Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Оприлюднено текст консультативного висновку ВРП до проекту Закону щодо кількісного складу суддів Великої Палати Верховного Суду

03 грудня 2019, 17:48

На офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя оприлюднено текст рішення ВРП № 3301/0/15-19, ухваленого 3 грудня 2019 року, про надання консультативного висновку до проекту Закону «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо кількісного складу суддів Великої Палати Верховного Суду» (реєстраційний № 2462 від 18 листопада 2019 року), внесеного на розгляд Верховної Ради України у порядку законодавчої ініціативи народним депутатом України Бабієм Р.В.

Нагадаємо, що законопроект № 2462 змінює та доповнює положення статті 45 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо питання кількісного складу суддів Великої Палати Верховного Суду. Документом пропонується зменшити кількість суддів, які можуть бути обрані та входити до складу Великої Палати Верховного Суду, з 21 судді до 9 суддів та передбачити, що кожен касаційний суд у складі Верховного Суду матиме право обрати по 2 судді до складу Великої Палати Верховного Суду. Також, як і на цей час, до складу Великої Палати Верховного Суду буде входити за посадою Голова Верховного Суду. З метою реалізації відповідних змін пропонується надати зборам суддів касаційних судів у складі Верховного Суду право приймати рішення про дострокове припинення повноважень суддів Великої Палати Верховного Суду, які були обрані від відповідного касаційного суду у складі Верховного Суду.

Як убачається з пояснювальної записки, законопроект № 2462 спрямовано на реалізацію положень законів України від 16 жовтня 2019 року № 193-IX «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування», від 2 жовтня 2019 року № 142-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підстав передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду та щодо строків повернення справи».

Вища рада правосуддя раніше, у консультативному висновку від 5 вересня 2019 року, затвердженому рішенням № 2356/0/15-19, вже надала оцінку окремим положенням проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування».

У цьому висновку звернуто увагу, що погодження кількості суддів у судах відповідно до вимог частини шостої статті 19 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», пункту 12 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» належить до дискреційних повноважень Вищої ради правосуддя. Вказане рішення ВРП приймає з урахуванням інформації про завантаженість суду, кількісний склад тощо.

Зважаючи на вказані норми законодавства, враховуючи наявну інформацію про кількість у Верховному Суді нерозглянутих скарг та заяв (станом на 1 вересня 2019 року), Вища рада правосуддя наголосила на відсутності потреби у зміні верхньої межі кількості суддів Верховного Суду, оскільки право громадян на доступ до суду не буде забезпечено повною мірою.

Повний текст рішення Вищої ради правосуддя від 3 грудня 2019 року № 3301/0/15-19 «Про надання консультативного висновку до законопроекту № 2462»

Читайте нас у Telegram

Читайте нас у Facebook

Прес-центр судової влади України