Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Микола Оніщук розповів про пріоритетні завдання підготовки суддів під час війни

19 вересня 2022, 11:45

16 вересня 2022 року ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук виступив щодо пріоритетних завдань підготовки суддів під час війни на X Міжнародному судово-правовому форумі, організованому виданням “Юридична практика”.

У виступі Микола Оніщук, зокрема, прокоментував виклики подолання кадрового дефіциту в судовій системі у контексті процедур добору та підготовки суддів. На його думку, нестача суддівських кадрів з часом буде лише посилюватися. Він також звернув увагу на необхідності оптимізації процесу добору та підготовки суддів – наразі цей процес де-факто займає понад 3 роки, з яких спеціальна підготовка лише – 3/9 місяців. НШСУ в цьому контексті пропонує відмовитися від універсальності підбору суддів на користь спеціалізації, а також об’єднати відбірковий та кваліфікаційний іспит. Такий підхід було застосовано при формуванні складу Верховного Суду. Реалізація цих ініціатив, за розрахунками НШСУ, дозволить щонайменше втричі прискорити час доступу до професії судді.

Говорячи про пріоритетні завдання підготовки суддів під час війни та здатність українського правосуддя захистити права всіх, хто постраждав від війни, Микола Оніщук розповів про напрацювання НШСУ у цьому напрямку – розробку нових навчальних курсів, проведення вебінарів, залучення міжнародних експертів з тематики воєнних злочинів тощо. Серед подальших планів – запровадження індивідуального консультування суддів, у проваджені яких перебувають відповідні категорії справ, та підготовка для українських суддів методичних рекомендацій (модельних судових рішень) щодо розгляду категорій справа про порушення законів та звичаїв війни.

Цьогорічний форум проходив у форматі відеоконференції. У фокусі уваги учасників та учасниць форуму були питання щодо актуальних процесів відправлення правосуддя в умовах війни, подолання кадрового дефіциту в судах, відповідальності за воєнні злочини рф в Україні, перспективних механізмів отримання компенсації за шкоду, заподіяну воєнними діями, нюансів судового захисту власності та спорів з державою.

Національна школа суддів України