Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 15-19 лютого 2021 року

23 лютого 2021, 16:58

1. В умовах тотального недофінансування перебуває суд на Харківщині

До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Жовтневого районного суду міста Харкова щодо критичного недофінсування, зокрема на — низький рівень оплати праці працівників апарату суду та відсутності коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.

Станом на 12 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 13 суддів, штатним розписом передбачено 15 посади суддів.  Повноваження здійснювати правосуддя мають 12 суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за дев’яти місяців 2020 року у провадженні Жовтневого районного суду міста Харкова перебувало 9648 справ і матеріалів, з яких 8576 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 1286 справ на рік. При цьому в Новобаварському районі міста Харкова проживає 83848 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

Вища рада правосуддя вкотре наголошує, що питання фінансового забезпечення судової влади для держави є надважливим. Адже саме фінансування сфери правосуддя є невід’ємною частиною гарантування незалежного суду.

ВРП неодноразово заявляла про недостатність коштів, передбачених Держбюджетом-2021 для фінансування судової системи, та зверталася до Міністерства фінансів, Комітету ВРУ з питань бюджету, Комітету ВРУ з питань правової політики, із проханням забезпечити критично необхідні видатки за бюджетною програмою «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя».

2. Оголошення про початок процедури відрядження суддів до Козятинського міськрайонного суду Вінницької області

Вища рада правосуддя відповідно до рішення від 11 лютого 2021 року № 345/0/15-21 оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до Козятинського міськрайонного суду Вінницької області – 3 суддів.

3. Доцільно розвивати правову систему, а не ініціювати чергову судову реформу, – Олексій Маловацький

На цьому наголосив заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький під час засідання Керівного комітету Проєкту ЄС «ПРАВО-JUSTICE».

На його переконання, чергові ініціативи щодо реформування базуються не на глибокому розумінні правової природи і функцій певних інституцій, а на самому бажанні реформувати.

Він зазначив, що в умовах відсутності ВККСУ Рада вживає екстраординарних заходів для забезпечення роботи судів. Прийнято рішення про відрядження 34 суддів до 20 судів із надмірним рівнем судового навантаження та до 2 судів, які припинили свою роботу та здійснення правосуддя в яких було неможливим. У 2020 році Рада внесла Президентові України подання про призначення 530 суддів до місцевих судів, 74 з яких – судді, яких рішенням колегії ВККСУ визнано такими, що відповідають займаним посадам.

З-поміж пріоритетів у діяльності ВРП Олексій Маловацький назвав напрацювання робочими групами ВРП пропозицій щодо вдосконалення процесуальних кодексів. Важливим стратегічним завданням він назвав систематизацію рішень ВРП з кадрових питань та дисциплінарної практики.

Докладніше тут.

4. В умовах тотального недофінансування перебуває суд на Львівщині

До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Франківського районного суду міста Львова щодо критичного недофінсування, зокрема на — низький рівень оплати праці працівників апарату суду та відсутності коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.

Станом на 12 лютого 2021 року у суді фактично працюють 9 суддів, штатним розписом передбачено 12 посад суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за дев’яти місяців 2020 року у провадженні Франківського районного суду міста Львова перебувало 12522 справ і матеріалів, з яких 8383 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 2783 справ на рік. При цьому у Франківському районі міста Львова проживає 115003 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

5. ВРП звільнила суддю Херсонського міського суду Херсонської області у відставку

На засіданні 16 лютого 2021 року розглянуто матеріали щодо звільнення судді за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяви про відставку.

Вища рада правосуддя вирішила звільнити Смирнова Григорія Семеновича з посади судді Херсонського міського суду Херсонської області у зв’язку з поданням заяви про відставку.

6. Оксана Блажівська: Правова спільнота має бути залучена до вдосконалення ГПК України

У ВРП відбулось перше установче засідання підгрупи з питань реформування господарського процесуального законодавства, яка входить до складу робочої групи Вищої ради правосуддя з питань реформування процесуального законодавства та судоустрою і статусу суддів.

До роботи в обговоренні пропозицій щодо вдосконалення процесуального законодавства залучено професійну спільноту, зокрема представників суддівського корпусу, адвокатури, науковців, суддівських асоціацій та об’єднань.

Робоча група утворена рішенням Вищої ради правосуддя 29 грудня 2020 року з метою вивчення нагальних питань у діяльності судової влади, аналізу недоліків і прогалин у законодавстві, вироблення пропозицій щодо його вдосконалення та подальшого втілення у змінах до процесуального законодавства і законодавства у сфері судоустрою і статусу суддів.

«Робоча група при ВРП проаналізує практику застосування чинних норм Господарського процесуального кодексу України, узагальнить пропозиції професійної спільноти – суддів, адвокатів та учасників судових процесів щодо тих процесуальних інститутів, які потребують якісного вдосконалення. ВРП, у свою чергу, докладе всіх можливих зусиль задля забезпечення сталого та ефективного функціонування судів», — прокоментував ініціативи Ради Заступник Голови ВРП Олексій Маловацький.

7. ВРП звільнила суддю Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська за вчинення істотного дисциплінарного проступку

Рішенням Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 29 липня 2020 року № 2299/3дп/15-20 суддю Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Литвиненка І.Ю. притягнуто до дисциплінарної відповідальності та застосовано до нього дисциплінарне стягнення у виді подання про звільнення з посади судді. Це рішення Рада залишила без змін (рішення ВРП від 17 грудня 2020 року № 3509/0/15-20).

8. В умовах тотального недофінансування перебуває суд на Закарпатті

До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Берегівського районного суду Закарпатської області щодо критичного недофінсування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду та відсутності коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.

Станом на 12 лютого 2021 року у суді фактично працюють 5 суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Берегівського районного суду Закарпатської області перебувало 4280 справ і матеріалів, з яких 3947 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 780 справ на рік. При цьому у Берегівському районі Закарпатської області проживає понад 114780 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

9. Продовжено строк надання суддями згоди на відрядження до двох судів

Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 16 лютого 2021 року  № 368/0/15-21 та №  369/0/15-21 продовжила строк надання суддями згоди на відрядження до Соснівського районного суду міста Черкас та Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області до 26 лютого 2021 року.

Нагадаємо, Вища рада правосуддя рішеннями від 26 січня 2021 року № 121/0/15-21 та від 2 лютого 2021 року № 209/0/15-21 оголосила про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до: Соснівського районного суду міста Черкас – 5 суддів; Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області – 4 суддів.

10. В умовах тотального недофінансування перебуває господарський суд Львівщини

До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Господарського суду Львівської області щодо критичного недофінансування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду та відсутності коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.

Станом на 12 лютого 2021 року у суді фактично працюють 33 судді, штатним розписом передбачено 36 посад суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Господарського суду Львівської області перебувало 6305 справ і матеріалів, з яких 5073 надійшли у звітному періоді. При цьому у Львівській області проживає 1932028 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

11. Андрій Овсієнко високо оцінив напрацювання в межах Ініціативи «Модельні суди»

ВРП підтримує впровадження у практичну площину напрацювань Проєкту ЄС «ПРАВО-JUSTICE» у межах Ініціативи «Модельні суди».

Мета ініціативи «Модельні суди» полягає у вдосконаленні системи організації роботи судів, що передбачає покращення обслуговування клієнтів і надання судових послуг, підвищення якості роботи із вразливими групами населення, які звертаються до суду, підвищення безпеки суддів, працівників апарату та відвідувачів суду, а також пілотного випробування інших сучасних управлінських ініціатив. У рамках ініціативи уніфіковано стандарти обслуговування клієнтів та судового адміністрування.

Для ефективної координації впровадження ініціативи було створено Проєктну раду за участю представників Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, Державної судової адміністрації України, пілотних судів та громадськості.

За рекомендацією Проєктної ради для реалізації Ініціативи обрано такі модельні суди: Вишгородський районний суд Київської області, Галицький районний суд міста Львова, Ковельський міськрайонний суд Волинської області, Краматорський міський суд Донецької області, Корольовський районний суд міста Житомира, Лозівський міськрайонний суд Харківської області. Тут поетапно впроваджується кращий європейський досвід із судового адміністрування. Планується, що вдалий досвід модельних судів буде поширений на всі українські суди.

Ознайомитись з Проміжним Звітом за результатами реалізації Ініціативи «Модельні суди» у межах Проєкту Європейського Союзу «Підтримка реформ юстиції і правосуддя в Україні» можнатут.

12. Вища рада правосуддя відкрила дисциплінарну справу стосовно суддів Вищого антикорупційного суду

Перша Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя на засіданні 17 лютого 2021 року ухвалила рішення про відкриття дисциплінарної справи стосовно суддів Вищого антикорупційного суду Віктора Маслова, Ігоря Строгого та Лесі Федорак, враховуючи сукупність та системність порушень ними норм процесуального права.

Докладніше тут.

13. В умовах тотального недофінансування перебуває суд на Чернігівщині

До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Новозаводського районного суду міста Чернігова щодо критичного недофінансування, зокрема на — низький рівень оплати праці працівників апарату суду та відсутності коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.

Станом на 12 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 5 суддів, штатним розписом передбачено 12 посади суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Новозаводського районного суду міста Чернігова перебувало 10472 справ і матеріалів, з яких 9625 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 1069 справ на рік. При цьому в Новозаводському районі міста Чернігова проживає 106898 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

14. В умовах тотального недофінансування перебуває суд на Кіровоградщині

До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Кіровського районного суду міста Кіровограда щодо критичного недофінансування, зокрема на — низький рівень оплати праці працівників апарату суду та відсутності коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.

Станом на 12 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 14 суддів, штатним розписом передбачено 19 посад суддів.  Повноваження здійснювати правосуддя мають 13 суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Кіровського районного суду міста Кіровограда перебувало 12171 справ і матеріалів, з яких 10275 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 685 справ на рік. При цьому у Фортечному районі міста Кропивницького проживає 118028 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

15. Дисциплінарна палата ВРП відклала розгляд справи щодо ймовірного порушення суддею законодавства через безпідставне звільнення особи від відповідальності за водіння в нетверезому стані

Наразі на розгляді у Вищій раді правосуддя перебуває 28 скарг на дії суддів, які розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Це справи, у яких особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, керував(ла) транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також справи, коли особа відмовляється від проходження огляду на стан сп’яніння.

Такі справи є суспільно значущими, тому формування ґрунтовної та чіткої дисциплінарної практики ВРП у вказаних справах є важливим кроком до їх мінімізації.

Саме тому Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя під час засідання 15 лютого 2021 року відклала розгляд справи щодо судді, який розглядав справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 КУпАП, з метою поглибленого її вивчення та формування узгодженої дисциплінарної практики.

16. Двох суддів звільнено у відставку

18 лютого 2021 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.

ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:

Капічон Ольгу Миколаївну з посади судді Київського апеляційного суду та М’якінченко Наталію Володимирівну з посади судді Рубіжанського міського суду Луганської області.

17. ВРП відреагувала на повідомлення судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області щодо втручання у її професійну діяльність

Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Віта Матолич повідомила, що у її провадженні перебуває справа, у якій винесено ухвалу про відмову у задоволенні заяви про забезпечення позову.

Суддя зазначила, що сторона у справі, яка не погоджується із постановленою ухвалою, не оскаржувала її у встановленому законодавством порядку. Натомість її чоловіку зателефонувала невідома особа, яка намагалася з’ясувати підстави прийняття суддею такого рішення.

На думку судді Матолич В.В., спроба сторони у справі знайти особистий номер телефону члена її сім’ї та з’ясування такої інформації свідчать про втручання у її професійну діяльність.

ВРП констатує, що подібні телефонні дзвінки можуть викликати у судді обґрунтоване занепокоєння щодо власної безпеки та безпеки членів її сім’ї, що, у свою чергу, створює реальну загрозу суддівській незалежності. У такий спосіб може чинитися психологічний тиск, що може вплинути на прийняття суддею певного судового рішення у справі.

З огляду на вказане Вища рада правосуддя вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо необхідності забезпечення проведення перевірки обставин, повідомлених суддею Матолич В.В.

18. ВРП внесе Президентові України подання про призначення Наталії Шульгач на посаду судді Кременецького районного суду Тернопільської області

18 лютого 2021 року Вища рада правосуддя вирішила внести Президентові України подання про призначення одного судді із числа 467 кандидатів, рекомендованих на посади суддів, із відборів 2012, 2013, 2017 років, а саме ШУЛЬГАЧ Наталії Миколаївни на посаду судді Кременецького районного суду Тернопільської області.

19. В умовах тотального недофінансування перебуває суд на Хмельниччині

До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області щодо критичного недофінансування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду та відсутності коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.

Станом на 18 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 14 осіб, штатним розписом передбачено 16 суддівських посад. Повноваження здійснювати правосуддя мають 13 суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області перебувало 9028 справ і матеріалів, з яких 7932 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 610 справ на рік. При цьому в Кам’янець-Подільському районі міста Хмельницького проживає 198251 особа і ці громадяни є потенційними користувачами судових послуг.

20. В умовах тотального недофінансування перебуває суд на Чернігівщині

До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Деснянського районного суду міста Чернігова щодо критичного недофінансування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду та відсутності коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.

Станом на 18 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 16 осіб, штатним розписом передбачено 19 посад суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Деснянського районного суду міста Чернігова перебувало 13495 справ і матеріалів, з яких 12715 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 794 справи на рік. При цьому в Деснянському районі міста Чернігова проживає 106898 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

21. В умовах тотального недофінансування перебуває суд на Кіровоградщині

До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Ленінського районного суду міста Кіровограда щодо критичного недофінансування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду та відсутності коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.

Станом на 18 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 9 осіб, штатним розписом передбачено 14 посад суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 8 суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Ленінського районного суду міста Кіровограда перебувало 11592 справи і матеріали, з яких 9266 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 1158 справ на рік. При цьому в Подільському районі міста Кропивницького проживає 64127 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

22. Розпочалася процедура відрядження суддів до П’ятихатського районного суду Дніпропетровської області

До Вищої ради правосуддя надійшло повідомлення Державної судової адміністрації України про наявність підстав для відрядження суддів до П’ятихатського районного суду Дніпропетровської області у зв’язку з виявленням у ньому надмірного рівня судового навантаження.

У період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України рішення про відрядження судді ухвалюється Радою на підставі повідомлення ДСА України.

Відповідно до рішення від 18 лютого 2021 року № 406/0/15-21 Вища рада правосуддя оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме 1 судді до П’ятихатського районного суду Дніпропетровської області.

23. Голова Шевченківського районного суду міста Києва повідомив про втручання громадських активістів у діяльність суддів

Вища рада правосуддя вирішила звернутися до Служби судової охорони та Офісу Генерального прокурора у зв’язку з надходженням повідомлення голови Шевченківського районного суду міста Києва щодо дій громадських активістів.

Голова Шевченківського районного суду міста Києва Євген Мартинов повідомив, що 10 лютого 2021 року на електронну адресу суду надійшло звернення такого змісту: «Поважні судді! За надання допомоги проросійським телеканалам, які створюють загрозу суверенітету України, встановлена плата – життя батьків, дітей та коханих Вам людей. Ми знаємо Вас, ми знаємо Ваші адреси, ми готові до дії…! Нажаль тільки так ми можемо виграти цю ВІЙНУ!». Мартинов Є.О., вказує, що особа, яка надіслала звернення з погрозами, мала на увазі телеканали «112 Україна», «ZIK» та «NEWSONE». Як зазначив голова суду, наразі у провадженні Шевченківського районного суду міста Києва перебуває цивільна справа, відповідачем у якій є інформаційне агентство «112-Україна». 4 січня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами позовного провадження у спрощеному порядку без виклику сторін.

За результатами перевірки відомостей, викладених у повідомленні голови суду про втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя, встановлено, що події, про які йдеться у повідомленні, можуть бути пов’язані з діяльністю суддів Шевченківського районного суду міста Києва щодо здійснення правосуддя, та можуть викликати у них обґрунтоване занепокоєння щодо власної безпеки та безпеки їхніх близьких родичів, що створює реальну загрозу суддівській незалежності.

24. Відбулося засідання Комісії з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя

19 лютого 2021 року відбулося засідання Комісії з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя, під час якого розглянуто дисциплінарні провадження щодо керівництва Державної судової адміністрації України, порушені рішеннями Вищої ради правосуддя, та затверджено пропозиції комітету з дисциплінарних проваджень.

Докладніше тут.

25. Андрій Овсієнко та Олексій Маловацький взяли участь у зустрічі з представниками Посольства Канади в Україні

Консультативна онлайн зустріч була присвячена обговоренню подальшої співпраці та можливих наступних проєктів Канади в секторі правосуддя.

Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко відзначив важливість допомоги, наданої у межах канадсько-українського проєкту «Підтримка судової реформи».

За словами Голови ВРП, проєкт продемонстрував свою ефективність та дієвість у таких напрямах:

  • підвищення інституційної спроможності Вищої ради правосуддя як органу суддівського врядування;
  • експертна підтримка в питаннях бюджетування судової системи (методологія аналізу бюджетних запитів та видатків, фінансове планування);
  • зміцнення комунікаційної спроможності судової влади в Україні, в тому числі розбудова регіональних центрів комунікацій;
  • підтримка становлення та розбудови Служби судової охорони;
  • підтримка ініційованого ВРП Всеукраїнського конкурсу із вирішення судового спору та написання судового рішення.

Необхідною, за словами Андрія Овсієнка,  є допомога у питаннях судового адміністрування, фінансового планування, бюджетування. Актуальною є також допомога у питаннях вдосконалення процедури добору суддів та у підвищенні кваліфікації, навчанні суддів. Буде корисною і підтримка проекту у здійсненні оптимізації мережі місцевих судів.

Заступник Голови ВРП Олексій Маловацький своєю чергою підкреслив,  що перед судовою владою в Україні наразі постало надзвичайно багато викликів. Він сфокусував увагу учасників заходу на проблемах, які потребують невідкладного вирішення. Зокрема, Олексій Маловацький наголосив на незадовільному кадровому забезпеченні судів, адже наразі не вистачає близько двох тисяч суддів. Також він наголосив на потребі системного та комплексного підходу до судової реформи.

Докладніше тут.

"Юридическая практика"