Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відео- та звукозапис судових засідань: новації інструкції

20 червня 2022, 16:39

Як повідомлялось, 6 червня 2022 року, своїм наказом № 156 Державна судова адміністрація України затвердила Інструкцію щодо роботи з технічними засобами фіксування судового засідання. Цей документ розроблений задля забезпечення належної організації роботи судів в ході фіксування судових засідань і має кілька нововведень. Інструкцією встановлено рекомендації та єдині підходи до використання судами технічних засобів фіксування судового засідання, а також узагальнено правові норми щодо порядку фіксування судових засідань.

Важливими  новаціями затвердженої Інструкції, на які варто звернути увагу, є:

  • фіксування судового засідання здійснюється за допомогою наявних в судах технічних засобів відео- та /або/ звукозапису з використанням підсистеми відеоконференцзв’язку Єдиної судової  інформаційно-телекомунікаційної системи.
  • судом забезпечується фіксування перебігу всіх судових засідань. Слухання справи в закритому судовому засіданні припускається лише у випадках, установлених законом, з дотриманням при цьому всіх правил судочинства.
  • здійснення звукозапису  та/або відеозапису судового засідання визначається процесуальним законодавством України.
  • результатом фіксації судового засідання є технічний запис засідання  (електронний файл в форматі відео та /або звукозапису) а також протокол судового засідання.

Ключовим нововведенням Інструкції є діджиталізація процесу фіксування судового засідання. Наразі не потрібно використовувати оптичні диски для збереження запису судового засідання. Такі записи зберігаються в централізованому сховищі даних та стають доступними  для учасників процесу після сплати судового збору.  Це суттєво оптимізує роботу та дає можливість знайомитись із записом дистанційно.

При цьому учасник справи не позбавлений права отримати запис судового засідання на оптичному дискові у вигляді файлу. Алгоритм дій при цьому залишається звичним: необхідно подати заяву про видачу копії технічного запису разом із  квитанцією про сплату судового збору.

Варто уваги,  що зазначена інструкція не поширюється на порядок фіксування закритих судових засідань. Для фіксації перебігу таких засідань використовуються технічні засоби, які у встановленому порядку атестовані для можливості роботи з відповідними типом інформації з обмеженим доступом.

Таким чином, оновлена Інструкція оптимізує процес фіксації судового засідання та переводить його у більш зручний для учасників судового процесу електронний  формат.

Сьомий апеляційний адміністративний суд