Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Оксана Блажівська: Відновлення роботи ВККСУ відкриє доступ до суддівської професії

29 квітня 2021, 12:47

Відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України є пріоритетом не лише для суддівського корпусу, Вищої ради правосуддя, а й для всього суспільства, адже від цього залежить стабільна робота судів і доступ громадян до правосуддя.

На цьому наголосила член Вищої ради правосуддя Оксана Блажівська під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, на якому обговорювалися поправки до законопроєкту № 3711-д «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України» до другого читання.

Вона зазначила, що зумовлене змінами у законодавстві одномоментне зупинення роботи ВККСУ без перехідного періоду та передачі повноважень іншому органу негативно вплинуло на кадрове забезпечення судів. Наразі в системі понад дві тисячі вакантних посад суддів не заповнені, активний відтік професійних кадрів продовжується, у тому числі через упереджене ставлення до суддівського корпусу та зазіхання на суддівські гарантії.

Член ВРП зауважила, що у консультативному висновку щодо законопроєкту № 3711-д Рада врахувала позицію Венеційської комісії та в цілому підтримала законопроєкт.

Пропозиції Вищої ради правосуддя, які висловлювались у консультативних висновках, затверджених рішеннями ВРП від 30 червня 2020 року № 2012/0/15-20 та від 8 грудня 2020 року № 3404/0/15-20, також у цілому враховані в законопроєкті № 3711-д.

Оксана Блажівська зазначила, що норма законопроєкту, згідно з якою половина складу ВККСУ є суддями (8 з 16), відповідає положенням Європейської хартії про статус суддів.

Відповідно до законопроєкту призначення на посаду члена ВККСУ здійснюватиметься ВРП за результатами  конкурсу. Конкурс на зайняття посади члена ВККСУ пропонується проводити у два етапи: відбір Конкурсною комісією з питань доброчесності кандидатів; перевірка ВРП відібраних кандидатів на відповідність критерію професійної компетентності.

Оксана Блажівська зауважила, що ВРП, здійснюючи призначення, повинна мати альтернативу, тому слід рекомендувати до розгляду не менше двох кандидатів на одну посаду члена ВККСУ.

Методологія оцінювання професійної компетентності кандидатів, показники відповідності критеріям такого оцінювання та засоби їх встановлення, а також методологія  оцінювання доброчесності кандидатів, показники відповідності критеріям такого оцінювання та засоби їх встановлення, на переконання ВРП, мають бути відображені в єдиному положенні про проведення конкурсу, яке затверджуватиме Рада. «Усі аспекти мають бути зведені у єдиний документ», –зазначила Оксана Блажівська. 

Законопроєктом пропонується передбачити, що перший склад Конкурсної комісії з питань доброчесності формується із трьох осіб із числа суддів або суддів у відставці, запропонованих Радою суддів України, та трьох осіб із числа міжнародних експертів, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями. Надалі суб’єктами формування Конкурсної комісії з питань доброчесності мають стати Рада суддів України, Рада прокурорів України, Рада адвокатів України, Національна академія правових наук України в особі Президії.

Як зауважила Оксана Блажівська, Вища рада правосуддя у консультативному висновку щодо законопроєкту № 3711-д зазначила, що в цілому слід залишити норму, згідно з якою Конкурсна комісія з питань доброчесності є допоміжним органом ВРП для проведення першого етапу конкурсу на зайняття посади члена ВККСУ та сприяння у підготовці рішень Вищої ради правосуддя з питань призначення на посади членів ВККСУ. На її переконання, ця комісія має відігравати допоміжну роль, виконувати дорадчу функцію. За словами члена ВРП, доцільно виключити з назви комісії слово «доброчесність», оскільки в законодавстві відсутнє чітке визначення цього поняття.

Вона також запропонувала чітко визначити джерела фінансування конкурсної комісії, деталізувати, чи будуть виділятися кошти з бюджету, передбаченого для судової системи, чи буде передбачене окреме фінансування.

«Ми очікуємо, що законопроєкт якнайшвидше буде ухвалено в цілому. Відновлення роботи ВККСУ відкриє доступ до суддівської професії, допоможе завершити оцінювання, вирішити проблему нестачі кадрів у судах», – наголосила Оксана Блажівська.

Вища рада правосуддя