Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Нерухомість замість аліментів: як укласти відповідний договір - пояснює Міністерство юстиції України

04 квітня 2025, 13:05

Сімейні правовідносини включають не лише емоційні, але й юридичні аспекти, що стосуються матеріального утримання дітей. Одне з таких актуальних питань — аліменти. Проте існує законний механізм, що дозволяє припинити обов’язок виплачувати аліменти шляхом передачі нерухомого майна. Для цього той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, укладають договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно.

Це можливість припинити аліментні зобов’язання, передавши нерухоме майно (квартиру, будинок, земельну ділянку) замість щомісячних виплат на користь дитини. Таке рішення дозволяє звільнити одного з батьків від обов’язку виплачувати аліменти, якщо майно відповідає потребам дитини. Важливо, щоб майно, яке передається, було рівноцінною компенсацією для дитячих потреб.

Для того, щоб укласти такий договір, необхідно обов’язково звернутися до органів опіки та піклування для підтвердження, що передача майна не порушує інтересів дитини.

Договір укладається у письмовій формі, нотаріально засвідчується та підлягає державній реєстрації. Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні договору.

Набувачем права власності на нерухоме майно є сама дитина або дитина і той із батьків, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності на це майно.

У разі укладення такого договору той із батьків, з ким проживає дитина, зобов’язується самостійно утримувати її.

Водночас навіть після передачі майна, батьки не звільняються від повної відповідальності за утримання дитини в додаткових витратах, таких як медичне обслуговування або освіта.

На майно, одержане за договором, не може бути звернене стягнення.

Майно, отримане за таким договором, не може бути вилучене або відчужене без дозволу органу опіки та піклування до повноліття дитини.

За судовим позовом відчужувача нерухомого майна договір може бути розірваний у разі невиконання тим із батьків, з ким проживає дитина, обов’язку по її утриманню.

Види майна, яке можна передати за цим договором — все майно, що передбачене статтею 181 Цивільного кодексу України, де зазначено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. До нерухомих речей належать: земля, будинки, споруди як житлового, так і виробничого призначення.

Звільнення від аліментів — це не лише передача майна! У таких випадках необхідно чітко переконатися, що договір відповідає інтересам дитини.

Інформація станом на 04.04.2025

Міністерство юстиції України