flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування у порядку КПК, який набрав законної сили 20 листопада 2012 року.

 

Узагальнення судової практики оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування у порядку КПК, який набрав законної сили 20 листопада 2012 року.

З дня набрання Кримінальним процесуальним кодексом України законної сили — 20 листопада 2012 року до Братського районного суду надійшло 10 скарг під час досудового розслідування, з них:

 

Так, відповідно до положень ст.306 КПК, скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318 - 380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави. Скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування розглядаються не пізніше сімдесяти двох годин з моменту надходження відповідної скарги, крім скарг на рішення про закриття кримінального провадження, які розглядаються не пізніше п'яти днів з моменту надходження скарги. Розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов'язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.

За вказаний період до суду надійшло 3 скарги на рішення органів досудового розслідування (2 скарги) та прокурора (1) під час досудового розслідування:

- надійшла 1 скарга від громадянки С. на постанову слідчого СВ Братського РВ УМВС про закриття кримінального провадження, винесену 19 листопада 2012 року. В зв'язку з тим, що скаржницею був пропущений десятиденний строк, передбачений ст.304 ч.1 КПК, на подачу скарги та не піднімалося питання про поновлення строку для оскарження, тому слідчий суддя постановила повернути скаргу з додатками скаржниці Свердленко.

Вивчивши п.6 Інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ "Про деякі питання порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування", згідно з ч. 7 ст. 304 КПК повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді, суду. Однак це правило не стосується випадків повторного подання скарги, яку було повернуто у зв’язку із пропущенням встановленого процесуального строку. Проте, дана вказівка відсутня в самому КПК, а тому слідчий суддя не знайшов законодавчого врегулювання даного питання та прийняв повторну скаргу.

Отже, одна скарга, що була розглянута слідчим суддею Братського районного суду, була розглянута з дотриманням необхідного порядку та строків, що передбачені нормами КПК України. Дві інші скарги, що на час проведення даного узагальнення не розглянуті, призначені до розгляду з викликом учасників процесу та витребуванням кримінальних проваджень для повного дослідження.

Ухвали слідчих суддів Братського районного суду за звітний період не оскаржувались.

Також до Братського районного суду не оскаржувались слідчими рішення, дії та бездіяльність прокурора.

При розгляді клопотань та скарг під час досудового розслідування в слідчих суддів Братського районного суду виникали певні питання щодо впровадження в практику положень КПК України, які вирішувалися слідчими суддями в робочому порядку.

Так, згідно ч.2 ст.165 КПК, зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. З даної норми випливає, що слідчий суддя має направити слідчому як оригінал, так і копії ухвали суду, а інший оригінал ухвали залишити в матеріалах справи, що являється нелогічним та незакономірним, оскільки оригінали судових рішень мають бути підшитими до матеріалів справи, а учасникам процесу видаватися лише копії судових рішень.