flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз практики за 1 півріччя 2020 року щодо розгляду кримінальних проваджень на підставі угод про визнання винуватості та про примирення

В 1 півріччі 2020 року до Братського районного суду надійшло 19 обвинувальних актів з угодами про примирення – всі вони розглянуті з винесенням вироків із затвердженням угод, та надійшло 3 обвинувальні акти з угодами про визнання винуватості, з яких: 2 – розглянуто з затвердженням угод та 1 – не було розглянуто станом на 01.07.2020р.

Проаналізувавши всі провадження, що надійшли до суду в 1 пв. 2020р. з угодами, приходжу до висновку, що дані угоди були укладені з дотриманням вимог ст.ст.469-472 КПК України, зокрема: враховувалися характер та ступінь тяжкості злочинів; форма обвинувачення; ступінь та характер сприяння підозрюваного чи обвинуваченого у проведенні кримінального провадження щодо нього; тощо. Всім обвинуваченим роз’яснювалися наслідки укладення даних угод, про що свідчать підписи останніх. Головуючою перевірялися угоди на дотримання вимог ст.ст. 471, 472 КПК України та за результатом було встановлено, що за змістом дані угоди відповідали вказаним нормам.

Розгляд щодо угоди проводилися судом під час підготовчого судового засідання за обов’язкової участі сторін угоди з повідомленням інших учасників судового провадження.

Перед ухваленням рішення про затвердження угоди про визнання винуватості суд під час судового засідання обов’язково з’ясував в обвинуваченого, чи цілком він розуміє, що він має право на судовий розгляд, під час якого прокурор зобов’язаний довести кожну обставину щодо кримінального правопорушення, у вчиненні якого його обвинувачують, а він має такі права: мовчати, і факт мовчання не матиме для суду жодного доказового значення; мати захисника, у тому числі на отримання правової допомоги безоплатно у порядку та випадках, передбачених законом, або захищатися самостійно; допитати під час судового розгляду свідків обвинувачення, подати клопотання про виклик свідків і подати докази, що свідчать на його користь. З’ясовувалося, чи обвинувачений розуміє наслідки укладення та затвердження угод, характер кожного обвинувачення, щодо якого він визнає себе винуватим; вид покарання, а також інші заходи, які будуть застосовані до нього у разі затвердження угоди судом.

Перед прийняттям рішення про затвердження угоди про примирення суд під час судового засідання з’ясовував в обвинуваченого, чи цілком він розуміє: що він має право на справедливий судовий розгляд, під час якого сторона обвинувачення зобов’язана довести кожну обставину щодо кримінального правопорушення, у вчиненні якого його обвинувачують, а він має такі права: мовчати, і факт мовчання не матиме для суду жодного доказового значення; мати захисника, у тому числі на отримання правової допомоги безоплатно у порядку та випадках, передбачених законом, або захищатися самостійно; допитати під час судового розгляду свідків обвинувачення, подати клопотання про виклик свідків і подати докази, що свідчать на його користь; 2) наслідки укладення та затвердження угод; характер кожного обвинувачення; вид покарання, а також інші заходи, які будуть застосовані до нього у разі затвердження угоди судом. Також перед прийняттям рішення про затвердження угоди про примирення суд під час судового засідання з’ясовував у потерпілого, чи цілком він розуміє наслідки затвердження угоди, передбачені статтею 473 цього Кодексу.

Крім того, у судовому засіданні суд опитував учасників процесу, чи є їх дії добровільними, чи їх не примушували до укладення угоди, для того щоб переконатися, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.

 Випадків укладення угод під час розгляду справ у суді не було.

Проблемних питань при розгляді даних кримінальних проваджень не виникало.