flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Дніпровський апеляційний суд

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішення зборів суддів

Донецького апеляційного суду

    08 січня 2019 року № 4   

 

зі змінами, внесеними

рішенням зборів суддів

Донецького апеляційного суду

від 11 лютого 2021 року № 10

 

Положення про взаємодію Донецького апеляційного суду з представниками засобів масової інформації

І. Загальні положення

1.1. Це положення визначає особливості взаємодії Донецького апеляційного суду (далі — суд) з представниками засобів масової інформації (далі — ЗМІ).

1.2. Положення розроблено на підставі законодавства України, зокрема Конституції України, Законів України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 2657-ХІІ (із змінами), «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» від 16.11.1992 № 2782-ХІІ (із змінами), «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» від 23.09.1997 № 539/97-ВР (із змінами), «Про телебачення і радіомовлення» від 21.12.1993 № 3759-ХІІ (із змінами), «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (із змінами), «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 № 3262-ІV (із змінами), «Про державну таємницю» від 21.01.1994 № 3855-ХІІ (із змінами), «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96- ВР (із змінами), «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VІ (із змінами), а також на підставі Рекомендацій Міжнародної конференції «Зміцнення довіри до судової влади через покращення взаємної комунікації», схвалених рішенням Ради суддів України від 12.03.2015 № 14, інших нормативно-правових актів, які регулюють забезпечення взаємовідносин судів і ЗМІ, з повагою до свободи слова журналістів та редакційної свободи ЗМІ, особливостей роботи медіа при висвітленні судових справ та з огляду на важливість авторитету і неупередженості суду в демократичній державі.

ІІ. Організація роботи щодо взаємодії суду із ЗМІ

2.1. Організація роботи з взаємодії суду та ЗМІ здійснюється головою суду (особою, яка виконує обов'язки голови суду), керівником апарату суду (особою, яка виконує його обов'язки).

2.2. Контактними особами для ЗМІ зі сторони суду виступають судді-спікери та працівники відділу по взаємодії зі ЗМІ.

2.3. Організаційні заходи щодо сприяння виконанню представниками ЗМІ професійних обов’язків та забезпечення їх інформаційними матеріалами про заходи, які проводяться у суді, забезпечуються працівниками відділу по взаємодії зі ЗМІ та суддями-спікерами суду.

2.4. Інформація про контактних осіб, зокрема прізвище, ім’я, по батькові та спосіб контакту з ними (номера телефонів, електронна пошта) розміщується на інформаційних стендах в приміщеннях суду та на офіційній веб-сторінці суду, розміщеній на офіційному веб-порталі «Судова влада України».

2.5. Надання інформації щодо поточної діяльності суду у ЗМІ, відбувається шляхом своєчасного розміщення на офіційному веб-сайті суду відповідних анонсів, розсилання пресрелізів у ЗМІ.

2.6. Зміст цього Положення доводиться до відома представників ЗМІ шляхом своєчасного розміщення на офіційній веб-сторінці суду, розташованій на офіційному веб-порталі «Судова влада України».

ІІІ. Загальні обов’язки представників ЗМІ

3.1. Представники ЗМІ під час відвідування суду з метою виконання професійних обов’язків, мають ознайомитися з вимогами цього Положення та брати до уваги:

3.1.1. необхідність прояву поваги до суддів, працівників та відвідувачів суду;

3.1.2. правову відповідальність журналіста за розголошення конфіденційної інформації (втручання у приватне життя);

3.1.3. гарантії кожної особи на повагу до приватності;

3.1.4. положення презумпції невинуватості;

3.1.5. правові наслідки поширення недостовірної інформації (дифамації).

3.2. Представники ЗМІ повинні дотримуватись Правил пропуску осіб до адміністративних будівель Донецького апеляційного суду та в’їзду на їх територію транспортних засобів, затвердженого спільним наказом голови Донецького апеляційного суду та начальника Територіального Управління Служби судової охорони у Донецькій області від 12.06.2020 № 76/од/86 (із змінами) (далі – Правила пропуску), Правил поведінки громадян (відвідувачів) у адміністративних будівлях Донецького апеляційного суду, затвердженого наказом голови Донецького апеляційного суду від 12.06.2020 № 77/од, (далі – Правила поведінки) під час відвідування будівель Донецького апеляційного суду, частини якого розташовані у містах Бахмут та Маріуполь.

3.3. Присутність представників ЗМІ у приміщенні суду не повинна створювати незручностей для суддів, працівників та відвідувачів суду.

3.4. При проведенні фото- і відеозйомки у приміщенні суду, де можуть перебувати відвідувачі, які очікують судові засідання, представники ЗМІ повинні дотримуватися норми ст. 307 Цивільного кодексу України, відповідно до якої, фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.

3.5. Обов’язки представників ЗМІ під час проведення судового засідання визначаються розділом V цього Положення.

ІV. Доступ представників ЗМІ до приміщення суду

4.1. Доступ представників ЗМІ до залів судового засідання, де відкрито слухаються справи, відбувається на загальних підставах з дотриманням вимог Правил пропуску.  

4.2. З метою створення сприятливих умов працівникам ЗМІ для виконання професійних обов’язків, працівники відділу по взаємодії зі ЗМІ можуть проводити реєстрацію представників ЗМІ, які прибувають на заходи, що проводяться судом.

4.3. У разі проведення відкритого офіційного заходу суду за межами судового розгляду, реєстрація представників ЗМІ здійснюється на кожен захід окремо, шляхом створення відповідних списків представників ЗМІ працівником відділу по взаємодії зі ЗМІ (вказані списки зберігаються відповідно до правил діловодства у номенклатурній справі відділу по взаємодії зі ЗМІ).

4.4. Працівник відділу по взаємодії зі ЗМІ у разі відсутності технічних можливостей для забезпечення зйомки або присутності усіх представників ЗМІ, може припинити реєстрацію, у разі, якщо кількість представників ЗМІ, які виявили бажання бути присутніми на заході, суттєво перевищує кількість місць у приміщенні, де має відбуватися захід. У такому разі працівник відділу по взаємодії зі ЗМІ пропонує 5-ти засобам масової інформації, які прибули першими, взяти участь у заході.

 V. Доступ представників ЗМІ до судового засідання

5.1. В суді розгляд справ є відкритим, крім випадків, установлених законом.

5.2. Суд ухвалою може оголосити судове засідання або його частину закритими з метою нерозголошення державної чи іншої таємниці, що охороняється законом, захисту особистого та сімейного життя людини, в інтересах малолітньої чи неповнолітньої особи, а також в інших випадках, установлених законом.

5.3. Під час розгляду справи в закритому судовому засіданні можуть бути присутні лише особи, які беруть участь у справі, а в разі необхідності - експерти, спеціалісти, перекладачі та свідки.

5.4. Відвідування відкритих судових засідань суду представниками ЗМІ відбувається без попередньої акредитації/реєстрації у разі пред'явлення службового посвідчення чи іншого офіційного документу, який підтверджує їх повноваження. Виключення може становити особливий режим роботи суду, який встановлюється на виконання рішень Кабінету Міністрів України.

5.5. Під час судового засідання представникам ЗМІ забороняється ставити запитання суддям або сторонам у справі або будь-яким іншим чином відволікати суддів та сторони судового засідання.

5.6. Представники ЗМІ, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватись визначених законодавством загальних правил поведінки у залі судового засідання та вимог процесуального законодавства. Також представники ЗМІ повинні:

5.6.1. вставати при вході суддів до залу судового засідання та виході з нього;

5.6.2. дотримуватись тиші;

5.6.3. виконувати розпорядження головуючого судді у справі;

5.6.4. утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених у суді правил;

5.6.5. стоячи заслуховувати рішення суду.

5.7. Представники ЗМІ мають утримуватися від будь-якої публічної демонстрації свого ставлення до подій, які відбуваються в судовому засіданні.

5.8. Непокора чи ігнорування зауважень головуючого судді є проявом неповаги до суду і може стати підставою для застосування заходів процесуального примусу та притягнення до адміністративної відповідальності.  

5.9. Представники ЗМІ та інші особи, які присутні на відкритому судовому засіданні, мають право проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених законом, а також робити письмовий запис перебігу засідання.

5.10. Проведення в залі судового засідання фотозйомки і кінозйомки, теле-, відео, звукозапису із застосуванням стаціонарної і пересувної апаратури, а також трансляція судового засідання по радіо, телебаченню, в мережі Інтернет (у тому числі «стрім» у соціальних мережах), допускаються лише на підставі ухвали суду.

5.11. В ухвалі суду про дозвіл на проведення в залі судового засідання фотозйомки і кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису із застосуванням як стаціонарної, так і пересувної апаратури, а також трансляції судового засідання по радіо, телебаченню, в мережі Інтернет, можуть бути встановлені обмеження та заборони щодо міста розташування представників ЗМІ або необхідної апаратури, часу здійснення фотозйомки і кінозйомки, теле-, відео- звукозапису тощо.

5.12. Особи, які проводять запис або зйомку у судовому засіданні, мають залишатися на визначених місцях із дотриманням порядку протягом судового засідання. Фотографам, операторам та іншим особам не дозволено пересуватися залом судового засідання під час слухання справи.

5.13. Для проведення фотозйомки і кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису із застосуванням як стаціонарної, так і пересувної апаратури, а також трансляції судового засідання по радіо, телебаченню, в мережі Інтернет, представники ЗМІ мають звертатися за три дні до судового засідання із відповідним клопотанням до судді, головуючого у справі. Клопотання складається у довільній формі. Клопотання підлягає реєстрації в канцелярії суду. Зразок клопотання (Додаток № 1) розміщується на інформаційних стендах суду та на офіційній веб-сторінці суду, розташованій на офіційному веб-порталі «Судова влада України».

5.14. Представники ЗМІ, які планують проводити в залі судового засідання фотозйомку і кінозйомку, теле-, відео-, звукозапис із застосуванням як стаціонарної, так і пересувної апаратури, а також транслювати судові засідання по радіо, телебаченню, в мережі Інтернет, зобов’язані для створення необхідних умов, не менше ніж за день до судового засідання повідомляти про такі заходи працівників відділу по взаємодії зі ЗМІ.

5.15. При розгляді резонансних судових справ і підвищеної уваги медіа до них, працівники відділу по взаємодії зі ЗМІ, залежно від технічних можливостей суду (кількість місць у залі судового засідання, достатня площа приміщення тощо), мають забезпечити доступ у відкрите судове засідання працівникам ЗМІ та представникам громадськості.

VI. Доступ представників ЗМІ до матеріалів судового процесу або судових рішень

6.1. Доступ осіб до судових рішень здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 № 3262-ІV (із змінами).

6.2. Доступ представників ЗМІ до судових рішень і матеріалів судового процесу забезпечується у вигляді публікації текстів судових рішень у засобах масової інформації, через присутність представників ЗМІ під час розгляду справ та проголошення судових рішень у суді, через оприлюднення тексту відповідних судових рішень в Єдиному державному реєстрі судових рішень та пресрелізів на офіційній веб-сторінці суду, розташованій на офіційному веб-порталі «Судова влада України».

6.3. Відповідно до вимог кримінального процесуального законодавства судове рішення, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується прилюдно. Якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, судове рішення проголошується прилюдно з пропуском інформації, для дослідження якої проводилося закрите судове засідання та яка на момент проголошення судового рішення підлягає подальшому захисту від розголошення.

Керуючись правилами цивільного судочинства, судове рішення (повне або скорочене), ухвалене у відкритому судовому засіданні, оголошується прилюдно. Якщо судовий розгляд проводився в закритому судовому засіданні, прилюдно оголошується лише вступна та резолютивна частини рішення, якщо такі частини не містять інформації, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій проводилися в закритому судовому засіданні. Якщо вступна та (або) резолютивна частини рішення містять таку інформацію, їх оголошення здійснюється в закритому судовому засіданні.

VІІ. Інформаційні запити представників ЗМІ

7.1. Відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (із змінами), Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VІ (із змінами), представники ЗМІ мають право звертатися до суду з інформаційними запитами, зверненнями (пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами) та отримувати відповідь у строки, встановлені законодавством.

7.2. Звернення (пропозиції (зауваження), заяви (клопотання), скарги) представників ЗМІ мають бути оформлені згідно з вимогами Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (із змінами).

7.3. Запити на публічну інформацію повинні бути оформлені відповідно до вимог Закону Україну «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VІ (із змінами). Доступ до публічної інформації про діяльність суду може бути обмежений у разі, якщо вказана інформація є інформацією з обмеженим доступом.

7.4. Запити можуть подаватися поштою, факсом, телефоном, електронною поштою, шляхом заповнення відповідних форм на офіційній веб-сторінці суду, розташованій на офіційному веб-порталі «Судова влада України», на вибір запитувача.

7.5. Суд надає інформацію, що стосується його діяльності, письмово, усно, за допомогою засобів телефонного зв’язку, шляхом розміщення інформації на офіційній веб-сторінці суду, розташованій на офіційному веб-порталі «Судова влада України».

7.6. Інформація щодо розгляду справ надається в порядку процесуального законодавства, який регламентує спеціальний порядок доступу (ознайомлення) учасників відповідних процесів до інформації, створеної (одержаної) у ході (досудового) судового провадження.

VІІІ. Організаційні питання проведення інтерв’ю із суддями      

8.1. Працівник відділу по взаємодії зі ЗМІ або інша особа, яка визначається керівником апарату суду, організовує інтерв’ю із головою суду та його заступниками, суддями-спікерами, суддями, керівником апарату суду та його заступниками тощо.

8.2. Представник ЗМІ і голова суду та його заступники, судді-спікери, судді, керівник апарату суду та його заступники є співавторами інтерв’ю.

8.3. У якості співавтора голова суду та його заступники, судді-спікери, судді, керівник апарату суду та його заступники мають право попереднього ознайомлення з підготовленим до опублікування матеріалом та внесення коректив та уточнень у текст власних відповідей, якщо їхній зміст було викривлено, погодити назву матеріалу тощо.

8.4. З метою ефективного використання часу та з огляду на завантаження власного робочого графіку, голова суду та його заступники, судді-спікери, судді, керівник апарату суду та його заступники можуть встановити чіткі часові рамки свого спілкування з журналістом.

8.5. Під час планування інтерв’ю з головою суду та його заступниками або суддями-спікерами, суддями, керівником апарату суду та його заступниками, представники ЗМІ мають брати до уваги можливість обмеження тематики обговорення, які накладаються на суддів через Кодекс суддівської етики, відповідно до положень якого суддя не має право:

  • коментувати в засобах масової інформації справи, які перебувають у провадженні суду;
  • піддавати сумніву судові рішення, що набрали законної сили;
  • розголошувати інформацію, що стала відома йому під час розгляду справи;
  • робити публічні заяви.

 IX. Правовий статус суддів-спікерів

9.1. Судді-спікери — судді Донецького апеляційного суду, уповноважені надавати офіційні коментарі, інтерв’ю, а також висвітлювати позицію від імені суду представникам ЗМІ, брати участь у брифінгах, пресконференціях та будь-яких інших заходах публічного характеру, а також виконувати інші повноваження, які спрямовані на реалізацію комунікаційної стратегії суду.

9.2. Судді-спікери обираються зборами суддів Донецького апеляційного суду з числа суддів цього суду на виконання Рекомендацій міжнародної конференції «Зміцнення довіри до судової влади через покращення взаємної комунікації» з метою зміцнення довіри до судової влади шляхом поліпшення комунікацій, а також забезпечення прозорості судової влади.

9.3. Кандидатура судді-спікера може бути запропонована будь-яким суддею Донецького апеляційного суду, а також самим суддею, який бажає бути обраним. Згода судді на обрання його суддею-спікером є обов’язковою.

9.4. Збори суддів вправі у будь-який момент переобрати суддів-спікерів.

9.5. На період тимчасової відсутності судді-спікера, збори суддів своїм рішенням можуть обрати суддю, який виконуватиме його обов’язки.

9.6. Повноваження суддів-спікерів припиняються на підставі відповідного рішення зборів суддів в разі:

  • переобрання суддів-спікерів;
  • відмови судді від продовження виконання обов’язків судді-спікера;
  • звільнення з посади судді Донецького апеляційного суду.

9.7. Обов’язки суддів-спікерів Донецького апеляційного суду:

9.7.1. участь у брифінгах, пресконференціях та інших заходах публічного характеру за участю представників ЗМІ;

9.7.2. надання офіційних коментарів, відповідей, інтерв’ю від імені суду представникам ЗМІ, у тому числі у справах, які викликають суспільний резонанс;

9.7.3. погодження за дорученням голови суду офіційних пресрелізів Донецького апеляційного суду, які готує відділ по взаємодії зі ЗМІ.

9.8. Суддя-спікер координує роботу відділу по взаємодії зі ЗМІ суду за такими напрямами діяльності:

  • інформаційне супроводження та робота із засобами масової інформації;
  • комунікація із громадськістю.

9.9. Права суддів-спікерів Донецького апеляційного суду:

9.9.1. отримувати від суддів, працівників апарату суду будь-яку необхідну для виконання своїх службових обов’язків інформацію, окрім інформації, яка становить державну таємницю, таємницю нарадчої кімнати, інформацію з обмеженим доступом, інформацію, що не підлягає оприлюдненню відповідно до чинного законодавства;

9.9.2. звертатись до органів державної влади, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та організаційного підпорядкування з запитами про надання інформації, необхідної для виконання своїх службових обов’язків.

9.10. У своїй роботі судді-спікери підзвітні зборам суддів Донецького апеляційного суду. 

 

 

 

Додаток № 1

до Положення про взаємодію

Донецького апеляційного суду

з представниками засобів масової інформації,

затвердженого рішенням зборів суддів

Донецького апеляційного суду

від 08 січня 2019 року № 4

 

зі змінами, внесеними рішенням

зборів судів Донецького апеляційного суду

 від 11 лютого 2021 року № 10

 

КЛОПОТАННЯ НА ОТРИМАННЯ ДОЗВОЛУ ДЛЯ ЗДІЙСНЕННЯ ФОТОЗЙОМКИ І КІНОЗЙОМКИ, ВІДЕО-, ЗВУКОЗАПИСУ З ВИКОРИСТАННЯМ СТАЦІОНАРНОЇ АПАРАТУРИ У ВІДКРИТОМУ СУДОВОМУ ЗАСІДАННІ

Донецький апеляційний суд

вул. Свободи, 10, м. Бахмут, 84511

пр. Миру, 1а, м. Маріуполь, 87500

головуючому судді   _____________________________

         (ПІБ)

у справі ______________________________,

                                     (номер справи)

що призначена до розгляду на  «___» ____________20 __ р.

о ______ годині _____ хвилин.

 

представника засобу масової інформації

_______________________________

       (назва ЗМІ)

журналіста _______________________________

(ПІБ)

адреса ЗМІ: _____________________

_______________________________

тел. ___________________________

e-mail__________________________

 

КЛОПОТАННЯ

У провадженні Донецького апеляційного суду знаходиться цивільна справа ЄУН ___________, номер провадження ____________ за апеляційною скаргою _______________.

або

У провадженні Донецького апеляційного суду знаходиться кримінальне провадження ЄУН ___________, номер провадження ____________ за апеляційною скаргою Особа на ухвалу/вирок суду____________.

Розгляд справи призначено на __________ 202__ року.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та ч.ч. 4, 5 ст. 7 Цивільного процесуального кодексу України (ч. 6 ст. 27 Кримінального процесуального кодексу України) прошу надати дозвіл працівникам _____________ (повна назва ЗМІ) на здійснення фото- або кінозйомки, відео-, або/і звукозапису, трансляції з використанням стаціонарної апаратури в залі судового засідання під час розгляду вказаної справи з метою підготовки відео- або фоторепортажу, який буде використаний в інтересах суспільства.

На судовому засіданні будуть присутні:

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ (зазначаються прізвища, імена та по батькові журналіста, оператора, фотографа, або інших представників ЗМІ, які будуть присутні на відкритому судовому засіданні).

 _____________                                      ____________                                __________________

           (дата)                                                                 (підпис)                                                  (ініціали, прізвище)