Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

День українського права в Лондоні: суддя ВС долучилася до обговорення правових викликів, повʼязаних з агресією рф

07 травня 2025, 11:12

Суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді Олена Кібенко виступила з онлайн-доповіддю в межах Дня українського права (Ukraine Law Day), що був присвячений укладенню Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії і організований Асоціацією адвокатів Англії та Уельсу за підтримки Посольства України у Великій Британії, Міністерства юстиції Великої Британії, Асоціації правників України, Національної асоціації адвокатів України та юридичної спільноти Spilka. У заході взяли участь понад 170 українських і британських юристів, які обговорили ключові правові виклики сучасності. Зокрема, йшлося про компенсацію збитків, завданих війною, участь правників у відбудові України, відновлення енергетичного сектору, а також про питання сімейного права для родин, розділених війною.

У своїй доповіді щодо застосування іноземного права господарськими судами України Олена Кібенко зауважила, що відновлення України неможливе без активної участі міжнародних інвесторів. Іноземний капітал, досвід і технології мають вирішальне значення для відновлення нашої інфраструктури, промисловості та економіки. Це приведе до збільшення кількості договорів, що регулюються іноземним правом. Тому важливим є процес посилення інституційної спроможності господарських судів, зокрема в питаннях застосування іноземного права при вирішенні спорів.

Доповідачка привернула увагу присутніх до двох ініціатив у галузі міжнародного співробітництва, які реалізуються за участю Верховного Суду (Касаційного господарського суду у складі ВС), – участь у Постійному міжнародному форумі господарських судів (SiFoCC) та у британсько-українській програмі з посилення інституційної спроможності господарських судів.

Вона зазначила, що такі платформи, як SIFoCC, надають безцінні можливості для навчання на практиці суддів, які регулярно мають справу з іноземним правом. У 2024 році Україна стала 58-ю юрисдикцією, що приєдналася до SIFoCC. Це членство відкрило багато цінних можливостей для розвитку господарської юрисдикції. Так, у червні 2025 року двоє українських суддів братимуть участь у програмі спостереження SIFoCC у Лондоні. Протягом тижня вони спостерігатимуть за роботою суддів Лондонського комерційного суду, обмінюватимуться думками з практичних і теоретичних питань.

Крім того, суддя повідомила, що у співпраці з Британським інститутом міжнародного та порівняльного права (BIICL) і за підтримки Міністерства юстиції Великої Британії, Міністерства закордонних справ, у справах Співдружності та розвитку Великої Британії, а також Посольства Великої Британії в Україні буде започатковано спеціальну програму з підвищення кваліфікації для суддів господарських судів. Ця програма, розрахована на 10 тижнів онлайн-сесій і одну сесію наживо,  надасть унікальну можливість для діалогу між суддями Великої Британії та України, допоможе українським суддям вдосконалити свої навички у вирішенні комерційних спорів та забезпеченні виконання судових рішень, що має вирішальне значення для відновлення України та її майбутньої інтеграції у світове правове співтовариство.

Верховний Суд