Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Сума невиплаченої пенсії військовослужбовцю підлягає розподілу між його спадкоємцями – ХАС погодився з рішенням місцевого суду

04 серпня 2022, 10:32

До суду з позовом про стягнення недоотриманої пенсії в порядку спадкування до ГУ Пенсійного фонду України в області звернулася жителька Хмельниччини. Пояснила, що після смерті її сина відкрилася спадщина на недоотриману ним військову пенсію на суму 57 986 гривень. Її прийняли чотири спадкоємці (в тому числі вона) та набули право на неї в рівних частках.

Але Пенсійний фонд не визнає її право на частину пенсії сина, а нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину. Вона ж уважає, якщо члени сім`ї спадкодавця не зверталися до УПФ за виплатою недоотриманої суми пенсії протягом 6 місяців після його смерті, то ці кошти увійшли до складу спадщини та мають бути розподілені між спадкоємцями. Тому просила суд стягнути з Пенсійного фонду на свою користь у порядку спадкування 14 496 грн недоотриманої сином пенсії.

Хмельницький міськрайонний суд позов задовольнив. Виходив з того, що сума невиплаченої колишньому військовослужбовцю пенсії увійшла до складу його спадщини, а його мати, як одна з чотирьох спадкоємців першої черги за законом, набула права на відповідну частину цих коштів у порядку спадкування.

Обласне управління Пенсійного фонду, уважаючи рішення місцевого суду незаконним, оскаржило його до апеляційного суду. Головний мотив – суми пенсії, на виплату яких особи з-поміж військовослужбовців мали право, але не отримали у зв`язку зі смертю, не включаються до складу спадщини та виплачуються членам сім`ї померлого за їх зверненням не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера. Оскільки позивачка в цей строк не зверталася до УПФ з такою заявою, то її вимоги безпідставні.

Суддівська колегія ХАС зазначає, що недоотримана пенсія померлого пенсіонера виплачується як пенсія членам його сім`ї за умови, якщо вони звернулися за її виплатою упродовж шести місяців з дня відкриття спадщини, якщо ж не звернулися, то сума недоотриманої пенсії набирає іншої правової якості – переходить у спадщину, яку члени сім`ї та/або інші особи, але вже як спадкоємці, можуть отримати як спадщину. Таку правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 23 вересня 2020 року (справа №428/6685/19).

«Зібрані докази вказують на те, що за життя [син позивачки] як особа, звільнена з військової служби, не одержав пенсію по інвалідності у розмірі 57 986 грн 49 коп. Оскільки члени його сім`ї не зверталися до УПФ за цими пенсійними виплатами протягом 6 місяців після його смерті, то сума невиплаченої пенсії увійшла до складу спадщини та підлягає розподілу між його спадкоємцями», – констатує апеляційний суд.

Відтак ХАС залишив без задоволення апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в області, погодившись з рішенням Хмельницького міськрайонного суду.

З повним текстом постанови можна ознайомитися у ЄДРСР 

Хмельницький апеляційний суд