родина має право обирати, хто з двох батьків піде у декретну відпустку, є така можливість і в інших членів родини.

Стаття 179 Кодексу законів про працю України дозволяє брати відпустку по догляду за дитиною також дідусю, бабусі або іншим родичам, що фактично доглядають за дитиною або ж опікунові  чи одному з прийомних батьків.

Якщо зараз про можливість батька взяти декретну відпустку людям відомо, то чомусь мало хто знає, що правом на декретну відпуску до досягнення дитиною трьох років батько може скористатись навіть,  якщо перший час за дитиною доглядала мати. Корисний лайфхак: перші півтора року за дитиною/дітьми доглядає мама, наступні півтора року – батько. Не дякуйте! Інколи тривалість такого виду соціальної відпустки продовжується до шести років, у зв’язку з медичними показниками вашої дитини.

Для того, аби тато міг оформити відпустку по догляду за дитиною, йому за місцем роботи потрібно надати такі документи:

  • Заяву на ім’я керівника з проханням про декретну відпустку;
  • Копію свідоцтва про народження дитини;
  • Довідку про те, мама дитини не пішла у декретну відпустку по догляду за дитиною за своїм місцем роботи або вийшла на роботу до закінчення терміну соціальної відпустки;

За батьком зберігається робоче місце і нараховується пенсійний стаж та до трьох років  виплачується допомога при народженні дитини.

Роботодавець не має жодного права відмовити чоловіку скористатись його законним правом.  Дорогі татусі  та матусі! Єдиним бар’єром для  оформлення чоловіком декретної відпустки є стереотипні уявлення про гендерні ролі чоловіка і жінки.

Часи змінились і сьогодні кожен з батьків має право як на декретну відпустку, так і на можливість професійної самореалізації. Справа – лише за вмінням домовлятись у родині!

 

За повідомленням прес-служби 

Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області