flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Положення про взаємодію із засобами масової інформації, журналістами

ЗАТВЕРДЖЕНО

                      Рішенням зборів суддів 

                       Сумського районного 

                        суду Сумської області  

                        від 05.11.2015р. № 16 

  

 

Положення

про взаємодію Сумського   районного суду Сумської області

із засобами масової інформації, журналістами

 

Це Положення визначає особливості взаємодії Сумського районного суду Сумської області (далі — суду) із засобами масової інформації, журналістами (далі — ЗМІ).

Положення розроблено на підставі законодавства України, зокрема Конституції України, Законів України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 2657-XII, «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» від 16.11.1992 № 2782-XII, «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» від 23.09.1997 №539/97-ВР, «Про телебачення і радіомовлення» від 21.12.1993 № 3759-XII, «Про судоустрій і статус суддів» в редакції  від 12.02.2015 № 192-VIII), «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 № 3262-IV, «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI.

  1. Організація взаємодії Сумського районного суду Сумської області зі ЗМІ.

1.1. Організацію роботи із взаємодії суду та ЗМІ здійснює голова суду (або особа, яка у встановленому законом порядку виконує обов'язки голови суду), керівник апарату суду (або особа, яка у встановленому законом порядку виконує його обов'язки). 

Контактними особами для ЗМІ зі сторони суду виступають зазначені вище посадові особи, а також  суддя-спікер  та  заступник керівника апарату суду ( особа, відповідальна за спілкування зі ЗМІ).

1.2. Висвітлення поточної діяльності суду у ЗМІ, в тому числі про заходи, які проводитиме суд (дні відкритих дверей, прес-конференції, брифінги, урочисті заходи тощо) відбувається шляхом завчасного розміщення на офіційному веб-сайті суду відповідних прес-анонсів, розсилання прес-релізів у ЗМІ.

1.3. Організаційне сприяння виконанню представниками ЗМІ професійних обов’язків та забезпечення їх інформаційними матеріалами про той чи інший захід забезпечує особа, відповідальна за роботу із ЗМІ.

1.4. Зміст цього Положення доводиться до відома представників ЗМІ через розміщення на веб-сайті Сумського районного суду Сумської області на порталі «Судова влада України».

  1. Доступ представників ЗМІ до приміщення суду.

2.1. Представники ЗМІ повинні дотримуватися  Правил пропуску осіб до приміщень судів та  на їх територію транспортних засобів, затверджених наказом Державної судової адміністрації України  та Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2005 N 102/765.

2.2. Представники ЗМІ, відвідуючи Сумський районний суд Сумської області,  з метою виконання професійних обов’язків, мають бути обізнані:

-     з необхідністю розуміння принципів діяльності органу судової       

      влади та прояву поваги до суду;

-        з гарантіями кожної особи на повагу до приватності та з правовою    

      відповідальністю журналіста за розголошення конфіденційної  

      інформації (втручання у приватне життя);

-           з поняттям презумпції невинуватості;

-           з інформацією про право кожного на справедливий судовий розгляд     

      його/її справи неупередженим судом;

-     з правовими наслідками поширення недостовірної інформації. 

2.3. Присутність працівників ЗМІ у приміщенні суду не повинна створювати незручностей для інших відвідувачів суду.

2.4. З метою створення сприятливих умов для здійснення журналістами,  працівниками ЗМІ професійної діяльності суд здійснює акредитацію представників ЗМІ. Акредитація журналіста, працівника засобу масової інформації здійснюється безоплатно на підставі його заяви  або подання засобу масової інформації, оформлених відповідно до вимог Закону України «Про інформацію».

2.5. Акредитація представників ЗМІ на офіційні заходи у суді за межами судового розгляду здійснюється на кожен захід окремо шляхом складання відповідних списків особою, відповідальною за роботу зі ЗМІ. Списки представників ЗМІ, які висловили бажання бути присутніми на відкритому офіційному заході суду (День відкритих дверей, прес-конференція, брифінг, урочисті заходи тощо), складаються на основі телефонних, письмових, надісланих електронною поштою заяв або подань, оформлених відповідно до вимог Закону України «Про інформацію» та поданих у часових межах, визначених у прес-анонсі суду.

2.6. Відсутність акредитації не може бути підставою для відмови в допуску журналіста, працівника засобу масової  інформації  на  відкриті заходи,  що  проводить суд. 

2.7. У разі якщо кількість представників ЗМІ, які виявили бажання акредитуватися на захід, перевищує наявну кількість місць у приміщенні, де відбувається захід, особа, відповідальна за роботу суду із ЗМІ, через брак технічних можливостей для забезпечення присутності або зйомки усіх ЗМІ може припинити акредитацію з поясненням цієї причини. 

  1. Доступ представників ЗМІ в судові засідання.

3.1. Розгляд справ у місцевих загальних судах відкритий, крім випадків, чітко передбачених законодавством України - при проведенні закритого судового засідання. 

3.2. Відвідування відкритих судових засідань суду представниками ЗМІ здійснюється без попередньої акредитації за пред'явленням службового посвідчення чи іншого документу, який підтверджує їх повноваження.

3.3. Присутні у залі судового засідання журналісти не є учасниками судового процесу.  Законодавством не надано журналістам права ставити запитання суддям або сторонам у справі під час судового засідання.

3.4. Представники ЗМІ, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватись вимог процесуального законодавства та правил поведінки у залі судового засідання:

- вставати при вході до залу судового засідання суддів та при їх виході;

- стоячи заслуховувати рішення суду;

- дотримувати тиші;

- виконувати розпорядження головуючого судді у справі;

- додержувати в судовому засіданні встановленого порядку;

- утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду    

  або встановлених у суді правил.

 3.5. Представники ЗМІ мають утримуватися  від будь яких дій, що свідчать про їх реакцію на перебіг судового процесу, а також іншої публічної демонстрації свого ставлення до подій, які відбуваються в судовому засіданні. 

Непокора чи ігнорування зауважень судді може кваліфікуватися як прояв неповаги до суду і може стати підставою для примусового видалення із залу судового засідання. За вчинення будь-ким дій, які свідчать про явну зневагу до суду або встановлених в суді правил винні особи притягуються до відповідальності, встановленої законом.

3.6. Журналісти та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право робити письмові нотатки. Особи, присутні у залі судового засідання та представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу головуючого судді.

3.7. Для здійснення трансляції судового засідання представники ЗМІ звертаються завчасно із відповідним клопотанням до головуючого судді у справі. Клопотання складається у довільній формі на редакційному бланку. Клопотання підлягає реєстрації в канцелярії суду.

3.8. У випадку здійснення трансляції судового засідання суддею можуть бути визначені місця розташування представників ЗМІ (журналістів, операторів, інших осіб) та їх технічного оснащення, обмежено кількість представників ЗМІ, виходячи з можливості розміщення вказаних осіб з особами, які беруть участь у справі, представниками громадськості в залі судового засідання.   

Особи, які проводять зйомку та запис у судовому засіданні, повинні залишатися на визначених місцях і дотримуватися порядку протягом усього судового засідання. Фотографам, операторам та іншим особам не дозволено пересуватися залом судового засідання під час слухання справи без дозволу суду(головуючого судді).

3.9. Керівник апарату суду (особа, яка виконує його обов'язки) залежно від технічних можливостей суду (кількість місць у залі судового засідання, достатня площа приміщення тощо) має забезпечити рівний доступ та умови перебування у відкрите судове засідання і працівникам ЗМІ,  і представникам громадськості.

  1. Проведення інтерв’ю із суддями.

4.1. Правовий статус інтерв’ю полягає у тому, що журналіст і суддя або працівник апарату суду є співавторами інтерв’ю.

4.2. Під час планування інтерв’ю з головою суду та суддями журналісти мають усвідомлювати можливість обмеження тематики спілкування через те, що згідно з Кодексом суддівської етики суддя не має права:

- робити публічних заяв;

- коментувати в засобах масової інформації справи, які перебувають у  

  провадженні суду;

- піддавати сумніву судові рішення, що набрали законної сили;

- розголошувати інформацію, що стала відома йому під час розгляду справи.

     4.3. Як співавтор, суддя, працівник апарату суду  має право ознайомитися з підготовленим до поширення матеріалом, внести свої корективи у текст власних відповідей, якщо їхній зміст викривлено, погодити назву матеріалу тощо.

4.4. З метою ефективного використання часу та з огляду на завантаження власного робочого графіку суддя або працівник апарату суду може встановити чіткі часові рамки свого спілкування з журналістом.

  1. Запити представників ЗМІ.

5.1. Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI журналісти, представники ЗМІ мають право звертатися до Сумського районного суду Сумської області з відповідними інформаційними запитами та отримувати відповідь у строки, встановлені законодавством.

5.2. Запити на публічну інформацію повинні бути оформлені відповідно до вимог Закону Україну «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI. Доступ до публічної інформації про діяльність суду обмежується, якщо вказана інформація є інформацією з обмеженим доступом (конфіденційна, таємна, службова інформація).

  1. Доступ журналістів до судових рішень.

6.1. Доступ до судових рішень здійснюється у порядку, встановленому Законом України «Про доступ до судових рішень».