flag Судова влада України

Прийом громадян

Документи по темі:

Бланк позовной заяви 59 Kb  doc-файл

Інформація про порядок звернення

до Окружного адміністративного суду м. Севастополя учасників судового процесу,

їх права та обов’язки

 

            Окружної  адміністративний суд м.Севастополя  спеціалізується на розгляді адміністративних справ, що відповідає положенням ч.1 ст.18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

 1. ХТО МАЄ ПРАВО НА ЗВЕРНЕННЯ ЗА СУДОВИМ ЗАХИСТОМ

Статтею 55 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно ст.6 Кодексу адміністративного судочинства кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб. Суб’єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи користуються в Україні таким самим правом на судовий захист, що і громадяни та юридичні особи України.

2. ЯК ЗВЕРНУТИСЯ ДО СУДУ

Суд розглядає тільки письмові звернення, які відповідають установленій процесуальним законом формі. Заявник готує звернення (позовну заяву, заяву або скаргу) до суду самостійно або з допомогою адвокатів чи інших фахівців у галузі права, які надають юридичні консультації з цього приводу.

Відповідно до ст. 59 Конституції України, кожен має право на правову допомогу і є вільним у виборі захисника своїх прав.

Прийом позовних заяв, заяв, скарг, судових справ та інших документів, які безпосередньо стосуються розгляду судових справ, здійснюється уповноваженими працівниками апарату суду: керівником апарату суду, його заступником, працівниками канцелярії. Зазначені документи можуть також надсилатися поштою.

Письмові звернення реєструються, належно оформлюються і передаються судді.

Працівники суду, які проводять прийом громадян, не вправі давати юридичні консультації або виконувати прохання чи вимоги, що не входять до їхніх посадових обов'язків.

Документи, які стосуються розгляду судової справи, можна також подати до суду безпосередньо під час попереднього судового засідання.

3. ЗАГАЛЬНИЙ ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ

Судовий розгляд справ здійснюється державною мовою. Особи, які беруть участь у справі і не володіють або недостатньо володіють українською мовою, у порядку, встановленому Законом, мають право робити заяви, давати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача.

Судові справи розглядаються в кабінетах суддів, які мають відповідну нумерацію., Розгляд адміністративних справ  в обов’язковому порядку здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Фіксування судового засідання технічними засобами здійснює секретар судового засідання або за розпорядженням головуючого інший працівник апарату суду.

Перед початком слухання секретар судового засідання  з'ясовує явку учасників судового процесу і запрошує їх   в судове засідання.

Присутні в залі судового засідання повинні дотримуватися порядку судового розгляду, який забезпечується головуючим суддею.

Усі присутні в залі судового засідання при вході до нього судді повинні встати.

Учасники судового процесу, а також інші особи, які перебувають у залі судового засідання, зобов'язані звертатися до судді (суду) словами "Ваша честь" і підкорятися розпорядженням головуючого. Звернення одного учасника судового процесу до іншого починається словом "шановний (шановна)".

Запитання до судді, суду з боку учасників процесу та присутніх у залі судового засідання не допускаються.

Учасник судового процесу та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право робити письмові записи, а також використовувати портативні аудіотехнічні пристрої. Проведення у залі судового засідання фото і кінозйомки, відео-звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі.

Процесуальні дії, що застосовуються судом до осіб, які порушують встановлені в суді правила або протиправно перешкоджають здійсненню цивільного судочинства:

-          головуючий попереджає особу, яка порушує порядок у судовому засіданні або не виконує його розпоряджень, про неприпустимість неналежної поведінки при здійсненні судочинства;

-          у разі повторного вчинення зазначених дій головуючий вправі вивести із зали будь-яку особу, яка порушує порядок у судовому засіданні або заважає розгляду справи;

-          у випадку видалення із зали учасника судового процесу, за відсутності якого справа розглядатися не може, суд вправі відкласти її розгляд. При цьому всі витрати, пов'язані з зупиненням провадження, покладаються на винного;

-          у разі неподання без поважних причин письмових чи речових доказів, витребуваних судом, та неповідомлення причин їх неподання головуючий може постановити ухвалу та тимчасово вилучити ці докази для дослідження судом;

 

Особи, які беруть участь у справі, мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії з документів, долучених до справи, одержувати копії рішень, ухвал, брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, ставити запитання іншим особам, які беруть участь у справі, а також свідкам, експертам, спеціалістам, заявляти клопотання та відводи, давати усні та письмові пояснення судові, подавати свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб, користуватися правовою допомогою, знайомитися з журналом судового засідання, знімати з нього копії та подавати письмові зауваження з приводу його неправильності чи неповноти, про-слуховувати запис фіксування судового засідання технічними засобами, робити з нього копії, подавати письмові зауваження з приводу його неправильності чи неповноти, оскаржувати рішення й ухвали суду, користуватися іншими процесуальними правами, встановленими законом. Особи, які беруть участь у справі позовного провадження, для підтвердження своїх вимог або заперечень зобов'язані подати всі наявні у них докази чи повідомити про них суд до або під час попереднього судового засідання.

Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно дотримуватися своїх процесуальних прав і виконувати процесуальні обов'язки.

Кожна сторона в справах позовного провадження зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Необхідно також довести обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.

За неповагу до суду, яка полягає в тому, що особа в усному чи письмовому зверненні до нього, до учасників процесу або до присутніх у залі суду осіб вживає образливі, непристойні вирази чи порівняння або вчиняє поза судовим засіданням подібні дії, які свідчать про явну неповагу до суду чи судді у зв'язку з їх службовою діяльністю, суд вправі притягнути таку особу до встановленої законом відповідальності (штраф або адміністративний арешт до 15 діб), причому в разі вчинення нею зазначених дій під час судового засідання - негайно.

Суд зобов’язаний роз’яснити особам, що беруть участь у справі, їх права і забезпечити можливість здійснення цих прав.

4. ПОРЯДОК ОЗНАЙОМЛЕННЯ З МАТЕРІАЛАМИ СУДОВОЇ СПРАВИ

Для ознайомлення з матеріалами розглянутої судової справи слід звернутися із відповідною заявою до канцелярії суду.

Секретар суду, відповідальний за забезпечення ознайомлення з матеріалами судових справ, виконує замовлення не пізніше наступного робочого дня після його надходження. Як правило, можливість ознайомитися з матеріалами справи надається в день звернення із заявою.

У день судового розгляду справи з її матеріалами можна ознайомитись у секретаря судового засідання. В інших випадках ознайомлення відбувається у спеціально відведеному для цього приміщенні.

5. ПОРЯДОК ОТРИМАННЯ КОПІЇ СУДОВОГО РІШЕННЯ

Особи, які беруть участь в адміністративній справі, можуть отримати в суді копію постанови чи ухвали суду в будь-який час після їх прийняття. Копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається особі, яка бере участь у справі, але не була присутня в судовому засіданні.

Копія постанови протягом трьох днів вручається або надсилається особі, стосовно якої її винесено. Копія постанови в той же строк вручається або надсилається потерпілому на його прохання. Копія постанови вручається під розписку. У разі, якщо копія постанови надсилається, про це робиться відповідна відмітка у справі. У справах про порушення митних правил копія постанови вручається особам, стосовно яких її винесено, в порядку, встановленому Митним кодексом України.

За повторне надання копії судового рішення  сплачується державне мито.

Особи, які не беруть (не брали) участі у справі, мають право на доступ до судового рішення за правилами Закону України «Про доступ до судових рішень». Такі особи можуть ознайомитися з судовим рішенням у повному обсязі лише у разі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Вони можуть вимагати від працівників апарату суду забезпечити:

-          доступ до матеріалів справи;

-          ознайомлення з судовим рішенням у повному обсязі;

-          отримання копії рішення, що виготовлена працівником апарату суду.

 Для реалізації одного чи кількох із цих прав особі потрібно звернутися до працівника апарату суду з письмовою заявою, яка повинна містити обґрунтування, чому судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод чи інтересів.

Працівник канцелярії здійснює попередній запис відповідних замовлень й одразу повідомляє дату одержання копії судового рішення. Виготовлення копій судових документів потребує певного часу, тому доцільно замовляти копію рішення заздалегідь.

Прийом замовлень та видача замовлених копій судових документів здійснюються відповідальними працівниками апарату суду в установлений час.

Працівник апарату суду може відмовити в доступі до судового рішення лише у разі, якщо: 

-          заявник не має процесуальної дієздатності або від його імені звернулася особа, яка не має на те відповідних повноважень;

-          матеріали справи передані до іншого суду чи на зберігання до державної архівної установи;

-          судове рішення безпосередньо не стосується прав, свобод, інтересів чи обов'язків заявника.

Надання дозволу на доступ до судового рішення або відмова у цьому можуть бути оскаржені зацікавленою особою до голови суду, його заступника, керівника апарату суду чи його заступника, або до суду.

6. ЯК ОСКАРЖИТИ ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ СУДУ АБО ВИРІШИТИ ІНШІ ПИТАННЯ, ЩО НЕ СТОСУЮТЬСЯ БЕЗПОСЕРЕДНЬО РОЗГЛЯДУ СПРАВ


Організаційне забезпечення роботи суду здійснює його апарат, який очолює керівник апарату. Контроль за ефективністю діяльності апарату суду здійснює голова суду.

З питань організації роботи суду до цих посадових осіб можна звернутися письмово або на особистому прийомі. Він проводиться у спеціально відведеному для цього приміщенні згідно з графіком, який вивішується на видному місці (дошці оголошень суду тощо).

Питання, що стосуються порядку звернення до суду, судового розгляду справ, а також інші питання, що виникають під час провадження справ у суді, регулюються чинним законодавством України.