Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Асоціація суддів господарських судів застерігає про можливу зупинку роботи ВРП

29 липня 2021, 13:45

«Закон № 5068 потребує додаткового обговорення з обов’язковим врахуванням рішень Конституційного Суду України», – наголосили представники Громадської організації «Асоціація суддів господарських судів України».

«Кадровий голод у судах призвів до збільшення навантаження суддів, що негативно вплинуло на доступ громадян до правосуддя. Така ситуація склалась в результаті непродуманих законодавчих змін, які призвели до припинення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України», – зазначають судді.

На переконання Асоціації, систематичні зміни законодавства у сфері судоустрою і статусу суддів не завжди є виправданими та результативними.

Представники Асоціації наголошують, що положення Закону № 5068 щодо порядку утворення та діяльності Етичної ради викликають питання та, вірогідно, не відповідають Конституції України. Запропонована вказаним Законом Етична рада за своєю суттю та повноваженнями є аналогічна Комісії з питань доброчесності та етики, передбаченій статтею 28-1 Закону України № 193-IX. Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 11 березня 2020 року № 4-р/2020 зазначив: «...Комісія наділена повноваженнями щодо контролю за діяльністю членів ВРП... проте ці повноваження не мають конституційної основи».

Стосовно наявності в Етичній раді міжнародного елементу судді зазначають: «Міжнародні партнери можуть мати виключно дорадчу функцію у формуванні державних органів».

Громадська організація наголошує, що на сьогодні фактично єдиним діючим органом судового врядування, що залишився, є Вища рада правосуддя.

Водночас Асоціація, що об’єднує професійних суддів, висловлює занепокоєння стосовно положення Закону щодо відсторонення члена ВРП від посади та зупинення його повноважень до ухвалення рішення органом, що обрав (призначив) цього члена ВРП. Адже при реалізації цієї норми можливе зупинення діяльності останнього діючого органу судового врядування. На думку суддів, це може призвести до остаточного знищення судової влади як такої, що є неприпустимим в силу положень статті 6 Конституції України.

Лист Громадської організації «Асоціація суддів господарських судів України»

Вища рада правосуддя