Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Члени Вищої ради правосуддя Олександр Сасевич, Олена Ковбій, Оксана Кваша взяли участь у засіданні круглого столу «Сприяння утвердженню доброчесності та професійної етики суддів: досягнення, виклики та подальші кроки», який відбувся за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми «Справедливість для всіх».
Член Вищої ради правосуддя Олександр Сасевич, який очолює робочу групу з розроблення Єдиних показників для оцінки доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді), зазначив, що робота над Єдиними показниками, які напрацьовані спільно з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, Радою суддів України та Громадською радою доброчесності, перебуває на завершальній стадії. Наразі триває остаточне обговорення окремих його положень на засіданнях Вищої ради правосуддя. Документ має бути затверджений з огляду на те, що Європейська Комісія бере до уваги виконання цієї вимоги для оцінки прогресу України в досягненні критеріїв членства у Європейському Союзі.
Член Вищої ради правосуддя Оксана Кваша розповіла, що під час обговорення Єдиних показників доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді) найбільш гострі дискусії викликає питання щодо того, чи може бути визнана неетичною поведінка судді, яка закріплена законодавством як право особи, наприклад, на вільне пересування. А саме стосовно відвідування суддею або кандидатом на посаду судді без нагальної потреби окупованих і анексованих територій та держави-агресора.
У цій дискусії зійшлися дві протилежні позиції: перша позиція полягає в тому, що суддя або кандидат на посаду судді, який без нагальної потреби відвідував такі території, має бути визнаний таким, що не відповідає критерію «дотримання етичних норм і бездоганної поведінки у професійній діяльності та особистому житті», а друга – зводиться до того, що Єдині показники мають «виключно юридичний характер», тому доброчесність судді не можна пов’язувати з морально-етичними критеріями оцінки його поведінки.
Член ВРП навела низку аргументів, на які доцільно зважати під час вирішення спірного питання.
Зокрема, на переконання Оксани Кваші, доброчесність судді не може обмежуватися лише дотриманням вимог, установлених законом, крім того, як передбачено Правилами етичної поведінки суддів, їх застосування та дотримання, деякі принципи етики можуть не рекомендувати або навіть категорично забороняти вчинки, які фактично не суперечать закону.
Член ВРП також звернула увагу на преамбулу Кодексу суддівської етики в новій редакції (2024 року), у якій вказано: «Усвідомлюючи значущість (важливість) своєї місії, з метою зміцнення та підтримки довіри суспільства до судової влади судді України вважають, що зобов’язані демонструвати і пропагувати високі стандарти поведінки, у зв’язку із чим добровільно беруть на себе більш істотні обмеження, пов’язані з дотриманням етичних норм як у поведінці під час здійснення правосуддя, так і в позасудовій поведінці».
Член Вищої ради правосуддя Олена Ковбій, яка є членом Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посад керівника служби дисциплінарних інспекторів та його заступника, дисциплінарного інспектора, поінформувала, що Вища рада правосуддя виконала одну з вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а саме затвердила склад служби дисциплінарних інспекторів і визначила день початку її роботи – 23 грудня 2024 року. Наразі до складу служби дисциплінарних інспекторів увійшли 21 дисциплінарний інспектор, керівник служби та його заступник. Це неповний склад, тому незабаром Конкурсна комісія знову розпочне роботу для добору кандидатів на вакантні посади служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, оскільки в її складі мають працювати 24 дисциплінарних інспектори.
Під час засідання круглого столу учасники, серед яких також судді, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Громадської ради доброчесності, депутати Верховної Ради України, представники Національного агентства з питань запобігання корупції, вищих навчальних закладів України, міжнародні експерти, розглянули низку проблемних питань:
- обговорили досягнутий за останній рік прогрес та засвоєні уроки у сприянні утвердженню культури доброчесності та дотримання суддями вимог професійної етики, а також існуючі виклики та шляхи їх подолання;
- проаналізували тенденції у забезпеченні суддівської доброчесності включно з допомогою у вирішенні етичних дилем, з якими стикаються судді, працівники апарату суду, а також члени органів суддівського врядування / самоврядування під час добору кандидатів;
- визначили прогалини у нормативно-правовій базі щодо питань доброчесності та професійної етики суддів, кандидатів на посаду судді та членів органів суддівського самоврядування.
За результатами засідання будуть розроблені рекомендації та сформоване бачення щодо подальшого формування культури доброчесності в судовій системі.
Круглий стіл, присвячений обговоренню питань доброчесності та професійної етики суддів, проведено вдруге. Як повідомили організатори, наступного року заплановано проведення тижня доброчесності.