flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики забезпечення Новоушицьким районним судом Хмельницької області права на захист, як однієї із загальних засад кримінального провадження за період 2013 року

Узагальнення  судової  практики забезпечення  Новоушицьким районним судом Хмельницької області  права на захист, як однієї із загальних засад кримінального провадження за період  2013 року.

 

  На виконання завдання Апеляційного суду Хмельницької області  Новоушицьким  районним  судом було проведене узагальнення судової практики з забезпечення права на захист, як однієї із загальних засад кримінального провадження за період  2013 року. При проведенні даного узагальнення були використані статистичні дані зі звітів за  2013 рік, матеріали кримінальних проваджень,  розглянутих у період з 01.01.2013 року по 18.12.2013 року, КПК України, КК України та інші нормативно-правові акти.

Відповідно до положень ст. 59 та ч. 2 ст. 63 Конституції України підозрюваний, обвинувачений, підсудний мають право на правову допомогу та захист. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно.

Забезпечення підозрюваному, обвинуваченому, підсудному, засудженому і виправданому права на захист відповідно до положень ст. 59, ч. 2 ст. 63 і п. 6 ч. 3 ст. 129 Конституції України й чинного кримінально-процесуального законодавства є однією з основних засад судочинства, важливою гарантією об’єктивного розгляду справи та запобігання притягненню до кримінальної відповідальності невинуватих осіб.

У Кримінальному-процесуальному кодексі України  закріплені   порядок забезпечення права на захист. Дотримання цих вимог та статей Конституції України буде досліджено у даному узагальненні. При проведенні даного узагальнення особливу увагу звернуто на виконання вимог ст. 52 КПК України щодо обов’язкової участі захисника у кримінальному провадженні,  а саме згідно ст. 52 КПК України:

1. Участь захисника є обов’язковою у кримінальному провадженні щодо особливо тяжких злочинів. У цьому випадку участь захисника забезпечується з моменту набуття особою статусу підозрюваного.

2. В інших випадках обов’язкова участь захисника забезпечується у кримінальному провадженні:

1) щодо осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення у віці до 18 років, - з моменту встановлення факту неповноліття або виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою;

2) щодо осіб, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів виховного характеру, - з моменту встановлення факту неповноліття або виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою;

3) щодо осіб, які внаслідок психічних чи фізичних вад (німі, глухі, сліпі тощо) не здатні повною мірою реалізувати свої права, - з моменту встановлення цих вад;

4) щодо осіб, які не володіють мовою, якою ведеться кримінальне провадження, - з моменту встановлення цього факту;

5) щодо осіб, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішується питання про їх застосування, - з моменту встановлення факту наявності в особи психічного захворювання або інших відомостей, які викликають сумнів щодо її осудності;

6) щодо реабілітації померлої особи - з моменту виникнення права на реабілітацію померлої особи.

Станом на 18 грудня 2013 року в провадженні суду перебувало 58 кримінальних проваджень,  з них лише  4 провадження узагальненої категорії справ: 3 справи щодо осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення у віці до 18 років, - з моменту встановлення факту неповноліття або виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою; 1 провадження  щодо осіб, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів виховного характеру, - з моменту встановлення факту неповноліття або виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою, по яким  були винесені вироки та ухвали.

Кримінальні провадження щодо  особливо тяжких злочинів; щодо осіб, які внаслідок психічних чи фізичних вад не здатні повною мірою реалізувати свої права; щодо осіб, які не володіють мовою, якою ведеться кримінальне провадження; щодо осіб, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішується питання про їх застосування; щодо реабілітації померлої особи до Новоушицького районного суду у 2013 році не надходили.

Із загальної кількості кримінальних проваджень, що надійшли до Новоушицького районного суду у 2013 році, кримінальні провадження, в яких вбачається обов’язкова участь захисника у відсотковому відношенні показників справ даної категорії становить 6,8%.

Аналіз матеріалів кримінальних проваджень свідчить, що у всіх випадках при обов’язковому призначенні захисника дотримуються норми чинного законодавства органами досудового слідства, прокурорами, судом.

Із розглянутих за даний період  одне провадження за клопотанням про застосування примусових заходів виховного характеру до неповнолітнього  у  справі  клопотання було задоволено. У трьох кримінальних провадженнях щодо осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення у віці до 18 років було винесено три вироки відносно трьох осіб.  Всі справи були розглянуті у розумні строки та вчасно передані до канцелярії суду.

Розглянемо судову практику з розгляду аналізованої категорії справ більш детально.

Так, 07 лютого 2013 року до Новоушицького районного суду надійшов обвинувальний акт по кримінальному провадженні  по обвинуваченню ОСОБА, за ч. 1 ст.121 КК України.   ОСОБА 28.01.2013 року, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 121 КК України, а саме заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, що небезпечні для життя в момент заподіяння. Згідно матеріалів кримінального провадження, у зв’язку з тим що підсудним не  було досягнуто повноліття, це кримінальне провадження відноситься до категорії проваджень щодо  осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення у віці до 18 років, - з моменту встановлення факту неповноліття або виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою, в якому згідно ст. 52 КПК України має бути обов’язкова участь захисника. З матеріалів кримінального провадження можна побачити, що 30.10.2012 року було винесено постанову про допуск захисника до участі в кримінальному проваджені від 20.11.2012 року( а.с. 26), чим дотримано органом досудового слідства норми  ст. 52 КПК України. Після отримання судом обвинувального акту та початку судового слідства, з матеріалів даного  кримінального провадження вбачається присутність захисника Бондарчука С.С. при всіх процесуальних діях, судових засіданнях, що підтверджується його власними  підписами та даними з протоколів судових засідань. Підсудного ОСОБА вироком Новоушицького районного суду від 28.02.2013 року було визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст. 121 КК України та призначено покарання із застосуванням ст. 69 КК України у виді позбавлення волі строком 3 роки. На підставі ст. 75,104 КК України суд звільнив ОСОБУ від відбування покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк 1 рік та поклав на нього обов’язки, передбачені п.п.2,3 ч.1 ст. 76 КК України: не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу органу кримінально-виконавчої інспекції, повідомляти органи кримінально-виконавчої інспекції про зміну місця проживання, роботи.

 25 квітня 2013 року до Новоушицького районного суду надійшов обвинувальний акт по кримінальному провадженні   за обвинуваченням ОСОБИ2,   за ч. 1 ст.122 КК України.  Згідно обвинувального акту у кримінальному провадженні відносно ОСОБИ2, 18.04.2013 року, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 122 КК України, а саме заподіяння умисних середньої тяжкості тілесних ушкоджень, що призвело до тривалого розладу здоров’я. Згідно матеріалів кримінального провадження, у зв’язку з тим що підсудним не  було досягнуто повноліття, це кримінальне провадження відноситься до категорії проваджень щодо  осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення у віці до 18 років, - з моменту встановлення факту неповноліття або виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою, в якому згідно ст. 52 КПК України має бути обов’язкова присутність захисника. З матеріалів кримінального провадження можна побачити, що про підозру ОСОБИ  2 було повідомлено 18.04.2013 року та 18.04.2013 року винесено постанову про допуск захисника до участі в кримінальному проваджені від 05.04.2013 року( а.с. 125), чим дотримано органом досудового слідства норми  ст. 52 КПК України. Після отримання судом обвинувального акту та початком судового слідства, з матеріалів даного  кримінального провадження вбачається присутність захисника Ядухи З.В. при всіх процесуальних діях, судових засіданнях, що підтверджується її власними  підписами та даними з протоколів судових засідань. Підсудного ОСОБА 2 вироком Новоушицького районного суду від 15.05.2013 року було визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст. 122 КК України та призначено покарання із застосуванням ст. 69 КК України у виді п’ятдесяти годин громадських робіт.

Дотримання норм закону, які забезпечують право на захист, можна побачити також на прикладі кримінального провадження по обвинуваченню ОСОБИ 3, за ч.1 ст.289 КК України, яке надійшло до Новоушицького районного суду  04.10.2013 року. Згідно повідомлення про підозру від 18.09.2013 року ОСОБУ 3 було повідомлено про те, що він  підозрюється:  у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 289 КК України, а саме незаконне заволодіння транспортним засобом. Також 18.09.2013 року було винесено постанову про допуск захисника до участі в кримінальному провадженні. Після отримання судом обвинувального акту та початку судового слідства, з матеріалів даного  кримінального провадження також вбачається присутність захисника Бондарчука С.С. при всіх процесуальних діях, судових засіданнях, що підтверджується його власними  підписами та даними з протоколів судових засідань. Так вироком Новоушицького районного суду від 16.10.2013 року ОСОБУ 3 було визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст. 289 КК України та  звільнено неповнолітнього від покарання на підставі ч.1 ст. 105 КК України. Застосовано до неповнолітнього примусові заходи виховного характеру у вигляді обмеження дозвілля та встановлення особливих вимог до його поведінки, а саме: заборонено відвідувати заклади відпочинку (кафе, бари, дискотеки) після 21 –ї години на строк до 24 липня 2014 року (досягнення 17 років), а також передати неповнолітнього під нагляд законного представника – батька ОСОБУ 3, на строк до 24 липня 2015 року ( досягнення 18 років).

Проаналізувавши матеріали даних кримінальних проваджень можна зробити висновок, що органами досудового слідства, прокурором та судом було повністю дотримано вимоги чинного законодавства, які забезпечують право на захист  підозрюваному, обвинуваченому, підсудному, засудженому.

До  Новоушицького районного суду за даний період надійшло 1 кримінальне провадження  за клопотанням про застосування примусових заходів виховного характеру до неповнолітнього ОСОБА 4. Дане провадження  надійшло  до суду 06.03.2013 року за клопотанням старшого слідчого СВ Новоушицького РВ УМВС України в Хмельницькій області затвердженого старшим прокурором прокуратури Новоушицького району. Приводом для застосування до обвинуваченого  примусових заходів виховного характеру  є те, що він не досяг віку, з якого настає кримінальна відповідальність. Згідно розписки про отримання копії обвинувального акта і реєстру матеріалів досудового розслідування ОСОБА 4  04.03.2013 року було вручено копію клопотання про застосування примусових заходів виховного характеру у кримінальному провадженні та копію реєстру матеріалів досудового розслідування. Постановою від 27 лютого 2013 року про допуск захисника до участі у справі  в кримінальному провадженні від 26.01.2013 року (а.с. 125) допущено адвоката Ядуху Зінаїду Василівну до участі у кримінальному провадженні як захисника, чим дотримано органом досудового слідства норми  ст. 52 КПК України. Після отримання судом клопотання про застосування примусових заходів виховного характеру та початком судового слідства, з матеріалів даного  кримінального провадження вбачається присутність захисника Ядухи З.В. при всіх процесуальних діях, судових засіданнях, що підтверджується її власними  підписами та даними з протоколів судових засідань.

Так, ухвалою Новоушицького районного суду від 26.03.2013 року до ОСОБИ 4 застосовано заходи виховного характеру у виді застереження та передачі під нагляд батьків.

По даному кримінальному провадженні була подана апеляційна  скарга прокурором району і ухвала Новоушицького районного суду була скасована апеляційним судом з підстав невизначеності тривалості застосування примусових заходів виховного характеру.

Щодо питань, застосування судом вимог Закону України «Про безоплатну правову допомогу», а саме вторинну правову допомогу, тобто залучення захисника за призначенням, зокрема на стадії виконання вироку: засудженому для участі у розгляді питання щодо встановлення адміністративного нагляду; засудженому для участі у розгляді питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, заміну покарання більш м’яким  та звільнення від відбування покарання за хворобою; засудженому, який оскаржує рішення, дії чи бездіяльність слідчих або прокурорів поза межами кримінального провадження, за наслідками якого цю особу засуджено; а також представника інтересів свідка чи потерпілого провести узагальнення неможливо, у зв’язку з відсутністю кримінальних проваджень даної категорії в провадженні Новоушицького районного суду.

Проаналізувавши матеріали кримінальних проваджень, можна зробити висновок, що слідчими досудового слідства, прокурорами та суддями Новоушицького районного суду при вирішенні кримінальних проваджень  із забезпеченням права на захист, як однієї із загальних засад кримінального провадження були дотримані норми матеріального та процесуального права, вірно застосовані закони, положення,  та інші нормативно-правові акти при вирішенні цих питань.

Випадків неоднакового чи неправильного застосування суддями Новоушицького районного суду Хмельницької області законодавства, яке регулює право на захист,  не встановлено, спірних питань при застосуванні процесуального закону, який забезпечує право на захист не виникало.

 

В.о. голови Новоушицького

районного суду                                                                      О.В. Шуригіна

 

Виконавець Гуцол А.О.