Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Правові наслідки оголошення людини помер - пояснює Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції

16 квітня 2024, 16:04
Фізична особа може бути оголошена померлою судом, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом 3-х років.
 
Якщо ж людина пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців.
 
Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу 2-х років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу 6 місяців.
 
Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це.
Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
 
Які правові наслідки?
Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
 
Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом 5 років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини.
Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
 
Правові наслідки у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, все-таки виявилась жива:
У такому випадку суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою скасовує рішення про оголошення фізичної особи померлою.
Заяву подає ця особа, або інша заінтересована особа.
Незалежно від часу своєї появи фізична особа, яка була оголошена померлою, має право вимагати від того, хто володіє її майном, його повернення. Звісно, у випадку якщо воно збереглося та безоплатно перейшло до неї після оголошення фізичної особи померлою, за винятком майна, придбаного за набувальною давністю, а також грошей та цінних паперів на пред'явника.
 
Особа, до якої майно перейшло за відплатним договором, зобов'язана повернути його, якщо буде встановлено, що на момент набуття цього майна вона знала, що фізична особа, яка була оголошена померлою, жива.
 
У разі неможливості повернути майно в натурі особі, яка була оголошена померлою, відшкодовується вартість цього майна.
 
Якщо майно фізичної особи, яка була оголошена померлою і з'явилася, перейшло у власність держави чи тергромади і було реалізоване, цій особі повертається сума, одержана від реалізації цього майна.
 
Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції