Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Державна реєстрація розлучення в Україні - пояснює Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції

16 травня 2025, 11:10

Припинення подружніх відносин – крок, який супроводжується не лише емоційними хвилюваннями, а і юридичними турботами. Він чітко регламентований законодавчими нормами та потребує дотримання визначеної процедури, яка різниться в залежності від деяких факторів: спільного бажання та наявності дітей.

Розлучення через відділ державної реєстрації актів цивільного стану

Пара, яка не має дітей але чітко впевнена у своєму намірі розлучитися може здійснити свій задум у відділі державної реєстрації актів цивільного стану (Далі – ДРАЦС). Громадянам достатньо подати лише одну заяву, щоб отримати свідоцтво про розірвання шлюбу. Навіть якщо один із подружжя через поважну причину не може подати заяву особисто, то це вправі зробити другий з подружжя, попередньо засвідчивши її в нотаріуса. Це досить зручно та швидко, адже шлюб припиняється у день державної реєстрації його розірвання.

Крім того, існують випадки, коли шлюб можуть розірвати і за заявою одного із подружжя, це доступно, якщо інший визнаний:

  • безвісно відсутнім;
  • недієздатним.

Державна реєстрація розлучення потребує наявності певного пакета документів, до якого входить:

  • паспорт;
  • документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України;
  • спільна заява про розірвання шлюбу подружжя;
  • заява про розірвання шлюбу одного з подружжя та рішення суду про визнання другого безвісно відсутнім, недієздатним;
  • свідоцтво про шлюб (у разі його наявності);
  • документ, що підтверджує сплату державного мита або право на звільнення від неї;
  • документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів цивільного стану, здійснених поза межами України.

Офіційне припинення подружніх стосунків має свою вартість. Державне мито за цю послугу становить:

  • за взаємною згодою подружжя, яке не має неповнолітніх дітей → 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян;
  • з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними → 0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Якщо заява про розірвання шлюбу не була відкликана, то через місяць, з дня її подачі, відбувається офіційна реєстрація розлучення.

Розлучення через суд

Звернутися до суду, щоб отримати свідоцтво про розлучення доведеться парам, які мають дітей або не дійшли спільної згоди у питанні припинення стосунків. Справи подібного характеру можуть розглядатися у порядку окремого провадження чи позовного провадження.

Окреме провадження стосується випадків, коли за спільною заявою хоче розірвати шлюб подружжя, яке має дітей, або ж за заявою чоловіка чи жінки, якщо один з них засуджений до позбавлення волі. Відсутність посягань на особисті та майнові права подружжя, а також права їхніх дітей підтверджується письмовою угодою, поданою разом із заявою. У ній зазначається, з ким із батьків проживатимуть діти, яку участь у забезпеченні їхніх життєвих потреб та вихованні загалом братиме той з батьків, що проживатиме окремо. Угода щодо розміру аліментів на дитину підлягає нотаріальному посвідченню.

Судовий розгляд у порядку окремого провадження має свої особливості: суд не досліджує причини розірвання шлюбу та не вживає заходів для примирення подружжя. Водночас суд зобов’язаний перевірити, чи відповідають умови укладеного договору інтересам дитини, а також переконатися, що ці умови не порушують принцип рівноправності батьків.

Позовне ж провадження застосовується у випадках, коли проти розірвання шлюбу виступає один з подружжя та не бажає подавати спільну заяву до органу державної реєстрації актів цивільного стану чи суду.

Суд з’ясовує характер фактичних взаємин між подружжям, встановлює реальні підстави для подання позову, а також враховує наявність неповнолітніх дітей, дітей з інвалідністю та інші життєві обставини подружжя.

Також, суд за власною ініціативою або за клопотанням сторони може призупинити розгляд справи та надати подружжю строк для примирення, який не перевищує 6 місяців. Якщо після його закінчення подружжя не відновило спільне життя і хоча б один з них наполягає на розірванні шлюбу то відбувається розгляд справи по суті.

Рішення про розірвання шлюбу суд ухвалює за умови впевненості, що подальше співжиття подружжя суперечить їхнім або дитячим інтересам. З моменту набрання ним чинності офіційно припиняються й шлюбні відносин. Потім рішення надсилається судом до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його ухвалення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб.

Дошлюбне прізвище: як громадянам змінити персональні дані під час розлучення

Зміна прізвища – процедура, яка має значення не лише під час державної реєстрації шлюбу, а й коли у громадян виникає бажання офіційно припинити стосунки. Внести зміни у свої персональні дані особа може паралельно з процедурою розірвання шлюбних відносин. Не потрібно окремо звертатися до відділу ДРАЦС та чекати додатковий час.

Отже, той із подружжя, який бажає відновити своє дошлюбне прізвище, повинен письмово заявити про це у відділі державної реєстрації актів цивільного стану під час державної реєстрації розірвання шлюбу або при винесенні рішення суду.

Як розлучитися, якщо подружжя перебуває за межами України

Перебування подружжя за межами України не створює юридичних перепон для розірвання шлюбу. З метою гарантування безперервного доступу громадян до послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, в умовах воєнного стану Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка дозволяє українським дипломатичним установам за кордоном засвідчувати розлучення.

Зробити це подружжя можуть у декілька способів:

  • перший – стосується пар, які не мають спільних неповнолітніх дітей і перебувають в одній іноземній державі, можуть скористатися спрощеною процедурою. Їм потрібно разом звернутися до найближчої закордонної дипломатичної установи України та подати спільну заяву про припинення шлюбу;
  • другий – актуальний для пар, які мають спільних неповнолітніх дітей або не можуть подати спільну заяву — наприклад, якщо подружжя проживає у різних країнах чи містах, або ж ініціатива розлучення виходить лише від одного з партнерів. У такій ситуації розірвати шлюб можна виключно через судову процедуру відповідно до українського законодавства. Для зручності сторони можуть скористатися онлайн-платформою Електронного суду для подання відповідної заяви дистанційно.

Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції