Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Помічники суддів і консультанти Верховного Суду вивчали європейський досвід із Проектом Twinning

25 лютого 2019, 14:05

Помічники суддів і консультанти касаційних судів Верховного Суду та Великої Палати ВС взяли участь у тренінгах на тему «Вирішення проблем визначення юрисдикції та запобігання зловживанню процесуальними правами: досвід країн Європи», які відбулися протягом 18-22 лютого 2019 року.

Серію заходів організував Проект Twinning «Посилення інституційної спроможності Верховного Суду у сфері захисту прав людини на національному рівні» у співпраці з Верховним Судом та Національною школою суддів України за фінансової підтримки Європейського Союзу.

На тренінгах обговорювалися такі питання:

  • вирішення проблем визначення юрисдикції;
  • запобігання зловживанню процесуальними правами;
  • касаційні фільтри, їх практичне застосування;
  • забезпечення єдності судової практики;
  • юрисдикційні спори;
  • написання проектів судових рішень;
  • застосування практики ЄСПЛ під час підготовки справи до судового розгляду;
  • електронний суд;
  • тайм-менеджмент офісу судді;
  • підвищення кваліфікації помічників, офісів суддів.

Про європейську практику вирішення зазначених питань працівникам ВС розповідали Постійний радник Проекту, суддя Верховного Суду Латвійської Республіки Яутріте Брієде, експерти Проекту: Агріс Дрейманіс, суддя адміністративного районного суду Латвії (колишній помічник судді Верховного Cуду Латвії); Нора Магоне, науковий радник (колишній помічник судді) Верховного суду Латвії; Олександр Потайчук, науковий радник (колишній помічник судді) Верховного суду Латвії; Ріхардс Гулбіс, науковий радник (колишній помічник судді) Верховного суду Латвії.

Яутріте Брієде, зокрема, наголосила, що помічник – це «права рука» судді, саме тому Проект організував низку семінарів для помічників суддів. Також вона відзначила, що мета експертів тренінгів – не вчити аудиторію, а поділитися з нею досвідом.

Суддя ВС Литви розповідала про проблеми, які виникають із розмежуванням юрисдикції в країнах ЄС, та як вони вирішуються. Зокрема, найбільше питань там виникає щодо розмежування цивільної та адміністративної юрисдикцій. А учасники тренінгів ділилися думками щодо того, як ця проблема долається у вітчизняній практиці.

Дискутуючи про запобігання зловживанню процесуальними правами, експерти Проекту зазначили, що сторони та інші учасники у справі повинні користуватися своїми правами і виконувати обов’язки добросовісно. В іншому разі суддя робить учаснику справи попередження або накладає на нього грошовий штраф. Ріхардс Гулбіс висловив думку, що суддям в Україні варто сміливіше застосовувати санкції за зловживання процесуальними правами, передбачені законодавством.

Серед способів зловживання називали, зокрема, умисне подання неправдивого позову в незаконних цілях або з метою перешкоджання захисту прав або законних інтересів. Для прикладу наводили подання позову з метою отримання комерційної таємниці відповідача.

Також говорили про умисне затягування розгляду справи, яке може втілюватися шляхом умисного подання неправдивих скарг, неявки в судовому засіданні без поважної причини, помилкового надання своєї адреси в іншій країні для відправки судових документів.

 

За повідомленням прес-служби суду