Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Делегація очільників органів та установ системи правосуддя відвідала суди, які реалізують Ініціативу «Модельні суди»

07 квітня 2023, 16:32

Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик очолив делегацію керівників органів та установ системи правосуддя, яка 5-6 квітня 2023 року перебувала з робочим візитом в Івано-Франківській області у межах реалізації Ініціативи «Модельні суди» Проєкту Європейського Союзу «Право-Justice».

У перший день були відвідані Долинський і Тлумацький районні суди Івано-Франківської області, які є учасниками реалізації Ініціативи «Модельні суди», а також Івано-Франківський міський та апеляційний суди. Очільники цих судів та керівники апаратів презентували свої напрацювання щодо вдосконалення системи організації роботи судів, яка має відповідати кращим міжнародним стандартам ефективності та зручності, підвищення безпеки суддів, працівників судів та відвідувачів суду. Після презентації відбувалися робочі зустрічі та спілкування з колективами цих судів.

У другий день візиту представники делегації узяли участь у роботі конференції «Спроможність судового адміністрування: від європейського досвіду до української реалізації».

Виступаючи з вітальним словом Голова ВРП Григорій Усик, зокрема, зазначив, що повномасштабні бойові дії на території України та запровадження воєнного стану істотно вплинуло на всі сфери суспільного життя, в тому числі на здійснення правосуддя. 

Законодавча і судова влада оперативно відреагували на такі виклики, щоб громадяни мали можливість реалізувати право на доступ до правосуддя в нових умовах, а також запобігти загрозам життю та здоров’ю учасників судового процесу, суддів, працівників судів.

Частина судів України призупинила діяльність через активні бойові дії та тимчасову окупацію окремих територій, але безперебійне функціонування судової системи було забезпечено шляхом зміни територіальної підсудності справ відповідно внесених змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а також тимчасових відряджень суддів для здійснення правосуддя у суді, якому визначалася нова територіальна підсудність справ.

Внаслідок військової агресії російської федерації, ракетних та артилерійських обстрілів пошкоджень різного ступеню – аж до повного руйнування та розкрадання майна, зазнали 104 судові установи, з яких 98 є судами. За попередніми оцінками на їх відновлення потрібно орієнтовно понад 1,8 мільярдів гривень.

Голова ВРП висловив вдячність проєкту Європейського Союзу «Право-Justice», який з-поміж інших напрямів допомоги судовій системі України, у 2018 році започаткував  Ініціативу «Модельні суди»,  спрямовану на імплементацію низки модельних рішень у сфері судового адміністрування, зокрема – підвищення клієнтоорієнтованості судів, забезпечення належної безпеки суддів, працівників апарату та відвідувачів судів, а також вдосконалення робочих процесів в судах.

Команда міжнародних і національних експертів Проєкту спільно з представниками Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, Державної судової адміністрації України, юридичної спільноти і громадськості розробили посібник «Модельний суд» з методичними рекомендаціями щодо ефективного використання простору, належного обладнання приміщень, людиноцентричного підходу, застосування нових технологій, правильного управління, обслуговування та забезпечення безпеки приміщень.

Як зазначила головна міжнародна експертка Проєкту ЄС «Право-Justice» Анна Адамська-Галлант, наразі розпочинається третя фаза реалізації Ініціативи «Модельні суди». Вона нагадала, що у першій фазі взяли участь шість судів, у другій приєдналися ще 70, для участі у третій фазі подали заявку ще кілька судів. Отже усього учасниками Ініціативи є 90 українських судів.

Голова ВРП висловив вдячність всій команді Проєкту, експертам за багаторічну методологічну, практичну допомогу, підтримку судової влади у прагненні вдосконалити роботу, а також за можливість особисто ознайомитись з роботою судів. Зазначив, що під час візиту на прикладі роботи чотирьох судів Івано-Франківської області мав можливість  переконатися наскільки ініціативними і мотивованими є судді та працівники судів у прагненні покращити якість роботи. За його словами, ці зустрічі з колективами судів важливі, адже ВРП прагне у своїй діяльності бути відкритою і зрозумілою як для суспільства, так і для суддів та працівників судів.

Разом з тим, зауважив, що окрім відкритості та прагнення до вдосконалення організації роботи судів велике значення для підвищення довіри громадян мають судові рішення, які повинні бути вмотивованими, ґрунтуватися на принципах законності та справедливості. Це надзвичайно важлива складова сприйняття судової системи громадськістю, і на ній має бути зосереджена головна увага суддівського корпусу.

Голова ВРП також звернув увагу на те, що крім викликів війни судова влада стикається з кричущим дефіцитом суддівських кадрів, що зумовлює надвелике навантаження на суддів, працівників апаратів судів. Є велика плинність кадрів. ВРП на початку травня планує проводити співбесіди з кандидатами на посаду члена ВККСУ щоб якомога швидше сформувати повноважний склад цього органу, що дасть можливість заповнити вакантні посади суддів.

Склад делегації: Голова ВРП Григорій Усик, суддя Верховного Суду, Голова Етичної ради Лев Кишакевич, голова Державної судової адміністрації Олексій Сальніков, представник Національної школи суддів України Іван Балаклицький тимчасово виконуючий обов’язки голови Служби судової охорони Віктор Мороз. У заході також взяли участь начальник ТУ ДСА в Івано-Франківській області Оксана Рибак, начальник ТУ ССО в Івано-Франківській області Андрій Маланій та інші.

З боку Проєкту ЄС «Право-Justice» –  головна міжнародна експертка Анна Адамська-Галлантміжнародні експертки (Литва) Жівілє Навіцкайте-Бабкін та Рада Мольєне, експерти Володимир ЧабанОльга СрібнякЄвгенія Бондаренко та Сергій Горовенко.

Фото: Проєкт ЄС «Право-Justice»