Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судді ВС взяли участь у міжнародній конференції з питань здійснення правосуддя

02 липня 2025, 16:03

Реформування судових систем, цифрова трансформація правосуддя, етичне регулювання та безпечне впровадження штучного інтелекту (ШІ) в судову практику – цим та іншим питанням була присвячена Міжнародна конференція «Судові системи в перехідний період: реформи, інновації та правосуддя», яка відбулася в м. Лімож (Французька Республіка).

Конференція об’єднала суддів вищих судів, міжнародних експертів, професорів провідних університетів, представників CEPEJ, Європейського інституту права (ELI) та Європейської комісії. Верховний Суд на заході представляли Секретар Великої Палати ВС Віталій Уркевич, суддя ВС у Касаційному адміністративному суді Ян Берназюк, суддя ВС у Касаційному господарському суді Іван Міщенко та суддя ВС у Касаційному кримінальному суді Олександра Яновська.

Програма конференції складалася з тематичних сесій, воркшопів і панельних дискусій, зокрема, з питань доступу до правосуддя, цифровізації правосуддя, етики використання ШІ, суддівської незалежності, добору й підготовки суддів, ефективного судового адміністрування.

Суддя ВС у КГС Іван Міщенко виступив спікером у межах панельної дискусії «Зміцнення доброчесності судової влади: роль незалежних органів у процедурах добору в Україні». Спікеркою панелі також була Реда Мольєне – голова Комісії з відбору дисциплінарних інспекторів до ВРП, а також експерти проєкту «Pravo Justice». Панель стосувалась аналізу досвіду конкурсних комісій у системі правосуддя, взаємодії суддів України й міжнародних експертів, доцільності продовження строку роботи таких комісій та інших пов’язаних питань. Панель викликала живий інтерес в учасників конференції, вони високо оцінили досвід України.

На сесії «Доступ до правосуддя та штучний інтелект» суддя ВС у ККС Олександра Яновська представила доповідь на тему «Цифрові технології в судовій системі в умовах воєнного стану в Україні». Вона зазначила, що атаки рф на енергетичну інфраструктуру в поєднанні з кадровим дефіцитом у судовій системі ще більше ускладнили роботу судової влади. Для забезпечення безперервного доступу до правосуддя було впроваджено низку цифрових рішень.

Спікерка акцентувала, що штучний інтелект не замінить суддів, проте він може значно спростити рутинні завдання, що дасть суддям змогу більше часу приділяти складним юридичним питанням. Планується повне впровадження електронного судочинства та інтеграція з українським мобільним застосунком «Дія». Цей застосунок надає громадянам доступ до різноманітних цифрових документів і послуг, що сприятиме зручності взаємодії із судовою системою.

За словами Олександри Яновської, цифрова трансформація є ключовим аспектом реформ системи правосуддя, особливо в умовах воєнного стану. Щоб використати переваги цифрових технологій і допоміжних рішень ШІ в судовому провадженні, необхідно зосередитися на таких цілях:

  • удосконалення національних систем правосуддя шляхом покращення співпраці та цифрового впровадження між національними судовими органами;
  • поліпшення міжгалузевої співпраці в судовій сфері на міжнародному рівні.

Це включає подальшу цифровізацію публічного правосуддя, забезпечення безпечного конференцзв’язку, що сприяє взаємозв’язку національних баз даних і реєстрів, а також забезпечення безпечних електронних каналів зв’язку між компетентними органами.  

Доповідач висвітлив правові позиції щодо меж допустимості використання ШІ в судовому процесі. Він окреслив розвиток цифрової інфраструктури, що підтримує українську судову системутакож поінформував про вже проведені заходи, спрямовані на підвищення компетентності суддів та їхньої освіти в епоху ШІ.

У своїй доповіді Ян Берназюк основну увагу зосередив на тому, що ШІ служить потужним помічником суддів, проте відповідальність за прийняття рішень, оцінку доказів, підтримку незалежності, неупередженості судової влади та суспільної довіри залишається виключно на судді.  

У межах тематичної сесії з питань процесуального правосуддя Секретар ВП ВС Віталій Уркевич розповів про доступ до правосуддя в умовах війни в Україні.

Спікер зазначив, що доступ до правосуддя передбачає можливість безперешкодного звернення особи до суду за захистом її прав. Однак війна, розпочата рф проти України у 2014 році, та повномасштабне вторгнення агресора наприкінці лютого 2022 року суттєво вплинули на реалізацію цього фундаментального права. Значна кількість громадян позбавлена можливості звернутися до суду, особливо на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України. Часто здійснення правосуддя є ускладненим через повітряні тривоги, відсутність електроенергії та теплопостачання, інтернет-зв’язку, що призводить до відтермінування проведення судових засідань. Частина будівель судів зазнала пошкоджень, а окремі з них – повністю зруйновані внаслідок ракетних атак держави-агресора.

Незважаючи на зазначені та інші виклики, було вжито низку заходів для забезпечення доступу до правосуддя в умовах війни: зміна територіальної підсудності справ та передача їх до судів, розташованих на контрольованій Україною території, тимчасове переведення суддів, активне застосування відеоконференцзв'язку для проведення судових засідань тощо.

Доповідач наголосив, що попри значні труднощі судова система України за останні роки довела свою ефективність і здатність здійснювати правосуддя у воєнний час. Діяльність судів, а також невпинна праця суддів та працівників суду спрямовані на забезпечення високих стандартів прав людини, зокрема права на доступ до правосуддя і права на справедливий суд навіть в умовах воєнного стану.

Презентації спікерів англійською мовою доступні за посиланнями:

презентація Яна Берназюка – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2025/AI_Ukraine_bernaziuk.pdf;

презентація Віталія Уркевича – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2025/Urkewych.pdf;

презентація Олександри Яновської – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2025/Yanovska.pdf.

Захід організувала Асоціація досліджень у сфері адміністрування правосуддя (Justice Administration Research Association, JARA) у співпраці з юридичним факультетом Університету Ліможа (Faculté de droit de l’Université de Limoges) Французька Республіка, а також Обсерваторією інституційних та правових трансформацій (Observatoire des Mutations Institutionnelles et Juridiques, OMIJ) як дослідницькому центрі при Університеті Ліможа.

Верховний Суд