Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Образи та наклеп у соціальних мережах: поради суду що робити в таких випадках

22 жовтня 2019, 09:38

В еру соціальних мереж і з’ясування стосунків через медіа все частішою стає ситуація, коли прокинувся собі вранці, заварив запашної кави, заглянув в улюблену соціальну мережу, а там… Ти, з райдужним описом вчинків чи рис характеру та інших «гріхів». Що цікаво, що в житті цього точно не було. Біль, розпач, бажання розказати кожному, що все не так, сором і навіть небажання виходити на люди – ось що, за розповідями потерпілих, відчувають ті, кого це стосується. Відомі випадки, коли люди вкорочують собі віку – це найтрагічніше, невідворотне.

Давайте поговоримо, в чому ж різниця між оціночним судженням, наклепом, образою та як діяти людині, у такій ситуації.

Почнемо з наклепу: це юридичний термін, який означає поширення свідомо неправдивих вигадок, які ганьблять особу чи групу осіб . Наклеп – це завжди неправдиві факти ( з прізвищами, відомостями про особу від конкретної особи чи іншого джерела інформації), а от оціночні судження є лише припущеннями, думками певних осіб. В кримінальному законодавстві України до 2001 р. наклеп був умисним злочином приватного обвинувачення (за деякими винятками). Після введення в дію нового Кримінального кодексу України наклеп декриміналізували. Парламентська асамблея ради Європи позитивно оцінила декриміналізацію наклепу.

А от образа – це зневажливе висловлювання чи вчинок, які  спрямовані проти кого-небудь і викликають у нього почуття душевного болю. Образа може бути завдана як публічно, так і у відсутність людини, на яку вона спрямована. Згідно статей 3,28 Конституції України йдеться мова про те, що честь і гідність людини найвищою соціальною цінністю, а також проголошується право кожного на повагу до його гідності.

Що ж робити людині, коли її честь та гідність були ображені? Вона в праві звернутись до суду з позовом про захист честі та гідності (стаття 23 Цивільного кодексу України).  Без доказів (хіба що кривдник сам визнає свою вину) довести щось буде важко, тому Вам потрібні у такому випадку свідки, копію сторінок (скріншоти), публікації з образами у соціальній мережі.

Інколи публікації наклепницького та образливого характеру можуть завдати шкоду здоров'ю. Якщо внаслідок дій кривдника стан Вашого здоров’я погіршився настільки, що Ви втратили можливість нормально жити і працювати, приєднуйте до позову довідку від лікаря і зможете вимагати відшкодування матеріальних збитків за лікування, моральну шкоду.  Розмір грошового відшкодування залежить від чималої кількості факторів: ступеня вини відповідача, характеру правопорушення, ступеня шкоди, завданої потерпілому, та доказів, які надали сторони у ході судового процесу, ряду інших обставин.

Не залишайте просто так любителів спаплюжити Ваше добре ім’я, звичайно, що суд – не місце для шоу, а для з’ясування правди та відстоювання  прав людини.

Нюансів у таких справах дуже багато, проте ми окреслили основні важливі моменти, які варто знати кожній людині. Нехай ця проблема Вас обмине.

 

За повідомленням прес-служби

Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області