flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Комунарський районний суд м. Запоріжжя

 

Інформація для осіб з інвалідністю та інших мало- мобільних груп населення

 

       На сьогоднішній день, широкий спектр проблем людей з інвалідністю  в Україні свідчить про необхідність посиленої і комплексної уваги до них з боку держави й суспільства. Сучасне життя формує відповідні вимоги до правового та соціального захисту цієї категорії населення.

       Основним міжнародним документом, який гарантує права інвалідів є Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю, яка ратифікована нашою державою і набрала чинності з 06 березня 2010р., і яка зобов’язує держави-учасниці надавати можливість людям з інвалідністю вести незалежний спосіб життя та повною мірою брати участь в усіх аспектах суспільного життя. Відповідно до статті 13 даної Конвенції держави-учасниці повинні забезпечувати людям з інвалідністю нарівні з іншими ефективний доступ до правосуддя, зокрема передбачаючи процесуальні та відповідні вікові корективи, які полегшують виконання ними своєї ефективної ролі прямих і опосередкованих учасників, у тому числі свідків, на всіх стадіях юридичного процесу, зокрема на стадії розслідування та інших стадіях попереднього провадження.

       Тож, запрошуємо ознайомитися з презентацією архітектурної доступності приміщення Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

 

       В Мелітопольському  міськрайонному суді Запорізької області створено передумови для зручності перебування людей з інвалідністю, а також реалізовано ряд заходів, спрямованих на поліпшення їх доступу до правосуддя.

 

       На території суду наявні місця для паркування транспортних засобів осіб з інвалідністю.

 

       Тротуари, прилеглі до території суду, а також пішохідні доріжки на території суду, мають рівне покриття (без бар’єрів, перешкод, вибоїн тощо)

 

       Пішохідні доріжки на території Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області асфальтовані.

        

 

        Переїзд з тротуару через проїзну частину (зі сторони парку ім. М. Горького) є плавним.

 

       Усі тротуари на території Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області є відносно рівними.

 

       Наявний пандус, що веде з рівня тротуару на рівень парадного входу до будівлі суду.

 

       Територія будівлі суду по вул. Інтеркультурна, 90 в м. Мелітополі має огорожу. Ширина відчинених воріт для доступу на територію суду становить орієнтовано 1,5 м.

        

 

 

       При доступі на територію суду відсутні сходи та /або пороги, що унеможливлюють або ускладнюють їх подалання особами з інвалідністю.

       Щодо особливостей будівлі суду, то ширина дверей та відсутність дверних порогів на першому поверсі приміщення суду по вул. Шмідта, 11 дозволяє безперешкодний проїзд інвалідного візка коридорами установи.

 

       На першому поверсі розташований санітарний вузол.

 

       Розпорядженням Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області визначено відповідальних осіб за забезпечення (сприяння) доступу до правосуддя людей з інвалідністю та інших соціальних категорій, а саме старшого судового розпорядника Сюселя Віталія Володимировича, судових розпорядників  Єфімова Анатолія Васильовича, Семенова Павла Павловича, Черненка Павла Леонідовича, Климова Євгенія Сергійовича у приміщенні суду по вул. Шмідта, 11 в м. Мелітополі Запорізької області, судового розпорядника Любезного Олексія Володимировича у приміщенні суду по вул. Інтеркультурна, 90 в м. Мелітополі.

       З метою належного забезпечення правової доступності людей з інвалідністю до правосуддя  Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області намагається  створювати сприятливі умови,  які  дадуть  можливість ефективно реалізовувати свої права та свободи людини і громадянина та  вести  повноцінний  спосіб життя.

 

 

Рекомендації щодо правил поведінки відповідальних осіб з особами з інвалідністю та іншими маломобільними групами населення

       У випадках звернення до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, особи, відповідальні за організацію доступу до правосуддя повинні бути ознайомлені з правилами спілкування з даними відвідувачами.

(Матеріал використаний з аналізу забезпечення рівного доступу  людей з інвалідністю до правосуддя, який здійснювався РГБФ «Право і Демократія» в рамках реалізації проекту: «Проведення моніторингу забезпечення рівного доступу осіб з особливими фізичними потребами до правосуддя», проект здійснювався за підтримки проекту USAID «Справедливе правосуддя» www.fond.lviv.ua)

       В більшості випадків люди з інвалідністю не так часто звертаються до суду з різних причин: фізична неповносправність та ментальність, правовий нігілізм, зневіра у можливість вирішення проблеми через суд, архітектурні та інформаційні бар’єри тощо. Відповідно, працівники суду також мають або відсутній взагалі, або малий досвід у спілкуванні з такими людьми при наданні послуг, а подекуди і неготові до цього.

       Також в більшості випадків приміщення судів знаходяться у непристосованих будівлях, де фактично досить складно забезпечити архітектурну доступність.

       З наведених мотивів деякі поради для працівників суду щодо обслуговування осіб з інвалідністю при наданні судових послуг.

Етика спілкування з людьми з інвалідністю.

 

       Якщо в суд звертається особа, що має інвалідність, потрібно трактувати її в першу чергу як клієнта, який звернувся за послугою, але при цьому необхідно розуміти і володіти деякими особливостями у спілкуванні.

Вади опорно-рухового апарату.

       В більшості будівлі і приміщення суду є недоступними для осіб, які мають проблеми у пересуванні і користуються допоміжними засобами, особливо для тих, які пересуваються в кріслі-візку. До багатьох приміщень людина в кріслі-візку навіть не може потрапити в двері суду при вході.

В такому випадку необхідно:

  1. Забезпечити особі з інвалідністю можливість повідомити працівників суду про необхідність отримати послугу і допомогу. В такому випадку потрібно забезпечити можливість контактувати з адміністрацією. Важливо, щоб був при цьому двосторонній зв’язок: не кнопка дзвінка виклику персоналу, а переговорний пристрій з відеокамерою (домофон). Домофон потрібно влаштувати при вході в будинок, але він мусить бути розташований в зоні досяжності людини, яка сидить в кріслі-візку. Цей пристрій необхідно позначити Міжнародним символом доступності (МСД*).

 

  1. Після з’ясування причини звернення за посередництвом домофону до особи з інвалідністю виходить уповноважений представник адміністрації чи канцелярії суду. При потребі потрапити в будинок /приміщення суду з’ясуйте – як допомогти щоб проїхати в дверях, переїхати через поріг, піднятися по сходах тощо. При потребі перенести людину у візку запитуйтеся, за які частини візка можна брати, щоб піднімати. Не хапайтеся без попередження за крісло-візок.

 

  1. Не поводьтеся самовільно з людиною у візку, не котіть її без дозволу. Під час спілкування ваші обличчя мають бути на одному рівні. Ви повинні або присісти, або сісти поруч на стільці.

 

       Якщо людина в кріслі-візку є разом із супроводжуючою її особою, при спілкуванні необхідно звертатися безпосередньо до особи, якої це стосується. Якщо це стосується особи з інвалідністю, то при спілкуванні потрібно в першу чергу звертатися і розмовляти з нею, а не із супроводжуючою особою.

       Часом (якщо не часто) люди з інвалідністю бояться звертатися, бо бояться, що їм відмовлять.

Основні правила:

Вади слуху і мови.

       Важливо, щоб в будинку і приміщеннях суду була повноцінна візуальна інформація.

       Люди з вадами слуху ззовні без ознак інвалідності. Однак, при цьому вони можуть мати різний рівень втрати слуху і по різному розвинене мовлення. Є люди, які не чують, але розмовляють. Спілкуючись будьте привітними, посміхайтеся. Таким чином людина матиме до Вас довіру.

З вадами зору.

Спілкуючись із незрячими людьми називайте себе і, залежно від ситуації, присутніх.