flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія створення Тлумацького районного суду Івано-Франківської області

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області заснований у 1940 році і до 1963 року був районним народним судом. В 1963-1964 роках був постійною сесією міста Тлумача Городенківського району Івано¬-Франківської області. 3 січня 1965 року знову стає Тлумацьким районним народним судом Івано-Франківської області. На той час правильна його назва була Тлумацький районний народний суд. Підпорядковувався суд по лінії юстиції в Станіславській області.

У Тлумацькому районному народному суді Івано-Франківської області було дві посади народного судді. Поступово кількість суддів зростала у зв’язку зі збільшенням в районі чисельності населення та кількості справ. На посадах працівників суду працювали фахівці з середньою освітою.

У грудні 1992 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про статус суддів», в якому судді визнані носіями судової влади в Україні, що здійснюють правосуддя незалежно від законодавчої і виконавчої гілок влади. У зазначений період в Тлумацькому районному народному суді Івано-Франківської області введено посаду третього судді і відповідно змінено штатний розпис.

У зв’язку з внесеними змінами в червні 1992 року до Закону України «Про судоустрій» з 01.01.1993 року Тлумацький районний народний суд Івано-Франківської області перейменовано на Тлумацький районний суд Івано-Франківської області.

У червні 2001 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про судоустрій України», який визначив правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні. З прийняттям цього Закону проведена судова реформа, внаслідок якої Тлумацький районний суд Івано-Франківської області перейменовано на місцевий Тлумацький районний суд Івано-Франківської області. В• штатний розпис суду введено посаду консультанта суду та секретаря суду.

У травні 2002 року в місцевий Тлумацький районний суд Івано-Франківської області введено ще одну посаду судді, відповідно й секретаря судового засідання та консультанта суду.

До 31 серпня 2017 року загальна чисельність працівників Тлумацького районного суду Івано-Франківської області становила 22 штатні одиниці: 4 судді і 18 працівників апарату суду.

З 1 вересня 2017 року загальна чисельність працівників Тлумацького районного суду Івано-Франківської області становить 21 штатна одиниця: 3 судді і 18 працівників апарату суду.

У 2017 році проведено науково-технічне опрацювання управлінської документації за 1954-2016 роки, з кадрових питань (особового складу) за 1949-2016 роки, справ про адміністративні правопорушення за 1984-2013 роки та цивільних справ за 1951-2011 роки.

 

Голови Тлумацького районного суду Івано-Франківської області

 

Басалига Роман Михайлович – 1947-1954 роки;

Гаупт Поліна Юріївна – 1963-1976 роки;

Сірко Микола Федорович – 1976-1981 роки;

Черепій Петро Михайлович – 1981-1987 роки;

Попович Василь Йосипович – 1987-1990 роки;

Керничний Іван Степанович – 1990-2011 роки;

Лущак Надія Іванівна – з 18 грудня 2012 року до 11.04.2014 року, з 15.04.2014 року  до 14.04.2015 року; з 12 вересня 2018 року до 21 вересня 2021 року, включно;

Гавриш Ярослав Михайлович – з 15 квітня 2015 року до 01.08.2016 року.

 

Сьогодення

 

Луковкіна Уляна Юріївна - суддя з 2012 року, голова суду з 21 вересня 2021 року по сьогоднішній день;

Лущак Надія Іванівна - суддя з 2010 року.

Мотрук Лілія Іванівна - суддя з 2020 року.

 

Заходи, що вживаються судом в

частині міжнародного співробітництва

 

В.о. голови Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Надія Іванівна Лущак за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» у місті Львові Національної школи суддів приймала участь у трьохденному тренінгу для голів судів з питань лідерства та управління «Особистість, довіра і лідерство».

В 2013 році керівник апарату Тлумацького районного суду Івано-Франківської області пройшла підготовку у Національній школі суддів України для працівників апаратів судів, територіальних управлінь ДСА України в рамках програми з питань судового адміністрування, яка була організована та проведена спільно з Державною судовою адміністрацією України та Університету штату Мічиган за фінансової підтримки Проекту USAID «Справедливе правосуддя».

На даному заході учасники тренінгу розглядали складові поняття лідерства у контексті сучасного стану українського судочинства, знайомляться з результатами міжнародних досліджень щодо характеристик лідерів та їх сприйняття, визначають вираженість своїх лідерських якостей. Крім того, навчилися формувати спільне з колегами бачення розвитку суду, забезпечувати ефективну співпрацю персоналу та створювати робоче середовище, в якому заохочуватимуться інновації й впроваджуватимуться нові ідеї для вдосконалення роботи суду.

Слід зазначити, що тренінг проводив доктор Морін Конер, професор Університету штату Мічиган. На запрошення Програми перед учасниками також виступали один із лідерів судової системи США, суддя Тімоті Тимкович, голова Апеляційного суду 10-того федерального округу, та суддя Верховного Суду Ганна Вронська.

Також у триденному тренінгу для голів судів та керівників апаратів їх судів у місті Одеса з питань формування ефективної команди управління в суді взяли участь в.о. голови Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Лущак Надія Іванівна та керівник апарату Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Грабовецька Леся Аркадіївна. Організатором тренінгу була Національна школа суддів спільно з Програмою Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) з реформування сектору юстиції «Нове правосуддя».

Метою вказаного заходу було розкриття зального принципу формування ефективної команди, подолання труднощів на кожному з його етепів, а також підвищення ефективності роботи суду, що дасть змогу керівникові створити команду, що максимально ефективно працюватиме задля досягнення поставлених перед нею цілей.

Керівник апарату Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Грабовецька Л.А. у місті Києві, за підтримки Державної судової адміністрації України спільно з українсько-канадським проектом Підтримки судової реформи в Україні, прийняла участь у дводенній зустрічі робочої групи з питань розробки документів, якими врегульовуватиметься порядок реагування на надзвичайні ситуації, організації роботи суду в умовах надзвичайних ситуацій, у склад якої вона входить. Слід зазначити, що робочою групою оглядався проект плану готовності до надзвичайних ситуацій та забезпечення безперервної діяльності суду, а також підведено підсумки та наступні кроки.

 

 

 

Досягнення суду за роки існування

 

У листопаді 2017 року судом було оголошено дитячий конкурс на кращий твір: «Який я бачу суд в майбутньому», що проводився за ініціативою суду в рамках відзначення Всеукраїнського тижня права.  Конкурс творів проводився серед учнів 4-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів міста Тлумача та району. Про даний конкурс було розміщено оголошення на веб-сайті суду, на  сторінці суду у Facebook та направлені листи-звернення директору Тлумацької  ЗОШ І-ІІІ ступенів, директору Тлумацької гімназії І-ІІІ ступенів, міському голові Тлумацької міської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області, директору Тлумацької спеціальної школи-інтернат, начальнику відділу освіти Тлумацької РДА з метою донесення інформації про конкурс для учнів шкіл та гімназії.     Конкурсною комісією було визначено переможця твору на тему: «Який я бачу суд майбутньому». Усіх учнів та гімназистів було запрошено до суду для вручення заохочувальних подарунків, а переможцям – грамот та призів.

Переможцями конкурсу стали:

 І місце – Михайленко Руслана (учениця 9 класу Кутищенського НВК),

ІІ місце – Зінич Марія (учениця 10 класу Олешанської ЗОШ І-ІІІ ступенів),

ІІІ місце – Ковбас Руслана (учениця 5 Б класу Тлумацької гімназія).

На завершення заходу – солодке частування!

Щороку, в грудні працівниками апарату Тлумацького районного суду Івано-Франківської області проведено лекції в рамках відзначення Всеукраїнського тижня права.

Працівниками апарату Тлумацького районного суду Івано-Франківської області в рамках відзначення Всеукраїнського тижня права спільно з викладачем правознавства, працівниками служби у справах дітей Тлумацької РДА, Тлумацького бюро правової допомоги та представника ювенальної первенції Тлумацького ВП Коломийського ВП ГУНП в Івано-Франківській області проведено лекцію, на тему: «Права дитини» в Тлумацькому коледжі Львівського національного аграрного університету.

Найчастіше неповнолітніми особами вчиняються такі адміністративні правопорушення, як: дрібне викрадення чужого майна; дрібне хуліганство; розпивання пива, алкогольних, напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п’яному вигляді; азартні ігри, тощо; куріння тютюнових виробів у заборонених місцях, – повідомляли під час лекцій учням.

Надіємось, що даний захід сприяв розвитку правосвідомості студентів, профілактиці правопорушень, усвідомленню того, що важливими умовами існування демократичного суспільства є правова освіченість громадян та повага до закону.

В Тлумацькому районному суді Івано-Франківської області щорічно проводяться Дні відкритих дверей, які проводяться з метою підвищення загального рівня правової культури та вдосконалення системи правової освіти населення, набуття громадянами необхідного рівня правових знань, формування у них поваги до права, а також побудови правового діалогу між судовою владою та суспільством задля покращення доступу до правосуддя. Серед відвідувачів суду – переважно учні 4-11 класів загальноосвітніх шкіл Тлумацького району та місті Тлумачі, Тлумацької гімназії об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області і Тлумацької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат та багато інших, які були зацікавлені розширити свою уяву про роль суду і його роботу.

Ключовою метою вказаних заходів – забезпечення прозорості та відкритості діяльності суду, пропагування доступності суду для громадян, обізнаності широкої громадськості з роботою судової гілки влади.

Програма проведення Дня відкритих дверей включає в себе екскурсію Будинком Правосуддя: ознайомлення з діяльністю суду, суддів, працівників апарату суду, огляд робочих кабінетів, залів судових засідань, стендів з додатковою інформацією, ознайомлення з діяльністю суду. Також у доступній для дітей формі роз’яснюється порядок надання та отримання інформації, порядок звернення до суду, про що слід пам’ятати під час перебування в суді, як поводити себе під час слухання справи, які існують негативні наслідки порушення правил поведінки в суді.

Вдосконалення судової системи належить до пріоритетних знань в становленні демократії в українському суспільстві. Лише покращуючи розуміння реальної ситуації в судах, стану відносин судової системи та суспільства, можна досягти суттєвого покращення ефективності судочинства, зміцнення довіри до суду в українському суспільстві. Власне цим і пояснюється необхідність використання у адмініструванні судової діяльності методів оцінювання якості роботи суду.

Керуючись Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2017 року № 579-р. з проведення в грудні щороку Всеукраїнського тижня права у межах тижня права в суді відбувається опитування громадян – відвідувачів суду щодо отримання незалежної оцінки діяльності суду, аналізу доступності правосуддя для громадян, розроблення рекомендацій для вирішення проблемних питань і удосконалення  діяльності суду, за допомогою анонімного анкетування.

На веб-сайті суду, на сторінці Facebook та на інформаційних стендах суду завжди розміщені оголошення про заплановане опитування відвідувачів, роздруковуються анкети, у вестибюлі суду розміщується скринька для заповнених анкет.

У даному опитуванні при оцінюванні рівня якості роботи суду застосовувався комплексний підхід, суть якого полягала в розкладанні поняття «якість» на такі виміри:

- зручність умов перебування в суді;

- чистота приміщень суду;

- повнота, якість та доступність інформації для відвідувачів суду;

- ефективність організації роботи суду (дотримання строків та процедур розгляду справ; вчасність, з урахуванням поштового перебігу, надіслання судом повідомлень про розгляд справ; обґрунтованість перенесення судових засідань; додержання графіків судових засідань щодо часу слухання справ тощо);

- надання повної та ясної інформації;

- розгляд справ в суді, строки розгляду;

- відношення працівників суду до громадян;

- зміни, які необхідні для покращення роботи суду.

Отримані показники є стимулом для подальшого удосконалення діяльності суду, оскільки необхідно завжди прагнути здобувати кращих результатів у роботі, а не залишитися на досягнутому рівні.