Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВККСУ оголосила про початок наймасштабнішого добору на посади суддів місцевих судів

18 грудня 2024, 09:50

13 грудня 2024 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України провела пресконференцію, присвячену початку процедури добору суддів до місцевих судів. Прогнозована кількість вакантних посад – 1800

У пресконференції взяли участь представники всіх гілок влади, що залучені до реалізації судової реформи в Україні: 

  • Андрій Пасічник, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України
  • Григорій Усик, Голова Вищої ради правосуддя
  • Ірина Мудра, заступник Керівника Офісу Президента України
  • Денис Маслов, Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики
  • Борис Гулько, Голова Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
  • Надія Кобецька, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України

за модерування Романа Сабодаша, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Спікери наголосили, що поточний добір є наймасштабнішим добором суддів до місцевих судів, що має на меті сформувати резерв кандидатів на посади суддів у судах першої інстанції. Представники всіх гілок влади запросили правників, які відповідають кваліфікаційним вимогам, взяти участь у доборі на суддівські посади, долучившись у такий спосіб до розбудови держави, системи правосуддя та забезпечення належного доступу громадян до правосуддя. 

Нагадаємо, що добір суддів до місцевих судів став третьою процедурою суддівської карʼєри, яку оголосив оновлений склад ВККСУ від початку своїх повноважень у червні 2023 року. Стратегічне завдання ВККСУ – укомплектувати судову владу в Україні, адже нині бракує близько 2 000 суддів. Тривають конкурси для добору 550 суддів апеляційних судів та 25 суддів Вищого антикорупційного суду. 

Під час пресконференції Андрій Пасічник, голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, зауважив, що добір оголошено з огляду на прогнозовану кількість вакантних посад – 1800. «На даний момент обліковується 1412 вакантних посад у місцевих судах. Серед них 1143 – у місцевих загальних судах, 136 – у місцевих адміністративних судах і 133 – у місцевих господарських судах. Впродовж 2025 року з'являться додаткові вакантні посади у зв'язку зі звільненням чи припиненням повноважень суддів, а також за результатами конкурсів до апеляційних судів та до ВАКС. Прогнозований рівень вакансій сягне 1800». 

Ті кандидати, які успішно складуть кваліфікаційний іспит, будуть зараховані до резерву. Резерв діятиме 2 роки, тобто такі кандидати зможуть взяти участь у конкурсних процедурах не лише у 2025 році, а й у 2026 та 2027 роках. ВККСУ очікує, що у доборі братимуть участь не менш як 3500 кандидатів. 

Голова ВККСУ також оприлюднив прогнозовані строки початкових етапів добору. Зокрема, особи зможуть подавати заяви та документи для участі в доборі впродовж березня 2025 року. Кваліфікаційний іспит планується розпочати з червня 2025 року, а його етапи триватимуть протягом червня – серпня 2025 року.

Ірина Мудра, заступник Керівника Офісу Президента України, акцентувала увагу на запровадженні принципово нових підходів до функціонування судової влади в Україні для формування доброчесного та кваліфікованого суддівського корпусу. У 2024 році указами Президента України було призначено 464 судді місцевих судів, обраних на відкритих, прозорих конкурсах. Водночас кількість вакансій у системі все ж висока і становить 39%. 

«Реформа судової системи, зокрема заповнення суддівського корпусу кваліфікованими суддями, – одне з ключових завдань євроінтеграційного процесу України. Зокрема, у плані Ukraine Facility зазначено, що підзвітна, доброчесна і професійна судова система, що користується довірою громадськості, є однією з передумов верховенства права, а також однією з основних вимог до країн-кандидатів на вступ до ЄС»,  обґрунтувала важливість добору заступниця Керівника ОП. 

Як поінформувала Ірина Мудра, Офіс Президента України розробив проєкт Стратегії комплексного плану розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства, а також Комплексного стратегічного плану до неї на наступні 5 років, положення яких присвячені таким ключовим напрямам:  

  • оптимізація мережі місцевих судів 
  • відновлення правосуддя на деокупованих територіях
  • забезпечення ефективності судочинства та зменшення навантаження на суди 
  • належне кадрове забезпечення системи судоустрою та подолання кадрового дефіциту у судовій системі
  • виконання судових рішень
  • розширення механізму альтернативного вирішення спорів
  • незалежність, ефективність та безперервність суддівського врядування. 

Створення нового суду для розгляду адміністративних справ також є одним із передбачених стратегією завдань. 

Григорій Усик, Голова Вищої ради правосуддя, порушив питання оптимізації мережі місцевих судів, а також поінформував про початок роботи Служби дисциплінарних інспекторів. Григорій Усик, зокрема, зазначив: «Одне з проблемних питань – це оптимізація мережі місцевих судів з метою ефективного розподілу навантаження на суддів. Сьогодні ми маємо ситуацію, коли в одних суддів навантаження становить 4000 справ, а в інших – 400 справ на місяць. Це питання потребує комплексного врегулювання. У ВРП з 23 грудня 2024 року буде готова розпочати діяльність Служба дисциплінарних інспекторів. ВРП вже призначено 21 дисциплінарного інспектора та голову служби»

Денис Маслов, Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, відзначив співпрацю між ВККСУ, ВРП та законодавцем, що дозволяє, відпрацьовуючи оновлені процедури добору суддів на практиці, оперативно реагувати на виявлені проблемні аспекти на законодавчому рівні. 

Денис Маслов також зупинився на ключових законодавчих змінах, упроваджених для ефективного та оперативного укомплектування суддівського корпусу, а саме: 

  • Закон України № 3511-IX суттєво скоротив етапи добору на посаду судді місцевого суду. Замість двох іспитів  відбіркового та кваліфікаційного, є лише кваліфікаційний. Спеціальне навчання проходитиме вже після того, як особа буде призначена на посаду судді Указом Президента України, і триватиме не більше кількох місяців. Спеціальна перевірка буде проведена тільки щодо тих кандидатів, які успішно склали кваліфікаційний іспит. 
  • Можливість для суддів першої інстанції перевестися по горизонталі в межах однієї процедури, що передбачена для кандидатів. Це забезпечує відбір кращих з кращих. 
  • Можливість для кандидата та судді використати результати свого кваліфікаційного іспиту повторно в межах наступних доборів/переведень, а також конкурсів до апеляційних судів.

Борис Гулько, в.о. Голови Верховного Суду, зупинився на двох негативних наслідках кадрового  дефіциту в судах: строки та якість розгляду. Згідно з актуальними статистичними даними, впродовж 20212024 років Європейський суд з прав людини констатував 191 випадок надмірної тривалості судових проваджень в Україні в контексті статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. «Хоча причини порушення строків розгляду справ є комплексними і такими, які не можна об'єктивно пояснити лише браком суддів, нестача суддівських кадрів залишається ключовим викликом»,  пояснив в.о. Голови Верховного Суду.  

Надія Кобецька, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, детально зупинилася на вимогах до потенційних кандидатів добору, а також розповіла про результати опитування, проведеного ВККСУ перед початком добору, яке мало на меті дослідження привабливості кар’єри судді та ставлення до процедури добору на цю посаду. 

Надія Кобецька роз’яснила загальні вимоги до кандидатів на посаду судді, зокрема і суддів місцевих судів, що визначені статтею 69 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Підтвердження встановлених вимог відбувається на етапі подання заяв і документів і фактично покладається на кандидата, який є відповідальним за належне подання документів, що підтверджують його відповідність вказаним вимогам. Комісія перевіряє документи і приймає рішення про допуск чи відмову в допуску до участі в доборі.

За словами Надії Кобецької, портрет майбутнього кандидата випливає з вимог до кандидата на посаду судді місцевого суду, а також може бути змодельований на підставі об’єктивних даних, а саме результатів попереднього добору 2017 року та результатів анонімного опитування, проведеного за підтримки Міжнародної організації права розвитку у жовтні – листопаді цього року.

Із заявами про участь у доборі 2017 року звернулося понад 5300 учасників, свій намір взяти участь у нинішньому доборі підтвердило майже 2400 опитаних.

Статистика свідчить, що найбільша кількість кандидатів  це кандидати у віці від 30 до 40 років. Традиційно зберігає першість у кількості поданих заяв місто Київ, на рівні 9%  Дніпропетровська область, друга за кількістю потенційних кандидатів. 

Стосовно попереднього професійного досвіду кандидатів більшість становлять працівники судів, насамперед помічники, секретарі судових засідань, інші працівники апарату. Так, в доборі 2017 року 40 % осіб, які звернулися для участі в ньому, становили помічники суддів.

Укомплектування судової влади професійними доброчесними суддями - ключове завдання ВККСУ та важлива передумова європейського вибору України. ​​Як зазначено в цьогорічному звіті Європейської комісії, демократія, верховенство права та фундаментальні цінності надалі залишатимуться наріжними каменями політики розширення ЄС.

Відео пресконференції на тему «Новий етап кадрового наповнення судової системи: ВККСУ оголошує про початок добору суддів місцевих судів» можна переглянути на Youtube-каналі Укрінформ за посиланням: https://youtu.be/AxQ5_LlKKdk 

Вища кваліфікаційна комісія суддів України