Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Важливо дотримуватися балансу між висвітленням кримінального процесу та забезпеченням прав його учасників – суддя ККС ВС

28 травня 2019, 16:09

28 травня судді Верховного Суду Світлана Яковлєва та Наталія Антонюк, а також працівники управління комунікаційної діяльності ВС взяли участь у Третьому загальнонаціональному форумі «Незалежні суди та вільні ЗМІ: висвітлення кримінальних процесів», присвяченому обговоренню питань щодо ефективної комунікації судової влади з журналістами.

Під час відкриття форуму заступниця Уповноваженого з питань федеральних суддівських справ Канади Жюлі Терьєн зауважила, що попередні два форуми були успішними і допомогли представникам судової влади та ЗМІ почути один одного. На її думку, сьогоднішній захід забезпечить можливість продовження ефективного діалогу між суддями та журналістами і сприятиме формуванню культури комунікації на правових засадах.

Заступниця керівника Програми USAID «Нове правосуддя» Наталія Петрова зазначила, що такі форуми вже стали традицією і є важливими як для суддів, так і для представників ЗМІ. Проректор Національної школи суддів України, суддя Верховного Суду України у відставці Володимир Мазурок розповів про завдання, які ставить перед собою НШСУ під час проведення навчання прес-секретарів судів та суддів-спікерів. Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко звернув увагу, що форум дозволяє суддям демонструвати свою відкритість та допомагає перевірити, наскільки їхні декларації, проголошені на минулорічних форумах, були щирі.

Суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Світлана Яковлєва виступила в дискусійній панелі «Презумпції та права на свободу слова» з доповіддю «Об’єктивні процесуальні обмеження при висвітленні кримінальних процесів. Огляд судової практики».

За її словами, ефективне поєднання принципів свободи ЗМІ та незалежності судової влади сьогодні залишається актуальним питанням. Яскравим підтвердженням цього є те, що загальнонаціональний форум «Незалежні суди та вільні ЗМІ» вже третій рік поспіль збирає чимало учасників. І головне – відбувається конструктивний діалог між журналістами та суддями, що сприяє налагодженню ефективної комунікації, а в результаті – підвищенню довіри до правосуддя.

Світлана Яковлєва зазначила, що судді та журналісти мають різні завдання. Так, завдання представників ЗМІ полягає в отриманні й оприлюдненні інформації, а суддів — у захисті прав та інтересів учасників процесу.

«Спільна ціль суддів та журналістів – висвітлюючи розгляд кримінальних справ (проваджень), запобігти упередженому ставленню до обвинуваченого чи потерпілого. Тому важливим є дотримання балансу між правом суспільства на інформацію та правами учасників кримінального процесу», – наголосила суддя.

Світлана Яковлєва розповіла про особливості розгляду кримінальних справ у відкритому та в закритому судовому засіданні, про здійснення фото- та відеозйомки, про необхідність дотримання принципу презумпції невинуватості.

Суддя ККС ВС зауважила, що врахування специфіки кримінального процесу та дотримання балансу між його висвітленням і забезпеченням прав його учасників є запорукою формування правосвідомості суспільства.

У свою чергу, суддя Великої Палати Верховного Суду Наталія Антонюк звернула увагу на те, що під час висвітлення інформації про перебіг кримінального процесу представникам ЗМІ необхідно враховувати позицію як сторони обвинувачення, так і сторони захисту, а тим правникам, які коментують судові рішення, не маючи змоги ознайомитися з матеріалами справ, з обережністю ставитись до оцінки мотивів суду при ухваленні рішення та обмежуватися загальними правовими роз’ясненнями.

Форум організовано за сприяння Українсько-канадського Проекту підтримки судової реформи, Програми USAID «Нове правосуддя», Вищої ради правосуддя, Верховного Суду, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Ради суддів України, Державної судової адміністрації України, Національної школи суддів України, ГО «Детектор медіа», Інституту масової інформації, Національної спілки журналістів України. Генеральний інформаційний партнер заходу – професійне юридичне видання «Юридична газета».

За фото дякуємо «Юридична практика».

За повідомленням прес-служби суду