flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення практики розгляду суддями Братського районного суду Миколаївської області кримінальних справ про злочини, вчинені неповнолітніми у 2013 році та першій половині 2014 року

1.У 2013 році до Братського районного суду надійшло 97 кримінальних проваджень та 2 провадження залишилося не розглянутими з минулого 2012 року та в першій половині 2014 року надійшло 55 кримінальних проваджень та 3 провадження залишилося не розглянутими з минулого 2012 року. Всього в провадженні Братського районного суду у 2013 році та першій половині 2014 року перебувало 154 кримінальних проваджень, з них: 4 кримінальних проваджень про злочини, вчинені 4-ма неповнолітніми особами та 1 клопотання про застосування до малолітнього примусових заходів виховного характеру.

На виконання рекомендацій Верховного Суду України від 26 вересня 2003 року №9-121 щодо ведення спеціалізації суддів по розгляду кримінальних справ про злочини, вчинені неповнолітніми, наказом Братського районного суду №28 від 13 жовтня 2003 року було закріплено за головою Братського районного суду Марценюком С.А. розгляд кримінальних справ щодо злочинів, вчинених неповнолітніми.

Протоколом зборів суддів №2 від 20.08.2012 року на виконання вимог КПК України від 20.11.12 р.,за суддею Марценюком С.А. було закріплено розгляд кримінальних проваджень щодо злочинів, вчинених неповнолітніми. Однак, щоб кримінальні провадження розглядалися в Братському районному суді, протоколом зборів суддів №2 від 17.01.2013 р. було прийнято рішення про те, що клопотання, що подаються до суду на стадії досудового розслідування, відносно неповнолітніх має розглядати слідчий суддя Губанова В.М.

Випадків тривалого розгляду справ даної категорії в Братському районному суді в 2013 році та першій половині 2014 року не виявлено, всі 4 кримінальні справи відносно 4 неповнолітніх осіб були розглянуті у строки, передбачені законодавством.

 

2.Суддею Братського районного суду у 2013 році та першій половині 2014 року., в обов'язковому порядку, на виконання вимог ст. 483 КПК України, про час і місце розгляду кримінальної справи неповнолітніх повідомлялася служба в справах дітей Братської РДА, представник якої викликався в судові засідання, де надавали свої пояснення. Під час розгляду справ всі підсудні даної категорії отримали правову допомогу адвоката, який захищав їх інтереси в суді. Головуючим по справі дотримувалися в повному обсязі вимоги ст. 484 КПК України. По свідоцтвам про народження встановлювався вік неповнолітніх, з’ясовувалися дані про особу підсудних, умови їх життя і виховання, з’ясовувалася наявність дорослих співучасників чи осіб, які втягли неповнолітнього у злочинну діяльність.

 

3.По кожному провадженні на виконання вимог ст..485, 487 КПК  судом ретельно досліджувалися причини та умови, які сприяли вчиненню неповнолітніми злочину, з’ясовувалися обставини оточення, інтереси та поведінка вдома та в школі неповнолітніх осіб.

    Для встановлення таких відомостей судом допитувалися батьки неповнолітніх підсудних, вчителі тих навчальних закладів, де вони навчалися, зокрема: класні керівники.

    Треба зазначити, що при попередньому розгляді та судовому розгляді кримінальної справи судді Братського районного суду намагаються запевнити неповнолітню особу, яка оступилася, що держава в їх особі зацікавлена насамперед у тому, щоб вона стала на шлях виправлення, що держава поважає її права і забезпечує їх, щоб неповнолітня особа отримала переконливий виховний потенціал, який би дав їй можливість усвідомити, що вона має жити за правилами, які встановлені суспільством, критично поставитися до своїх дій і стати на шлях виправлення.

     

     4.Станом на 2013 рік та першу половину 2014 року не відбувалися розгляди справ у випадку здійснення судового провадження за участю неповнолітнього у закритому судовому засіданні (ч.2 ст.27 КПК).

 

5.Згідно вимог ст..135, 489 КПК, після призначення до підготовчого розгляду кримінальне провадження, секретарем суду виписуються повістка або повідомлення, яке передається слідчому для пред’явлення батьку, матері, усиновлювачу або законному представнику про виклик не повнолітньої особи в судове засідання.

 

6.Протягом 2013 року та першій половині 2014 року до суду не надходили справи в яких потрібно було застосовувати до неповнолітнього заходи забезпечення кримінального провадження з урахуванням його вікових та психологічних та психологічних особливостей, передавання під нагляд батьків, дитячої установи тощо.

У 2013 було розглянуто клопотання про застосування до малолітнього Улітенка В.Г.  примусових заходів виховного характеру. На виконання п.16.1.18 Інструкції з діловодства в місцевому загальному суді, затвердженої наказом ДСА України №68 від 27.06.2006 р. було направлено канцелярією суду на виконання копію ухвали до служби у справах дітей та РВ УМВС України для проведення індивідуально – профілактичної роботи з малолітнім. Також ухвала була направлена матері для проведення примусових заходів виховного характеру тривалістю на 2-а роки.

 

7. .Протягом 2013 року та першій половині 2014 року до суду не надходили справи в яких неповнолітній підозрюється у вчинені кримінального правопорушення разом з повнолітнім.

 

Проблемні питання під час здійснення кримінальних проваджень щодо неповнолітніх - не виникали.