flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Окремі показники розгляду справ про адміністративні правопорушення за ст. 41 КУпАП

 

Право громадян на своєчасне і в повному обсязі отримання пенсій, стипендій, заробітної плати,  захист від інших порушень вимог законодавства про працю здійснюється судом шляхом притягнення винних у цих порушеннях осіб до адміністративної та кримінальної відповідальності.

Найбільш поширеними є порушення суб’єктами підприємницької діяльності права громадян на своєчасну виплату заробітної плати, в меншій мірі – порядку укладення і реєстрації трудових відносин з найманими працівниками.

Станом на 1 травня 2011 року в суд надійшов 31 протокол від державного інспектора праці про порушення приватними підприємцями вимог ч.1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає відповідальність посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності  та громадян - суб’єктів підприємницької діяльності за порушення вимог законодавства про працю в розмірі від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або від 510 гривень до 1700 гривень.

Судом в зазначених справах до адміністративної відповідальності у виді штрафу притягнуто 21 особу. Загальна сума штрафів, накладених на винних осіб склала 10 980 гривень.

Одну справу провадженням було закрито, ще двом винним особам оголошено усне зауваження.

Слід зазначити, що із 31 протоколу, які надійшли в суд за чотири місяці 2011 року, переважна більшість, а це 25 справ, стосується порушень підприємцями вимог законодавства про працю, що виразилися в несвоєчасній виплаті заробітної плати, неповному чи несвоєчасному розрахунку при звільненні з роботи, нарахуванні заробітної плати в мінімальному розмірі як некваліфікованим працівникам тим працюючим, які мають певну кваліфікацію і працюють за відповідною професією.

В шести випадках протоколи було складено за ч.1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення на підприємців за використання робочої сили без укладення трудових договорів.

Тут слід відмітити, що таких випадків в дійсності маємо набагато більше. У громадян, які в суді в тій чи іншій якості приймають участь у справах, обов’язково з’ясовується місце їх роботи, професія чи посада. І значна частина з них повідомляє що працює, але без укладення трудового договору.

При визначенні розміру штрафу суд в кожному випадку враховує суть правопорушення, його тяжкість, суспільно-небезпечні наслідки від його вчинення, особу правопорушника, пом’якшуючі і обтяжуючі його відповідальність обставини.

У наведених вище шести справах з приводу використання робочої сили без укладення трудових договорів на п’ятьох підприємців було накладено штраф в розмірі від 510 гривень до 600 гривень. Одного правопорушника було звільнено від адміністративної відповідальності з оголошенням усного зауваження.

Кримінальна відповідальність за невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат передбачена ст. 175  КК України.

Вказані порушення караються штрафом  від  п'ятисот  до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними  роботами  на  строк  до двох  років,  або  позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати  певні  посади  чи  займатися  певною діяльністю на строк до трьох років.

За перші чотири місяці року кримінальні справи за ст. 175 КК України в суд не надходили.