flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

аналіз облік.стат рік 2012

 Аналіз

обліково-статистичної роботи у Рожищенському районному суді Волинської області за 2012 рік

        

         Дані судової статистики відображають ті процеси, що відбуваються при здійсненні правосуддя. Використання такої статистичної інформації має важливе значення для своєчасного виявлення тенденцій, що виникають у судовій діяльності, їх аналізу та вжиття необхідних заходів для усунення недоліків у роботі, підвищення рівня здійснення судочинства.

         Справедливе та доступне правосуддя має служити основною гарантією конституційних прав і свобод та рівності усіх людей перед законом, забезпечення захисту цих прав і свобод є основним завданням суду.

      Відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 № 2453-VI  та на виконання плану роботи Рожищенського районного суду Волинської області (далі - суду ) на ІІІ квартал 2012 року проаналізовано стан ведення обліково-статистичної роботи в даному суді.

На 2012 рік штатним розписом суду передбачено 23 штатні одиниці, з яких 4 посади судді, 15 – державних службовців, 2 – службовці, 2 – інші працівники. Відповідно до посадових інструкції працівників апарату суду відповідальними за введення обліково-статистичної роботи в суді є старший секретар суду Дем’янчук І.Л. (вища юридична освіта, стаж роботи державної служби і роботи в суді – 3 роки 4 місяці), відповідальною за формування та здачу звітів є консультант суду Кізіцька І.В. (вища юридична освіта, стаж роботи державної служби і роботи в суді – 4 роки 10 місяців). Контроль за введення обліково-статистичної роботи в суді здійснює в. о. керівника апарату суду Крупінська В.А. Контроль за складанням та здачею звітів безпосередньо здійснює в. о. керівника апарату суду.

Протягом звітного періоду відповідальні працівники постійно працювали над підвищенням свого професійного рівня, брали участь у семінарах, проведених територіальним управлінням ДСАУ в Волинській області щодо  діяльності судових органів. Територіальним управлінням на адресу суду надсилались роз’яснення та інформаційні листи щодо забезпечення належної організації роботи по судовій статистиці.

З   метою  підвищення  професійного  рівня  працівників  апарату суду  керівником апарату 3 січня 2012 року затверджено план виробничого навчання працівників апарату Рожищенського районного суду Волинської області на 2012 рік, які проводяться в останній четвер кожного місяця. За 2012 рік проведено 12 запланованих виробничих навчань в які включені в основному питання матеріального та процесуального права, а також питання щодо проходження державної служби, корупційних правопорушень та внесення змін і доповнень до чинного законодавства України.  За висвітлення кожного питання  були визначені відповідальні працівники. Виступи працівників апарату суду  долучені до протоколів виробничих навчань. Однак були і позапланові питання,  які розглядались на виробничих навчаннях: вивчення проблемних питань у користуванні КП «Д-3», обговорення та вивчення нового КПКУ. Відповідальною за проведення виробничого навчання з працівниками апарату суду призначена заступник керівника апарату Крупінська В.А.

14 березня 2012 року був проведений одноденний семінар на тему «Правові та практичні аспекти організації та ведення кадрової роботи в органах виконавчої влади» для працівників кадрових служб місцевих органів виконавчої влади, в якому брали участь керівник апарату Сімінська І.В. та заступник керівника апарату Крупінська В.А.

З 23 по 27 квітня 2012 року заступник керівника апарату Крупінська В.А. проходила навчання за професійною програмою державних службовців V-VII категорій посад апарату та окремих структурних підрозділів облдержадміністрації, окремих територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, вперше прийнятих на державну службу.

З 27.02.2012 року Рожищенський районний суд працює в комп’ютерній програмі «Д-3», що змінила впроваджену з 01.01.2011 р. КП «ДЗС». Робота суду в цій комп’ютерній програмі робить можливим оперативно та чітко обробляти інформацію на всіх ланках роботи суду на належному рівні. Крім цього, ця програма розширила можливості здійснення оперативного контролю за дотриманням вимог процесуального законодавства при розгляді справ. На сьогодні пройшла значна кількість оновлень КП «Д-3» і багато проблем усунено. Однак окремі некоректності в роботі КП «Д-3» все ж таки залишаються. Електронні копії судових рішень, засвідчені ЕЦП, направляються до Єдиного державного реєстру судових рішень у порядку, зазначеному Порядком ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Судом постійно ведеться контроль, щодо кількості  копій судових рішень, надісланих до ЄДРСР.

На цей час в суді сформувався певний досвід користування програмою, що дозволило зробити висновки про її позитивні і негативні якісні характеристики, та змушувало шукати спільно із розробниками шляхи її вдосконалення.  Робота КП «Д-3» постійно вдосконалюється. Питання, які виникають під час виконання посадових обов’язків працівниками суду знаходять своє відображення у листах-запитах до відповідних організацій з цього приводу.

Слід зазначити, що у порівнянні з 2011 роком, коли судове діловодство  велося як в електронному, так і в паперовому варіанті, то в 2012 році ведеться суто електронний варіант судового діловодства: обліково – статистичні картки роздруковуються після розгляду справи, в паперовому варіанті ведуться лише контрольні журнали та журнали судових засідань,  та алфавітні покажчики. Але однією з найвагоміших проблем, на даний час, залишається невідповідність інструктивних та методичних матеріалів чинним нормам законодавства.

        Напередодні подачі звітів, як за І півріччя 2012 року так і за ІІ півріччя 2012 року, неодноразово проводились відеосенмінари, які проводилися фахівцями Державної судової адміністрації України та ДП «Інформаційні судові системи» щодо  ознайомлення   з новими функціональними можливостями КП «Д-3» нових версій, з підготовки та формування статистичних звітів засобами КП «Д-3», щодо правильної реєстрації справ та матеріалів, які надходять до суду, відображення даних у обліково – статистичних картках та в базі, правильності відображення даних у звітах. Однак з кожним оновлення можна сказати, що є над чим працювати. У даних семінарах брали участь заступник керівника апарату, консультант та головний спеціаліст з інформаційних технологій суду.

       Також на передодні звітних періодів проводились навчальні семінари територіальним управлінням державної судової адміністрації в Волинської області, на тему «Підготовка та організація формування місцевими загальними судами відомчої звітності за 2012 рік за допомогою «Д-3».

      Також на семінарах працівниками сектору організаційного, юридичного   та господарського забезпечення діяльності судів, сектору кадрової роботи, організаційного забезпечення діяльності кваліфікаційних комісій суддів та органів суддівського самоврядування, сектору організації роботи з ведення судової статистики, судового діловодства та архіву   судів, організації служби судових розпорядників, а також напередодні визначеними керівниками апаратів та заступниками керівників апаратів  детально були висвітлені питання щодо:

-         порядку ведення загального діловодства у місцевому загальному суді, дотримання вимог при підготовці та оформленні організаційно-розпорядчої документації;

-         порядку ведення кадрового діловодства та подання кадрової звітності;

-         основних вимог до оформлення звітів, терміни їх подання, залишки на початок звітного періоду, загальних понять щодо організації формування звітності за допомогою комп’ютерної програми «Д-3»;

-         складання звітів судів про розгляд справ кримінального судочинства, стан судимості та склад засуджених, особливостей  заповнення  та  обробки  карток  на  осіб, стосовно  яких  судом розглянуто  кримінальну  справу;

-         формування звітів про оперативність розгляду місцевими загальними судами кримінальних справ та справ про злочини, передбачені статтями 209, 209-1, 306 КК України;

-         реєстрації та особливостей відображення у звітах справ адміністративного судочинства;

-         реєстрації та особливостей відображення у звітах справ цивільного  судочинства;

-         особливостей формування звіту про розгляд місцевими загальними судами справ про адміністративні правопорушення;

-         заповнення картки обліку сум матеріальних та моральних збитків, завданих злочинами та складання на їх підставі звіту щодо звернення до виконання рішень судів в частині майнових стягнень;

-         основні   положення   та   аналіз наказів ДСА України, які набирають чинності із 1 січня 2013 року;

-         методика складання звітів звіту за формою №№6-8.

Неодноразово територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Волинській області проводились одноденні семінарські навчання  для працівників апаратів судів. В ході яких були висвітлені питання внесення змін до законодавства про державну службу про новий Закон України «Про державну службу» (доповідачами по даному питанню були представники Управління державної служби Головдержслужби у Волинській області), результати огляду стану схоронності архівних документів та упорядкування документів в місцевих загальних судах Волинської області (доповідачем по даному питанню була начальник відділу формування НАФ та діловодства державного архіву Волинської області – Ярмолюк Р.Р.), загального діловодства.

        Головою Рожищенського районного суду постійно проводяться оперативні наради, на яких обговорюються найбільш актуальні проблеми, які виникають в ході здійснення судочинства, проводиться роз’яснювальна робота норм матеріального та процесуального законодавства при розгляді кримінальних, цивільних, адміністративних справ.

Протягом звітного періоду особлива увага приділялася вивченню законодавства України з питань обліково-статистичної роботи, електронного документообігу, а також було проаналізовано обліково-статистичну роботу суду за минулі роки.

         Формування звітів у суді проводилось з дотриманням вимог Інструкції щодо подання і заповнення форм звітності про розгляд апеляційними та місцевими (крім господарських) судами судових справ і матеріалів, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 05.06.2006 № 55 (у редакції наказу ДСА України від 25.05.2011 № 95), Методичних рекомендацій щодо заповнення форм звітності про розгляд судами справ. Також по особливо проблемних питаннях були отриманні консультації від працівників сектору організації роботи з ведення  судової статистики, судового діловодства та архіву   судів, організації служби судових розпорядників територіального управління державної судової адміністрації в Волинській області.

         Хоча в КП «Д-3» надана можливість автоматичного формування звітів, однак для більшої достовірності внесених показників звіти за 2012 рік зводилися в ручному режимі з перевіркою  та експортуванням-імпортуванням в КП «Д-3».

В ході складання звітів було виявлено ряд недоліків при заповненні обліково-статистичних карток як в паперовому варіанті, так і в КП «Д-3», що ускладнювало процес зведення даних, хоча робота по веденню обліково-статистичних карток значно  покращилась. Так, мали місце факти неповного заповнення зазначених форм: відсутні відомості про сплату судових витрат по кримінальних справах,  про сплату судового збору по справах, про потерпілих та заподіяну шкоду по кримінальних справах, про відшкодування збитків.  Зазначені недоліки потребують перш за все витрачання часу на їх усунення та впливають на достовірність складених звітів. Також виявлено певні неточності при заповненні карток на осіб, щодо яких розглянуто кримінальну справу: неправильне кодування інформації про підсудних.

Проблемним і надалі залишається опрацювання карток обліку сум шкоди, завданої злочином, оскільки дані картки не завжди заповнюються вірно, а по деяких справах взагалі не заповнювалися. Даний недолік у роботі суду має місце уже декілька звітних період. Неодноразово уже проводилося навчання помічників суддів по заповненню даних карток, але дана робота потребує ще доопрацювання, а особливо в умовах електронного документообігу.

       Щомісячно проводилася обробка та заповнення статистичних карток на підсудного, та талонів  які надсилалися до  ТУ ДСА України в Волинській області . Під час формування звітів також проводилась звірка повноти надходження до територіального управління  карток на осіб, щодо яких розглянуто кримінальну справу, та талонів. Дані картки надсилались протягом звітного періоду до територіального управління   на паперових носіях і вводились в КП «Д-3».

 Щодо повноти скерування судом інформаційно-технічному адміністратору копій судових рішень для внесення їх до Реєстру, то можна сказати що, рішення до ЄДРСР направляються з дотриманням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.06. № 740 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень» (зі змінами та доповненнями) та Закону України «Про доступ до судових рішень». Однак спостерігалися випадки порушення строків направлення судових рішень до ЄДРСР. Тому, помічникам суддів вкотре вказано про недопустимість порушення строків відправлення судових рішень до ЄДРСР та наголошено на відповідальності  за невиконання та неналежне виконання посадових обов’язків.

З метою підвищення кваліфікації працівники суду  неодноразово брали участь у семінарських навчаннях, так секретар судового засідання Міськів Л.О. взяла участь у підготовці секретарів судових засідань місцевих загальних судів у Львівському регіональному відділенні Національної школи суддів, помічник судді Заверуха Л.В. підвищувала кваліфікацію за курсом «Боротьба з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом та фінансуванням тероризму», яке проводиться Державним навчальним закладом післядипломної освіти «Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацію (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванням тероризму», секретарі судових засідань Форсюк  Т.М., Пазюк О.О., помічник судді Шелест Т.В. пройшли підготовку у Національній школі суддів України на тему  «Фіксування судового процесу технічними засобами».

На протязі звітного періоду були проведені апаратні наради суддів та працівників апарату суду, на яких обговорювалися та аналізувалися причини виявлених недоліків, що допускалися у звітному періоді, неодноразово наголошувалось, що для покращення роботи суду необхідно більше уваги приділяти первинній реєстрації та обліку судових справ і матеріалів, що надходять до суду в КП «Д-3», вживати вичерпних заходів в частині своєчасного та повного наповнення автоматизованої системи. Помічникам суддів працівникам канцелярії та секретарям судових засідань необхідно постійно та вчасно вносити в КП «Д-3» відмітки про рух судових справ.

Головним спеціалістом з інформаційних технологій Волянським Ю.М. проводяться  навчання та надаються консультації  по КП  «Д-З», створюються типові шаблони до документів, для полегшення роботи в автоматизованій системі документообігу.

Ще раз  на апаратних нарадах наголошувалось на зобов’язанні суддів та працівників апарату суду працювати тільки в  КП «Д-З» і про всі виявлені в ході роботи проблеми повідомляти в. о. керівника апарату або головному спеціалісту з інформаційних технологій, а також на підвищенні відповідальності до виконання функціональних обов’язків  та забезпеченні неухильного дотримання виконавської та трудової дисципліни.

Враховуючи вище наведене та для покращення якості  обліково-статистичної роботи  доцільно було б  ТУ ДСА в Волинській  області  й  надалі  надавати місцевим судам  методичну та практичну допомогу  з питань організації даної ділянки роботи, проводити навчання з підвищення кваліфікації працівників апарату суду, які займаються первинним обліком і статистичною звітністю, проводити семінарські заняття з працівниками суду щодо складання статистичних звітів  з врахуванням положень чинного законодавства. 

 

 

 

 

В. о. керівника апарату                                                        В.А. Крупінська