Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Верховний Суд закрив провадження у справі щодо передачі колекції образотворчого мистецтва АТ «Градобанк»

12 лютого 2020, 18:16

Рішення ухвалене Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 11 лютого 2020 року у справі за позовом АТ «Градобанк» до Міністерства культури України, Національного художнього музею України, третя особа – Національний банк України, про розірвання договору.

Позивач просив розірвати договір про порядок передачі у державну власність та умови постійного зберігання колекції образотворчого мистецтва АТ «Градобанк», укладений між Міністерством культури і туризму України, АТ «Градобанк» і Національним художнім музеєм України.

Як убачається з рішень судів попередніх інстанцій, 24 червня 2004 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про передачу колекції образотворчого мистецтва Акціонерного товариства «Градобанк» у державну власність», ст. 1 якого колекцію образотворчого мистецтва АТ «Градобанк» визнано об'єктом національного культурного надбання та зобов'язано передати її у державну власність. На виконання цього Закону між Міністерством культури і туризму України, АТ «Градобанк» і Національним художнім музеєм України укладено договір про порядок передачі у державну власність та умови постійного зберігання колекції образотворчого мистецтва АТ «Градобанк».

Конституційний Суд України Рішенням від 16 жовтня 2008 року № 24-рп/2008 положення статей 1, 2, 5, 6 Закону України «Про передачу колекції образотворчого мистецтва Акціонерного товариства «Градобанк» у державну власність» в частині передачі колекції у державну власність визнав неконституційними.

Згодом позивач направив на адресу Міністерства культури України та Національного художнього музею України лист, яким, враховуючи істотну зміну обставин, пропонував погодити розірвання договору. У відповідь на зазначений лист Міністерство культури України повідомило позивача, що не вбачає підстав для розірвання договору.

На думку позивача, недосягнення згоди про розірвання договору з огляду на рішення Конституційного Суду України буде суперечити Конституції України.

Верховний Суд касаційну скаргу АТ «Градобанк» задовольнив частково: рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасував, провадження у справі закрив і роз’яснив АТ «Градобанк», що розгляд цієї справи віднесено до юрисдикції господарського суду, а отже, товариство вправі протягом 10 днів з дня отримання ним відповідної постанови звернутися до суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Повний текст рішення буде виготовлений протягом п’яти днів.

З постановою Верховного Суду від 11 лютого 2020 року у справі № 826/15470/15 можна буде ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень – http://www.reyestr.court.gov.ua.

За повідомленням прес-служби суду