Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Запропоновані КМУ зміни підходів до визначення мінімального розміру посадового окладу суддів є суперечливими та створюють правові колізії – консультативний висновок ВРП до законопроекту № 2721

14 лютого 2020, 12:56

На офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя оприлюднено текст ухваленого 11 лютого 2020 року рішення ВРП № 385/0/15-20 про надання консультативного висновку до проекту Закону України «Про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України щодо створення передумов для підвищення прожиткового мінімуму» від 13 січня 2020 року, реєстраційний № 2721, внесеного на розгляд Верховної Ради України у порядку законодавчої ініціативи Кабінетом Міністрів України.

Його метою є доповнення Бюджетного кодексу України нормою щодо зміни підходів до визначення мінімального розміру посадового окладу, який застосовується як розрахункова величина при визначенні посадових окладів для певних категорій: для працівників установ, закладів, організацій окремих галузей бюджетної сфери, для працівників державних органів, органів прокуратури, суддів, для військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Вища рада правосуддя зауважила, що запропоновані зміни можуть спричинити виникнення ієрархічної колізії (колізія між нормативними актами різної юридичної сили), а саме призвести до невідповідності змін, запропонованих законопроектом № 2721, Конституції України в частині визначення розміру винагороди суддів. Крім того, законопроект не відповідає вимогам нормотворчої техніки, оскільки запропоновані зміни є суперечливими та створюють правові колізії.

У консультативному висновку Вища рада правосуддя нагадала, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. З метою забезпечення фінансування та належних умов для функціонування судів і діяльності суддів у Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій (стаття 130 Конституції України).

Зокрема, статтею 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Саме цим Законом закріплюється  базовий розмір посадового окладу суддів.

ВРП наголосила, що частиною третьою статті 22 Конституції України визначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У разі виникнення колізії між нормами Конституції України та будь-яких інших нормативно-правових актів мають застосовуватися саме норми Конституції.

З огляду на викладене Вища рада правосуддя не підтримує законопроект № 2721.

Рішення Вищої ради правосуддя від 11 лютого 2020 року № 385/0/15-20 «Про надання консультативного висновку до законопроекту № 2721»

Читайте нас у Telegram

Читайте нас у Facebook

Прес-центр судової влади України