Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Заступник Голови ВРП Олексій Маловацький: Щоб реформувати судову владу, спочатку їй потрібно дати можливість працювати

26 вересня 2020, 11:24

Вищу раду правосуддя зазвичай ототожнюють із відповідальністю суддів, однак це не зовсім правильно. Вища рада правосуддя має ототожнюватися з незалежністю судової влади і захистом суддів. «Основне завдання Вищої ради правосуддя – це реагувати на всі виклики, які стоять перед судовою владою, зокрема стосовно втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя», - наголосив заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький, виступаючи на ІІ Одеському судовому форумі «Судова влада: синергія заради ефективності».

Обговорюючи питання втручання у професійну діяльність суддів, Олексій Маловацький навів актуальну статистику та зазначив, що упродовж січня – серпня 2020 року до Вищої ради правосуддя надійшла 231 відповідна заява суддів. Порівняно з аналогічним періодом 2019 року, за який надійшло 298 таких повідомлень, можна констатувати динаміку щодо зменшення їхньої кількості. І тільки у 38 випадках ухвалено рішення про вжиття заходів реагування, з них 27 – звернення до прокуратури та органів правопорядку щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочинів.

Поряд із цим, заступник Голови ВРП наголосив, що цілеспрямовані інформаційні кампанії проти окремих суддів або суддівських інституцій мають ознаки втручання у здійснення правосуддя. Вища рада правосуддя відповідно на це реагує.

Також Олексій Маловацький звернув увагу на проблемні моменти, які виникають з цього питання, зокрема на неефективний механізм реалізації норм Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо невиконання законних вимог Вищої ради правосуддя, її органу або члена Вищої ради правосуддя та на неналежне реагування на рішення Вищої ради правосуддя з боку відповідальних державних органів.

Заступник Голови Вищої ради правосуддя зазначив: «Слід звернути увагу парламенту на запровадження механізму контролю, моніторингу та обов’язкового внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань звернень Вищої ради правосуддя у разі встановлення факту втручання».

Олексій Маловацький розповів про реальні кроки та ініціативи Вищої ради правосуддя. «Рада надає консультативні висновки щодо законопроєктів із питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів. Протягом цього року ухвалено 31 відповідний висновок»,  – сказав заступник Голови Вищої ради правосуддя.

«Нами ініційовано створення робочої групи з удосконалення законодавства у сфері судочинства для узагальнення дисциплінарної практики з метою забезпечення справедливого розгляду дисциплінарних справ та уникнення можливості множинності і невизначеності відповідальності судді», – поінформував Олексій Маловацький.

«Крім цього, варто зауважити, що було започатковано обговорення, обраховано та визначено нормативи навантаження на кожного суддю та розпочато роботу над визначенням єдиних критеріїв просування суддів по кар’єрі», – зазначив Олексій Маловацький.

«Для того, щоб Вища рада правосуддя ефективно могла відстоювати суддівську незалежність і гарантії, вона повинна мати право звернення до Конституційного Суду України як за тлумаченням норм права, так і за конституційним поданням», – акцентував увагу заступник Голови Вищої ради правосуддя.

Олексій Маловацький вказав, що упродовж 2020 року Дисциплінарні палати та члени Вищої ради правосуддя повністю завершили розгляд 9545 дисциплінарних скарг, включно з тими, що надійшли у попередні роки. У 2019 році за такий самий період було розглянуто 9527 скарг. Усього за перші вісім місяців 2020 року було ухвалено 82 рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності 87 суддів. 

Як повідомлялось, сьогодні, 25 вересня, в Одесі відбувається ІІ Одеський судовий форум «Судова влада: синергія заради ефективності».

Окрім Голови ВРП Андрія Овсієнка, з вітальним словом на заході виступили Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Андрій Костін та керівник Проєкту Європейського Союзу «Право-Justice» Довідас Віткаускас.

У заході також беруть участь заступник Голови ВРП Олексій Маловацький, член ВРП Світлана Шелест, голова П’ятого апеляційного адміністративного суду Олександр Джабурія, голова Апеляційного суду Одеської області Григорій Колесніков, голова Комітету з питань верховенства права Національної асоціації адвокатів України Марина Ставнійчук, суддя Верховного Суду, Президент Асоціації розвитку суддівського самоврядування України Володимир Кравчук (за допомогою відеозв’язку).

На форумі обговорюються питання, присвячені черговому етапу судової реформи в Україні, зокрема:

  • стратегічне бачення розвитку інститутів суддівського самоврядування;
  • незалежність суду: наука і практика;
  • адміністрування та фінансування судів, новий територіальний устрій та навантаження;
  • судове адміністрування: thoughts on record.

Організатори заходу: Асоціація розвитку суддівського самоврядування України за підтримки П’ятого апеляційного адміністративного суду, Національної асоціації адвокатів України та Проєкту Європейського Союзу «Право-Justice».