flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддівське самоврядування

03 липня 2018, 14:02

Суддівське самоврядування – це професійна публічна корпорація осіб, які володіють статусом судді. Суддівське самоврядування діє через спеціально створені на підставі закону органи – органи суддівського самоврядування. По суті, органи суддівського самоврядування є формою самоорганізації судців. За допомогою цих органів судді реалізують можливість вироблення спільних узгоджених рішень з питань функціонування судової влади, вдосконалення законодавства та гарантій незалежності судців.

Суддівське самоврядування є однією з гарантій забезпечення самостійності судів і незалежності суддів. Діяльність органів суддівського самоврядування має сприяти створенню компетентних організаційних та інших умов для забезпечення нормальної діяльності судів і судців, утверджувати незалежність суду, забезпечувати захист суддів від втручання в їх діяльність, а також підвищувати рівень роботи з кадрами у системі судів.

Загальні засади суддівського самоврядування

Стаття 113. Завдання суддівського самоврядування

  1. Для вирішення питань внутрішньої діяльності судів в Україні діє суддівське самоврядування - самостійне колективне вирішення зазначених питань суддями.
  2. Суддівське самоврядування є однією з гарантій забезпечення самостійності судів і незалежності суддів. Діяльність органів суддівського самоврядування має сприяти створенню належних організаційних та інших умов для забезпечення нормальної діяльності судів і суддів, утверджувати незалежність суду, забезпечувати захист суддів від втручання в їх діяльність, а також підвищувати рівень роботи з кадрами у системі судів.
  3. До питань внутрішньої діяльності судів належать питання організаційного забезпечення судів та діяльності суддів, соціальний захист суддів та їхніх сімей, а також інші питання, що безпосередньо не пов'язані із здійсненням правосуддя.
  4. До завдань суддівського самоврядування належить вирішення питань щодо:
  • забезпечення організаційної єдності функціонування органів судової влади;
  • зміцнення незалежності судів, суддів, захист від втручання в їхню діяльність;
  • участі у визначенні потреб кадрового, фінансового, матеріально-технічного та іншого забезпечення судів та контроль за додержанням установлених нормативів такого забезпечення;
  • вирішення питань щодо призначення суддів на адміністративні посади в судах у порядку, встановленому цим Законом;
  • призначення суддів Конституційного Суду України;
  • призначення суддів до складу Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в порядку, встановленому законом.

Стаття 114. Організаційні форми суддівського самоврядування

  1. Організаційними формами суддівського самоврядування є збори суддів, ради суддів, конференції суддів, з'їзд суддів України.
  2. Суддівське самоврядування в Україні здійснюється через:
  • збори суддів місцевого суду, апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду, Верховного Суду України;
  • ради суддів відповідних судів;
  • конференції суддів відповідних судів;
  • Раду суддів України;
  • з'їзд суддів України.
  1. Порядок здійснення суддівського самоврядування визначається відповідно до Конституції України цим Законом, іншими законами, а також регламентами і положеннями, що приймаються органами суддівського самоврядування згідно з цим Законом.

Вищі органи суддівського самоврядування

Стаття 123. З'їзд суддів України

  1. Найвищим органом суддівського самоврядування є з'їзд суддів України. 
  2. З'їзд суддів України:
  • заслуховує звіти Ради суддів України та рад суддів про виконання завдань органів суддівського самоврядування щодо забезпечення незалежності судів і суддів, стан фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів;
  • заслуховує інформацію Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та голови Державної судової адміністрації України про їх діяльність;
  • призначає та звільняє суддів Конституційного Суду України відповідно до Конституції і законів України;
  • призначає членів Вищої ради юстиції та приймає рішення про припинення їх повноважень відповідно до Конституції і законів України;
  • призначає членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  • звертається з пропозиціями щодо вирішення питань діяльності судів до органів державної влади та їх посадових осіб;
  • обирає Раду суддів України;
  • розглядає інші питання суддівського самоврядування відповідно до закону.
  1. З'їзд суддів України приймає рішення, що є обов'язковими для всіх органів суддівського самоврядування та всіх суддів.

Стаття 127. Рада суддів України

  1. У період між з'їздами суддів України вищим органом суддівського самоврядування є Рада суддів України.
  2. Рада суддів України обирається з'їздом суддів України у складі одинадцяти суддів. До складу Ради суддів України входять по три представники від кожної конференції суддів та по одному представнику від Конституційного Суду України та Верховного Суду України. Пропозиції щодо кандидатур до складу Ради суддів України можуть вносити конференції суддів, а також окремі делегати з'їзду. Не можуть бути обраними до складу Ради суддів України судді, які обіймають адміністративні посади в судах, та секретарі судових палат.
  3. Члени Ради суддів України на засіданні Ради обирають зі свого складу голову Ради суддів України, його заступника та секретаря.
  4. Рада суддів України у період між з'їздами суддів України організовує виконання рішень з'їзду та контроль за їх виконанням, а також вирішує питання про скликання з'їзду. Повноваження та порядок роботи Ради суддів України визначаються цим Законом та положенням про Раду суддів України, яке затверджується з'їздом суддів України.
  5. Рада суддів України:
  • розробляє та організовує виконання заходів щодо забезпечення незалежності судів і суддів, поліпшення стану організаційного забезпечення діяльності судів;
  • розглядає питання правового захисту суддів, соціального захисту суддів та їхніх сімей, приймає відповідні рішення з цих питань;
  • призначає та звільняє Голову Державної судової адміністрації України та його заступників;
  • здійснює контроль за організацією діяльності судів;
  • звертається з пропозиціями щодо питань діяльності судів до органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
  • затверджує зразки посвідчень судді, судді у відставці, народного засідателя, присяжного;
  • здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
  1. Рішення Ради суддів України, прийняті в межах визначених цим Законом повноважень, є обов'язковими для всіх органів суддівського самоврядування. Рішення Ради суддів України може бути скасовано з'їздом суддів України.
  2. На засідання Ради суддів України запрошується Міністр юстиції України.
  3. При розгляді питань, пов'язаних із фінансуванням судів, на засідання Ради суддів України запрошується Міністр фінансів України.

Стаття 128. Забезпечення діяльності органів суддівського самоврядування

  1. Забезпечення роботи з'їзду суддів України, діяльності Ради суддів України, конференцій суддів та рад суддів здійснюється Державною судовою адміністрацією України та її територіальними управліннями за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з вимогами розділу XI цього Закону.