Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В Україні з’явиться Реєстр психологів, навчених працювати з дітьми, які постраждали від насильства

23 червня 2022, 13:40

Спеціалісти, які увійдуть до Реєстру психологів, допомагатимуть правоохоронним органам ефективно розслідувати злочини проти дітей, а також — суду під час здійснення судового розгляду за участі дитини. Їхня мета — зробити процес менш травмувальним для дитини, максимально ефективним, аби голос дитини почули, її права були захищеними й винних притягнули до відповідальності.

Створення Реєстру  спільна ініціатива Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх (далі  МКР), Офісу Генерального прокурора України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Міністерства юстиції України, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Координаційного центру із надання безоплатної правової допомоги та ГО «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер».

Запуск Реєстру був передбачений Національною стратегією реформування системи юстиції щодо дітей і мав відбутися до 2023 року. Утім, через війну в Україні, запуск вирішили пришвидшити. Кількість повідомлень про дітей, які постраждали від військових злочинів, зростає. Тож є потреба забезпечити доступ психологів до слідчих дій на території всієї країни — як офлайн, так і онлайн,  щоб надати дітям необхідну підтримку та допомогу, а також зробити правосуддя дружнім до дитини та мінімізувати ризик повторної травми.

До Реєстру відбиратимуть психологів, які мають вищу психологічну освіту, досвід роботи з дітьми, високу готовність та мотивацію долучатися до такої діяльності.

За задумом, психологи, які включені до Реєстру, будуть брати участь у процесуальних діях за участі дітей, зокрема в їх допиті, що передбачено Кримінальним процесуальним кодексом України. Проте, згідно з результатами проведеного дослідження, що передувало створенню Реєстру, правоохоронним органам не завжди вдається знайти психолога, який дійсно розумівся б в особливостях впливу на дитину травмувального досвіду, зокрема насильства, та міг дійсно фахово супроводжувати дитини під час процесуальної дії.

Надзвичайно важливо, щоби психологи, які увійдуть до Реєстру, отримали спеціалізовану підготовку. Оскільки після пережитого випадку насильства, навіть перебуваючи в безпеці, діти гостро переживають свій досвід. Для роботи із такими дітьми необхідно мати набір спеціальних методик і знати, як не нашкодити. Тому всі фахівці, яких буде залучено до Реєстру,  проходять  спеціальне навчання під час серії тренінгів.

Реєстр буде створений на базі та силами Координаційного Центру з надання безоплатної правової допомоги.

Наразі тристоронній Наказ, яким затвердять Порядок реалізації пілотного проєкту щодо залучення психологів до кримінальних проваджень за участі малолітніх і неповнолітніх осіб, перебуває на завершальному етапі погодження.

Впровадження Реєстру психологів демонструє готовність держави зробити процес правосуддя більш дружнім до дитини. А отже, таким, що враховує її найкращі інтереси, забезпечує ефективну участь дитини, демонструє гідне поводження з нею, здійснюється без дискримінації та з дотриманням принципу верховенства права.

Детальніше тут.

Міністерство юстиції України