Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 3 – 9 грудня 2024 року

11 грудня 2024, 11:03

ВРП тимчасово відсторонила від здійснення правосуддя суддю Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області

3 грудня 2024 року ВРП тимчасово, строком на два місяці, відсторонила суддю Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Гречка Юрія Валерійовича від здійснення правосуддя – з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді та обов’язковим направленням судді до НШСУ для проходження курсу підвищення кваліфікації з питань, що стосуються діяльності слідчого судді, та подальшим кваліфікаційним оцінюванням для підтвердження здатності судді здійснювати правосуддя у відповідному суді.

 

 

ВРП звільнила суддю Деснянського районного суду міста Києва за вчинення істотного дисциплінарного проступку

3 грудня 2024 року ВРП ухвалила рішення про звільнення судді Деснянського районного суду міста Києва Колегаєвої Світлани Вікторівни на підставі пункту 3 частини шостої статті 126 Конституції України.

Реалізація зазначеної процедури здійснювалася на підставі подання Третьої Дисциплінарної палати ВРП про звільнення судді з посади у зв’язку із вчиненням істотного дисциплінарного проступку, грубого чи систематичного нехтування обов’язками, що є несумісним зі статусом судді або виявило його невідповідність займаній посаді (стаття 109 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

 

ВРП звільнила суддю Добропільського міськрайонного суду Донецької області за вчинення істотного дисциплінарного проступку

3 грудня 2024 року ВРП ухвалила рішення про звільнення судді Добропільського міськрайонного суду Донецької області Здоровиці Олени Володимирівни на підставі пункту 3 частини шостої статті 126 Конституції України.

Реалізація зазначеної процедури здійснювалася на підставі подання Першої Дисциплінарної палати ВРП про звільнення судді з посади у зв’язку із вчиненням істотного дисциплінарного проступку, грубого чи систематичного нехтування обов’язками, що є несумісним зі статусом судді або виявило його невідповідність займаній посаді.

 

13 суддів звільнено у відставку

3 грудня 2024 року ВРП вирішила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку сімох суддів. Перелік – за посиланням.

5 грудня 2024 року ВРП звільнила у зв’язку з поданням заяв про відставку шістьох суддів. Перелік – за посиланням.

 

ВРП внесе Президентові України подання про призначення 5 суддів до місцевих судів

3 грудня 2024 року ВРП ухвалила рішення про внесення подань Президентові України про призначення чотирьох суддів на посади до місцевих судів. Перелік – за посиланням.

5 грудня 2024 року ВРП ухвалила рішення про внесення подання Президентові України про призначення Карпин Ірини Миколаївни на посаду судді Яворівського районного суду Львівської області.

 

Суддю Окружного адміністративного суду міста Києва Літвінову Аріну Володимирівну тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя на підставі рішення Другої Дисциплінарної палати ВРП

Рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності та застосування до неї дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення з посади ухвалила Друга Дисциплінарна палата ВРП 4 грудня 2024 року.

 

Президент України підтримав подання ВРП про призначення 23 суддів

Указами Президента України Володимира Зеленського від 4 грудня 2024 року №№ 805/2024-815/2024 до місцевих судів призначено 19 суддів.

Указами Президента України Володимира Зеленського від 9 грудня 2024 року №№ 839/2024-841/2024 до місцевих судів призначено 4 суддів.

 

Діяльність секретаріату ВРП у цифрах у січні – листопаді 2024 року

Упродовж одинадцяти місяців 2024 року співробітниками секретаріату ВРП опрацьовано 4764 звернення громадян та 1461 запит на інформацію; на телефонну «гарячу лінію» ВРП за номером (044) 481-06-26 надійшло 2286 звернень від громадян; підготовлено 11 312 супровідних листів про надсилання копій актів ВРП та її органів, видано 20352 копії актів ВРП, її органів та членів ВРП, відредаговано 25364 аркуші проєктів документів ВРП; на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя оприлюднено: 5290 актів ВРП, 2675 інших документів, 720 новин та повідомлень; у соціальних мережах ВРП розміщено 1605 інформаційних матеріалів; у розділі «Новини» на порталі «Судова влада України» опубліковано майже 3000 інформаційних матеріалів.

 

Оксана Кваша виступила з доповіддю на тему «Відновлення справедливості національними судами: потенціал перехідного правосуддя»

Член ВРП Оксана Кваша відзначила, що російська воєнна агресія проти України детермінує потребу розробки моделі перехідного правосуддя, яка є порівняно новою для світового суспільства, адже почала застосовуватись із середини минулого сторіччя саме з метою сталого розвитку та миробудівництва у постконфліктних державах.

Про це вона сказала під час дискусійної панелі «Дотримання права на справедливий суд в умовах війни: реалії, виклик, перспективи» в межах Міжнародної правозахисної конференції на тему «Десятиліття 2014 – 2024. Відвойовуючи права людини. Зберігаючи демократію».

Оксана Кваша зазначила, що не існує універсального підходу до формування перехідного правосуддя. В Україні повинна розроблятися стратегія перехідного правосуддя уже сьогодні, адже реалізація усіх його складових компонентів має бути синхронізована.

Детальніше – за посиланням.

 

Судову реформу можна завершити лише в разі виваженого й системного підходу до її реалізації з боку всіх гілок влади та за підтримки громадськості – Григорій Усик

Голова ВРП Григорій Усик узяв участь у роботі ХІІІ Судового форуму, який провела Асоціація правників України.

Під час панельної дискусії, відповідаючи на запитання модератора про те, чи можна завершити судову реформу в Україні та де межа, коли можна буде вважати, що вона завершена, очільник ВРП висловив таку думку:

«Судову реформу можна завершити лише в тому разі, якщо буде виважений і системний підхід до її реалізації, а також досягнутий консенсус між судами, прокуратурою і адвокатурою, законодавчою та виконавчою гілками влади, професійною і громадянською спільнотами. Наразі реформування правової системи відбувається дуже швидко, хаотично, несистемно, тому очікування від проведення реформи не справджуються ні в суспільстві загалом, ні в суддівському середовищі зокрема».

Детальніше – за посиланням.

 

Питання суддівської етики в дисциплінарній практиці Вищої ради правосуддя у фокусі уваги в контексті євроінтеграційного шляху України

Заступник Голови ВРП Дмитро Лук’янов узяв участь у круглому столі «Верховенство права та суддівська етика в підготовці суддів: виклики та завдання в контексті євроінтеграції», який організував Проєкт ЄС «Право-Justice».

Під час виступу Дмитро Лук’янов зазначив: «Ключовим питанням у діяльності ВРП є застосування норм суддівської етики в контексті дисциплінарної відповідальності з урахуванням принципів верховенства права, які полягають у правовій передбачуваності та правовій визначеності».

Дмитро Лук’янов висловив думку, що стабільність та передбачуваність, які є складовими верховенства права в діяльності будь-якого органу влади, зокрема й Вищої ради правосуддя, наразі мають забезпечуватися стабільністю дисциплінарної практики, коли однакові випадки кваліфікуються однаково, щодо однакових правопорушень застосовуються одні й ті самі санкції.

"Юридична практика"