Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судді ВС обговорили питання переходу від кримінально караних методів до комплексних правових і соціальних заходів при призначенні покарання за кримінальні правопорушення, пов’язані з наркотиками

15 квітня 2025, 11:44

Суддя Великої Палати Верховного Суду Микола Мазур та суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Віктор Остапук узяли участь у круглому столі, під час якого обговорили питання щодо призначення покарань за кримінальні правопорушення, пов’язані з наркотиками, а також пошуку альтернативних правових підходів у цій сфері.

Віктор Остапук у своєму виступі акцентував на новому виді покарання – пробаційному нагляді, який передбачений ст. 59-1 КК України.

«Пробаційний нагляд – це форма покарання, що поєднує обмеження прав і свобод засудженого з наглядовими та соціально-виховними заходами без ізоляції від суспільства. Він схожий за підходом до звільнення з випробуванням, але має іншу юридичну природу: це повноцінне покарання, а не його заміна», – зазначив Віктор Остапук.

Суддя навів приклад застосування пробаційного нагляду за злочини, передбачені ч. 1 ст. 309 КК України, та нагадав про обов’язки, які покладаються на засуджених: з’являтися до уповноваженого органу, повідомляти про зміну місця проживання або роботи та не виїжджати за межі України без дозволу.

Окрему увагу доповідач приділив можливості покладення судом додаткових обов’язків, зокрема пройти лікування від наркотичної або алкогольної залежності. Водночас, за словами судді, це питання викликає дискусії, адже закон не містить обов’язковості призначення таких заходів – це залишається на розсуд суду.

«Є категорія засуджених, які мають кілька судимостей і стійку залежність. Введення пробаційного нагляду дає можливість застосовувати більш індивідуалізований підхід, зокрема через мотивацію до лікування. Але важливо, щоб законодавчі механізми працювали збалансовано, враховуючи як суспільні інтереси, так і права особи», – підсумував суддя.

Микола Мазур під час виступу представив актуальну статистику щодо засуджень за кримінальні правопорушення, пов’язані з наркотиками, зокрема за статтями 305–320 КК України.

За словами судді, у 2024 році було засуджено понад 12 тисяч осіб за цією категорією кримінальних правопорушень, з яких понад 9 тисяч – за ч. 1 ст. 309 КК України («Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту»).

«Той факт, що більшість вироків стосується саме ч. 1 ст. 309 КК України, є примітною статистичною аномалією, яку варто брати до уваги під час формування кримінально-правової політики щодо протидії незаконному обігу наркотиків», – наголосив суддя.

У контексті порівняльного аналізу Микола Мазур навів приклади судової практики США, Аргентини та Грузії, коли суди визнавали неконституційними положення, що передбачають кримінальну або адміністративну відповідальність за зберігання невеликих доз канабісу для особистого споживання, за умови його вживання без шкоди третім особам.

Окремо суддя зосередив увагу на практиці Верховного Суду, яка охоплює питання малозначності діяння, спеціального звільнення від кримінальної відповідальності, а також дії кримінального закону в часі з урахуванням змін у підзаконному регулюванні.

«Ми бачимо, що переосмислення підходів до боротьби з наркозлочинами вже відбувається – і на рівні законодавства, і в судовій практиці. Але важливо знаходити баланс між потребою захисту суспільства від негативних наслідків поширення наркотиків та гуманним підходом до осіб, які потребують медичної допомоги, про необхідність якого все частіше говорять на противагу репресивному втручанню», – підсумував суддя.

Із презентаціями суддів можна ознайомитися за посиланнями:

презентація Віктора Остапука – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2025/Prezent_pruznach_pokar_narkozlochunu.pdf;

презентація Миколи Мазура – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2025/Prezent_Prakt_VS_pravopor_narkot.pdf.

Захід організовано БФ «Здорові рішення» у співпраці з Представництвом Управління ООН з контролю за наркотиками в Україні та Школою права Українського католицького університету.

Фото надали організатори.

Верховний Суд